Logo image
Logo image

Prawidłowa postawa ciała: ćwiczenia na równowagę

4 min.
Prawidłowa postawa naszego ciała jest czymś, o co martwimy się dopiero po upadku lub kontuzji. Ogólnie rzecz biorąc psychomotoryka znacząco wpływa na jakość naszego życia i pomaga nam uniknąć niebezpieczeństwa w postaci odniesienia urazu lub zranienia się.
Prawidłowa postawa ciała: ćwiczenia na równowagę
Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2019

Bycie w dobrej formie fizycznej oznacza nie tylko posiadanie ładnie wyrzeźbionego i szczupłego ciała. Pojęcie to obejmuje również nieustanne zwiększanie swojej odporności i aspekty, takie jak na przykład prawidłowa postawa ciała.

Istnieje wiele różnego rodzaju ćwiczeń, które pomogą nam poprawić tę konkretną cechę. W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy właśnie Ci zaprezentować najważniejsze ćwiczenia pozwalającej poprawić tak powszechnie niedoceniane kwestie, jak prawidłowa postawa ciała.

Prawidłowa postawa naszego ciała jest czymś, o co martwimy się dopiero po upadku lub kontuzji. Ogólnie rzecz biorąc psychomotoryka znacząco wpływa na jakość naszego życia i pomaga nam uniknąć niebezpieczeństwa w postaci odniesienia urazu lub zranienia się.

Prawidłowa postawa ciała – czy chcesz ją poprawić poprzez ćwiczenia?

Prawidłowa postawa ciała i związana z nią poprawa równowagi nie jest zagadnieniem tak całkowicie nieznanym dla tych wszystkich osób, które doznały kiedyś jakiejś formy złamania, innego urazu lub ogólnie rzecz biorąc problemów z koordynacją ruchową.

  1. Ogólnie rzecz biorąc prawidłowa postawa ciała to coś, do czego wszyscy powinniśmy dążyć nieustannie. Szczególnie biorąc pod uwagę to, że dobra postawa i zmysł równowagi wzmacnia nasze mięśnie. A także pomaga naszym kościom starzeć się bez żadnych problemów i w równomierny sposób.

Dlatego też wszyscy powinniśmy wziąć pod uwagę różnego rodzaju ćwiczenia, które pomogą nam poprawić naszą równowagę. Będziesz mógł wykonywać te ćwiczenia w domu lub na siłowni.

Nawet jeśli nie będziesz ich wykonywać zbyt intensywnie, ich efektem będzie zauważalnie lepsza prawidłowa postawa ciała. Oto kilka propozycji na dobry początek:

Pilates

Omówiliśmy znaczenie wykonywania ćwiczeń określanych ogólnie, jako pilates w innych artykułach na łamach naszego bloga. Jak zapewne zdążyłeś się już zorientować, bez wątpienia wątpliwości prawidłowa postawa ciała i poprawa równowagi jest jedną z wielu zalet tej formy treningu.

Some figure

Rodzaje ćwiczeń, które wykonujesz w ramach pilatesu obejmują między innymi przyjmowanie nietypowych pozycji i trwanie w nich przez określony czas. Oznacza to, że ćwicząc pilates regularnie, możesz szybko poprawić swoją równowagę i uzyskać prawidłową postawę ciała.

Trening w postaci toru przeszkód

Używając kilku różnych przedmiotów, zarówno w domu, jak i na siłowni, możesz bez problemu stworzysz świetną kombinację, która pomoże Ci poprawić równowagę. Skorzysta na tym także Twoja prawidłowa postawa ciała.

Na przykład, aby zachęcić Cię do chodzenia z wyprostowanymi plecami, czemu nie zastosować kilku trików? W tym celu połóż sobie kij na głowie i chodź w ten sposób przez chwilę.

Albo użyj maty do ćwiczeń oraz kółka rehabilitacyjnego do rozciągania swoich pleców. Możesz także wyznaczyć sobie obszar w swoim domu, w którym możesz swobodnie biegać w kółko.

