Bieganie na bieżni a bieganie na zewnątrz

Bieganie na bieżni a bieganie na zewnątrz

Ostatnia aktualizacja: 10 września, 2019

Nie trzeba być ekspertem w dziedzinie biegania lub fitnessu by wiedzieć, że bieganie na bieżni wygląda inaczej od biegania na zewnątrz. Jednak co tak naprawdę je różni?

Są dni, w które nie da rady biegać po ulicach. Może być temu winna pogoda lub brak czasu. W takim przypadku bieganie na bieżni stanowi najlepszy odpowiednik. To cenne narzędzie dla wielbicieli biegania.

Mimo tego bieganie na bieżni różni się od biegania na zewnątrz. Na świeżym powietrzu czynniki, takie jak opór wiatru lub rodzaj powierzchni mogą wywrzeć wpływ na wysiłek, jaki trzeba włożyć w utrzymanie określonej prędkości.

Krok

Jeśli pogoda nie pozwala Ci biegać na zewnątrz, zawsze możesz wybrać bieżnię. Mięśnie ud wytwarzają siłę konieczną do przesunięcia środka ciężkości do przodu podczas biegu.

Podczas biegania na bieżni są mniej natężone i cierpią z tego powodu. Dzieje się tak, ponieważ poruszająca się powierzchnia pomaga iść do przodu.

Jednocześnie nie potrzeba aż tak dużego wsparcia podeszwy stopy, które poprawia tłumienie siły uderzenia o podeszwę. Dzięki temu stopy będą narażone na mniejsze nadwyrężenie.

Kobieta biegnąca na bieżni w pokoju z widokiem na las

Krok podczas biegu na bieżni nie jest identyczny z tym, jaki mamy podczas biegu po ulicy. Jednak jest do niego podobny. Jakie są te niewielkie różnice?

Zmiana sposobu ćwiczenia mięśni sprawia, że bieżnia staje się idealnym narzędziem do poprawy częstotliwości stawianych kroków. Innymi słowy, nie pomoże Ci, jeśli będziesz chciała zwiększać długość kroku.

Często widzi się użytkowników bieżni, którzy mają krok biegowy o dużej częstotliwości, ale za to krótki.

Bieganie na bieżni – co należy rozważyć

Użytkownicy bieżni są bardziej narażeni na dekompensację, bo przednie mięśnie pracują ciężej. To może zwiększać ryzyko wystąpienia urazu kolana.

To, co dla niektórych stanowi wadę biegania na bieżni, dla innych może być zaletą – na przykład dla atletów, którzy niedawno doznali kontuzji. Wszystko dlatego, że bieganie na bieżni obciąża stawy w mniejszym stopniu niż bieganie po ulicy.

Zawsze można postarać się znaleźć równowagę między tymi dwoma rodzajami biegania. Zacznij trening od biegania na bieżni. Następnie przejdź do biegania na ulicy, gdzie będziesz musiała postawić na współzawodnictwo.

Możesz poświęcić bieganie na bieżni na doskonalenie techniki biegowej oraz osiągów bez obaw o spadek staminy.

Postrzeganie szybkości

Kolejna z korzyści związanych z bieganiem na bieżni to możliwość łatwego wypracowania określonego tempa podczas ciągłego biegu. Należy jednak uważać, by zwiększenie tempa nie prowadziło do spadnięcia z bieżni.

Kobieta biegnąca po jezdni pośród lasu

Sposób, w jaki postrzegamy prędkość z jaką biegniemy, nie wpłynie na tempo podczas biegu na bieżni. Biegając po ulicy odczuwalną prędkość biegu mogą zaburzać liczne czynniki zewnętrzne.

Nastrój

Znacząca korzyść, jaką niesie ze sobą bieganie na zewnątrz, to możliwość poprawy nastroju. University of Glasgow przeprowadził badania, które wykazały, że mimo tego iż aktywność fizyczna na siłowni odgrywa znaczącą rolę, to dodanie do niej sportu uprawianego na zewnątrz dobrze oddziałuje na nasze samopoczucie.

Po przeanalizowaniu danych zebranych od 2.000 uczestników badania Scottish Health Study prowadzonego w 2008 r., badacze stwierdzili, że osoby, które przebywają w zielonych miejscach w otoczeniu drzew mają o 50% większą szansę na zachowanie zdrowia psychicznego niż osoby uprawiające sport w zamkniętym pomieszczeniu.

Przekładało się to również na lepszy sen i znaczne zmniejszenie myśli depresyjnych.

Badacze stwierdzili, że ćwiczenia na świeżym powietrzu można powiązać z lepszym zmniejszeniem stresu, niepewności, złości i depresji niż w przypadku ćwiczeń na siłowni.

Podsumowanie

Bieganie na bieżni wiąże się z większym ryzykiem upadku, zwłaszcza pośród osób, które dopiero zaczynają z nim przygodę.

Dotyczy to również osób w starszym wieku, bo zachowanie równowagi na maszynie do ćwiczeń jest bardziej skomplikowane niż chodzenie lub bieganie po ulicy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.