Bieganie boso: najważniejsze zalety i wady

Bieganie boso: najważniejsze zalety i wady

Ostatnia aktualizacja: 01 kwietnia, 2019

Bieganie boso może na pierwszy rzut oka wydawać się złym pomysłem. Jednak poza widocznymi i niewidocznymi wadami ma także kilka znaczących zalet.

Chociaż bieganie boso to bardzo stara praktyka, dopiero niedawno zaczęło wracać do łask i stało się nową modą. Nazwano je “bieganiem naturalnym” i zakłada, że do biegania musisz zdjąć buty. Powiesz, że to niepraktyczne i niebezpieczne? Być może, ale chodzenie na bosaka lub w butach minimalistycznych niesie ze sobą określone korzyści.

Niektóre osoby mogą uznać to za udrękę, jednak dla innych taki sposób biegania to doskonały relaks. Bieganie boso może pomóc sportowcom osiągnąć ich cele. Taki sposób biegania zakłada wykonywanie krótkich i szybkich kroków.

Krótkie kroki zmniejszają siłę uderzenia, z jaką nasze stopy stykają się z powierzchnią. Pomagają także poprawić tempo biegu oraz postawę ciała. Osoby noszące buty do biegania często odchylają się do tyłu, ale kiedy biegają boso stoją prosto, w bardzo praktyczny sposób.

Zalety biegania boso

Wzmacnia ścięgna

Kiedy biegasz boso, wykorzystujesz środkową i przednią część stopy. Nie biegasz z pięty, jak często dzieje się podczas noszenia butów do biegania. Gdy kości śródstopia stykają się jako pierwsze z podłożem, aktywują odpowiednie łańcuchy mięśniowe. To z kolei wzmacnia ścięgna, zapobiega wystąpieniu kontuzji i zmniejsza obciążenie stawów oraz mięśni.

Kobieta biegnąca boso po plaży - bieganie boso

Wbrew powszechnemu przekonaniu noszenie amortyzowanych butów nie chroni pięt przed siłą uderzenia o podłoże. Właśnie dlatego buty do biegania mogą prowadzić do urazów kostek, kolan, bioder, a nawet krzyża.

Mięśnie brzuchate znajdujące się w łydkach i ścięgna udowe ustawiają się lepiej, gdy nie nosisz butów. Dodatkowo aktywizujesz zakończenia czuciowo-ruchowe w nerwach stóp, które do tej pory nie miały szans na właściwy rozwój. Tym samym do mózgu dociera więcej intensywnych bodźców i sygnałów.

Zmniejsza zużycie energii

Bieganie boso spowalnia tętno i zmniejsza zużycie tlenu. Tym samym spada zużycie energii. Często pada pytanie, czy taki sposób biegania poprawia osiągi. Wszystko zależy od rodzaju uprawianego sportu i kondycji fizycznej sportowca. Niektórzy atleci zdobywali złoto na Olimpiadzie biegając boso.

Zyskasz więcej korzyści z biegania boso, jeśli będziesz właściwie ćwiczyła mięśnie i ścięgna oraz równomiernie rozkładała wagę ciała. Jednak taki sposób biegania nie nadaje się dla każdego. Wymaga odpowiedniego przygotowania i spełnienia określonych warunków.

Kiedy bieganie boso może Ci zaszkodzić?

Bieganie boso wiąże się z pewnym ryzykiem. Musisz zastosować okres przejściowy, podczas którego odzwyczaisz się od noszenia obuwia biegowego, przejdziesz na obuwie minimalistyczne, aż w końcu zaczniesz biegać boso.

Kluczowa kwestia to przyzwyczajenie się do nierówności podłoża i tego, jak je odczuwasz. To nie wydarzy się w ciągu jednej nocy. Pełne przestawienie się na bieganie boso powinno trwać przynajmniej rok, czasem nawet dłużej.

Jeśli zadbasz o odpowiednie przygotowanie, unikniesz wystąpienia bolesnych pęcherzy, pęknięć kości, ran i innych urazów. Potrzebujesz czasu, by przyzwyczaić się do takiego sposobu biegania, bo to całkowicie nowa technika, której Twoje ciało nie zna.

Bieganie boso nie jest polecane osobom z płaskostopiem. Musisz z niego zrezygnować również jeśli Twoje nogi mają różną długość. Chociaż może wspomagać naturalną biomechanikę stóp, w powyższych przypadkach zakłóci poprawne funkcjonowanie kończyn.

Mężczyzna naklejający plaster na stopę

Zalecenia

Zanim zaczniesz biegać boso, powinnaś odwiedzić lekarza, aby poznać stan i biomechanikę swoich stóp. Będzie w stanie doradzić Ci, co sprawdzi się w Twoim przypadku. Powinnaś także unikać szkodliwych powierzchni, przynajmniej na początku. Bieganie po nich może prowadzić do wystąpienia kontuzji.

Przygodę z bieganiem bez butów warto zacząć od ćwiczenia boso na rowerku, bieżni, plaży lub w miejscach, w których teren będzie miększy i mniej niebezpieczny dla stóp. Podczas biegu nie możesz odczuwać lęku ani ciągle patrzeć pod nogi, tym bardziej, jeśli przygotowujesz się do zawodów.

Kiedy Twoje stopy przyzwyczają się już do chodzenia boso, coraz rzadziej będą się na nich pojawiać pęcherze i rany. Twoja skóra stanie się mniej podatna na tego typu urazy.

Ciekawostki

Z biegania boso płynie wiele korzyści, nie tylko fajny wygląd. Udowodniono, że poprawia wyczucie równowagi, zwiększa siłę i elastyczność stóp, rozciąga palce i eliminuje konieczność używania wkładek do obuwia.

Oto kilka interesujących faktów dotyczących biegania boso:

  • Osiągnięcia: Adebe Bikila zdobył pierwsze złoto dla Afryki na Olimpiadzie w 1960 r. biegnąc boso.
  • Początki: W 2009 r. Christopher McDougall napisał i wydał książkę “Urodzeni biegacze”. Być może właśnie ona rozpoczęła trend biegania naturalnego? Bada ona osoby, które przemierzają duże dystanse na bosaka, ze stopami związanymi linami w kostkach. Czy to może być odniesienie do kultury minimalistycznej?

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.