Jeśli podczas tych ćwiczeń będziesz dokonywać pomiarów czasu rozpoczęcia i zakończenia każdego z nich, błyskawicznie zobaczysz codzienne postępy. Czy jesteś gotowy, aby wypróbować tor przeszkód na własną rękę?

Ćwiczenia ze skakanką

Jednym z najstarszych treningów poprawiających równowagę jest skakanie ze złączonymi nogami na skakance. Oprócz odpowiednich umiejętności motorycznych i odruchów będziesz musiał w jego trakcie również zsynchronizować ruchy swoich ramion i nóg.

Oznacza to, że będziesz musiał włożyć dość spory wysiłek w utrzymanie równowagi. Oczywiście efektem tego ćwiczenia będzie także prawidłowa postawa ciała.

Some figure

Nie próbuj zbyt intensywnie ćwiczyć w pierwszych kilku chwilach. Zacznij najpierw od spokojnego rytmu, który możesz łatwo utrzymać i zwiększaj następnie tempo, gdy będziesz do tego gotowy.

Z czasem wkrótce zauważysz u siebie zwiększoną łatwość skakania na skakance i rzecz jasna poprawę równowagi i ogólnej sprawności całego ciała.

Ćwiczenia z piłką

Widziałeś już na siłowni te ogromne piłki gimnastyczne? Możesz ćwiczyć z ich pomocą na sali gimnastyczne lub w domowym zaciszu.

Niezależnie od wybranej opcji, pomogą Ci one wykonać serię ćwiczeń, które pomogą Ci uzyskać poprawę równowagi całego ciała i ogólnie motoryki.

Zacznij od siedzenia bez ruchu na piłce, z szeroko rozłożonymi na boki rękami. Teraz unieś najpierw jedną stopę, a następnie drugą. Policz liczbę sekund, w których jesteś w stanie utrzymać tę pozycję. Jeśli spadniesz lub stracisz równowagę, zacznij ćwiczenie od nowa.

Z czasem i kiedy już wytrenujesz swój zmysł równowagi, możesz także położyć się na piłce z wyciągniętymi na boki rękami i wyprostowanymi nogami.

Ćwiczenia typu chodzenie pięta – palce

Rozpocznij chodzenie stawiając uważnie jedną stopę tuż przed drugą tak, aby piętą stopy dostawianej dotknąć palców stopy, na której stoisz.

Jest to niewątpliwie jedno z najlepszych ćwiczeń poprawiających równowagę i prawidłową postawę całego ciała. Wykonaj tak wiele kroków, jak tylko możesz i stopniowo zwiększaj swoją prędkość, gdy poczujesz się już wystarczająco pewnie.

Pozycja balansującego stołu

Oprócz tego, że jest to idealne ćwiczenie dla Twoich pośladków i rozciągania mięśni, to dzięki niemu prawidłowa postawa ciała i zmysł równowagi może ulec znaczącej poprawie.

Jak wykonać to ćwiczenie? Po prostu uklęknij na podłodze opierając ciężar całego ciała na kolanach i wyprostowanych rękach.

Some figure

Następnie wyprostuj, jak najdalej do tyłu lewą nogę i jednocześnie prawą rękę wysuń maksymalnie do przodu. Wytrzymaj w tej pozycji tak długo, jak tylko będziesz w stanie. Teraz wróć do pozycji wyjściowej, a następnie powtórz całe ćwiczenie używając do tego celu drugiej ręki i nogi.

Jeśli będziesz wykonywać te ćwiczenia codziennie – w końcu zajmą Ci one jedynie kilka minut – to szybko zobaczysz poprawę.

Nie tylko w kwestii równowagi całego ciała, ale także w swoich zdolnościach psychomotorycznych. A to ostatecznie doprowadzi do lepszej jakości życia i większej wiary w siebie.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.