Górne partie ciała Oto 6 powodów, dla których warto ćwiczyć
Ćwiczenie górnej partii ciała może być czasami jedynym powodem, dla którego mężczyźni chodzą na siłownię. Jednakże, jeśli chodzi o kobiety, jest zupełnie odwrotnie; one najczęściej ćwiczą swoje nogi. W tym artykule porozmawiamy o tym, dlaczego ważne jest, aby ćwiczyć górne partie ciała, czyli ręce, ramiona i plecy.
Dlaczego powinnam ćwiczyć górne partie ciała?
Specjalnie unikasz chodzenia na siłownię w dni, gdy masz pracować nad górnymi partiami ciała. To normalne, ludzie często szukają wymówek, aby nie robić tego, co jest dobre dla ich zdrowia.
Ponadto, niektóre kobiety boją się hipertrofii mięśniowej lub martwią się, że będą wyglądać na zbyt umięśnione i mniej kobiece. Jednakże należy pracować nad wszystkimi mięśniami w ciel. Oto niektóre z zalet:
1. Równowaga kręgosłupa
Posiadanie silnej górnej części ciała pomoże uniknąć bólu pleców, ponieważ mięśnie te wspierają twój kręgosłup. W związku z tym, najlepsze ćwiczenia, które pomogą pozbyć się bólu pleców to te, które skupiają się na rękach, ramionach, mięśniach czworobocznych, grzbietowych i lędźwiowych.
Jedną z przyczyn bólu pleców, szyi i ramion jest słabość górnych części ciała. Powoduje to zaburzenie równowagi.
2. Ciało jest kompletnym systemem
Ciało współpracuje jako kompletny system, więc nie można ignorować górnych partii i ćwiczyć tylko nóg. Oczywiście, są miejsca, na których podkreśleniu nam zależy. Nie oznacza to jednak, że możemy zapomnieć o reszcie ciała.
Dlatego zalecamy, aby chociaż jedna trzecia treningu skupiała się na górnych partiach ciała. Dodatkowo, można skorzystać z niektórych sztuczek wizualnych, które pomogą ci wyglądać lepiej. Na przykład, jeśli twoje ramiona i plecy są wymodelowane, to w porównaniu z nimi twoja talia będzie wyglądać na smuklejszą.
3. Równowaga mięśni
Rozważając poprzednie punkty, pamiętaj, że ciało również potrzebuje pewnej równowagi. Innymi słowy, niedopuszczalne i niezdrowe jest, aby niektóre obszary były słabe a inne silne. Gdyby do tego doszło, zaczęłabyś odczuwać dyskomfort w tych słabo rozwiniętych obszarach.
Jeśli z czasem przestaniesz ćwiczyć górne części ciała, zaczniesz odczuwać dyskomfort i ból w ramionach, plecach, nadgarstkach i szyi.
4. Zwiększona elastyczność
Aby być w stanie wykonywać pewne sporty, a nawet nudne czynności życia codziennego, potrzebujesz nieco elastyczności. Dlatego trzeba pracować nad elastycznością górnych partii ciała, aby uniknąć urazów oraz nieprzyjemnego bólu.
Najlepszym sposobem na poprawę elastyczności jest rozciąganie się po treningu. Gdy nasze mięśnie są bardziej elastyczne, chronimy nasze stawy i unikamy urazów oraz skurczy mięśni.
5. Szybszy metabolizm
Jeśli chcesz schudnąć to musisz wiedzieć, że metabolizm odgrywa tu ogromną rolę. Jeśli zwiększasz masę mięśni, to zwiększasz także zużycie kalorii przez organizm.
Należy jednak pamiętać o tym, że nie mówimy tylko o masie mięśniowej w nogach i pośladkach, ale w całym ciele, co obejmuje górne jego części. W rękach, plecach, klatce piersiowej i ramionach jest wiele grup mięśniowych i praca nad nimi może przyspieszyć metabolizm.
6. Wymodelowane ramiona również są częścią kobiecej figury
Odstaw na bok strach i błędne wyobrażenia na temat ramion. Posiadanie wymodelowanych ramion nie sprawi, że będziesz wyglądać męsko. Każdego dnia coraz więcej kobiet pracuje nad górnymi partiami ciała, aby świetnie się prezentować w każdym stroju.
Nie musimy doprowadzić do hipertrofii mięśniowej ćwicząc górne partie ciała. Chodzi bardziej o posiadanie wysportowanego, silnego ciała z mniejszą ilością tłuszczu. Jeśli to zrobisz, będziesz lepiej wyglądać zachowując przy tym kobiecą figurę.
Jeśli te rozsądne powody wciąż cię nie przekonały pamiętaj, że dobrze jest dać nogom odpocząć. Wreszcie, poczujesz się lepiej, gdy górna część ciała będzie silniejsza, ponieważ ułatwi ci to wykonywanie zadań życia codziennego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Marcano, L. H. (2013). Prevención del dolor de espalda en el ámbito laboral. Revista Enfermería C y L. https://doi.org/10.1016/S0378-7788(03)00056-2
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.