Logo image
Logo image

Tancerze jazzowi - jak wygląda ich rozciąganie i dieta?

3 min.
Elastyczność i zbilansowana dieta to zasadnicze elementy w życiu sportowca, w tym tancerzy jazzowych. Poza wyglądem, tancerze jazzowi muszą troszczyć się także o swoje stawy. Robią to za pomocą precyzyjnie zaplanowanego treningu oraz odpowiednio dobranej diety, bogatej w składniki odżywcze.
Tancerze jazzowi - jak wygląda ich rozciąganie i dieta?
Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2019

Nie od dziś wiadomo, że zrównoważona dieta jest niezbędna dla naszego zdrowia ogólnego. W przypadku osób, które poświęciły się karierze tancerza, prawidłowy sposób odżywiania jest jeszcze ważniejszy. Z jednej strony tancerze jazzowi muszą dbać o smukłą sylwetkę, z drugiej, dieta powinna dostarczyć im mikro i makroelementów niezbędnych podczas intensywnych treningów.

Elastyczność a dieta pozwalająca na większy zakres ruchów

Elastyczność, rozciągnięcie i wytrzymałe kręgi to tylko niektóre z cech rozpoznawczych zawodowego tancerza jazzowego. Świadomość własnego ciała to kolejna umiejętność, którą tancerze jazzowi zawdzięczają swoim specyficznym i wymagającym treningom.

Z drugiej jednak strony, tancerze muszą także dbać o siłę swoich mięśni. To w połączeniu z ciągłą kontrolą tkanki tłuszczowej może być prawdziwym wyzwaniem. Z tego powodu zarówno ćwiczenia, jak i dieta tancerza muszą być starannie zaplanowane i przestrzegane.

Wbrew pozorom, tancerz nie może się głodzić. Jego sposób odżywiania powinien dostarczać mu wystarczająco witamin i minerałów, żeby miał siłę i energię. Dieta tancerza nie polega na ograniczaniu liczby kalorii, ale wybieraniu produktów bogatych w substancje wzmacniające tkanki ciała.

Some figure

Jeśli nasz organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości białka, tkanki łączne słabną, co dla tancerza może skończyć się poważną kontuzją, która może nawet zniszczyć jego karierę.

Dieta tancerza powinna być dopasowana do specyficznych wymogów jego organizmu. Jedzenie zbilansowanych posiłków, bogatych w białko i zdrowe tłuszcze oraz złożone węglowodany sprawi, że ciało stanie się lepiej odżywione, a tym samym sprawniejsze i bardziej elastyczne.

Nie można zapominać, że “głodzenie się” osłabia nasz organizm i może prowadzić do uszkodzenia tkanek oraz różnych kontuzji.

Sekrety treningów tancerzy jazzowych

Kiedy oglądałeś występy tancerzy, nie tylko jazzowych, z pewnością wielokrotnie zauważyłeś, że po wyjściu na scenę tańczący natychmiast aktywują całe swoje ciało. W jaki sposób może osiągnąć taką elastyczność, siłę i rozciągnięcie? Sekretem, o ile możemy w ogóle uznać to za wiedzę tajemną, są ćwiczenia wzmacniające i zwiększające elastyczność stawów.

Codzienny trening tancerza powinien obejmować różne dyscypliny, począwszy od ćwiczeń typowo fitnessowych, a skończywszy na jodze. Wielu tancerzy ćwiczy także Pilates i sporty siłowe. Siła mięśni pozwala osiągnąć większą wytrzymałość, a gorset mięśniowy — nienaganną postawę, z której przecież słyną tancerze.

Jakie ćwiczenia wykonują tancerze jazzowi?

Z jednej strony w rutynie tancerzy muszą znaleźć się ćwiczenia izometryczne, które polegają na statycznym wzmacnianiu mięśni. To te ćwiczenia, w których trakcie ćwiczący pozostaje w jednej pozycji, na przykład z nogą wysoko uniesioną, dzięki czemu zaczynają pracować mięśnie głębokie. Dlatego rozciąganie po takich ćwiczeniach jest obowiązkowe, ponieważ podczas ćwiczeń izometrycznych mięśnie są bardzo silnie napięte.

Z drugiej strony tancerze wykonują też treningi kalisteniczne z obciążeniem własnego ciała, podczas których pracują różne grupy mięśniowe. Takie ćwiczenia to na przykład doskonale znane wszystkim przysiady czy pompki. Różnica polega na tym, że tancerze jazzowi dobierają program ćwiczeń w zależności od choreografii swojego występu.

Posiłki i składniki odżywcze

Bogate w składniki odżywcze posiłki są bardzo ważne podczas każdego rodzaju treningu. Równowaga, elastyczność oraz wytrzymałość trudno osiągnąć, gdy ciało niedomaga. Dlatego dieta powinna odżywiać włókna mięśniowe i układ kostny w optymalny sposób.

Some figure

Przeczytaj również: Podnoszenia bioder: cztery rodzaje ćwiczeń

Powiedzenie “jesteś tym co jesz” w przypadku tancerzy jazzowych można traktować dosłownie. Diety dla tancerzy nie powinny jedynie odżywiać największych grup mięśniowych. Wymagające precyzji i koordynacji ruchy, jakie wykonują, sprawiają, że ich jadłospis musi być bogaty w pokarmy stymulujące układ nerwowy, czyli na przykład pełne zboża i orzechy.

Prawidłowe nawodnienie to kolejny ważny czynnik, pozwalający zadbać o siłę mięśni i elastyczność stawówTancerze powinni także unikać picia alkoholu i palenia papierosów.

Poza tym ważna część treningu, jaką jest kardio, nie dałaby pożądanych efektów bez jedzenia wystarczającej ilości warzyw i owoców oraz picia napojów energetycznych. Podobnie jak inni sportowcy, tak również tancerze powinni sięgać po zdrowe przekąski.

Krótko mówiąc, elastyczność i dieta są ze sobą nierozerwalnie związane. Utrzymanie masy mięśniowej na odpowiednim poziomie przyspiesza regenerację mięśni i zwiększa ruchomość oraz siłę stawów. Jeśli nie jesteś pewny, czy Twoja dieta jest odpowiednia, zawsze warto skonsultować się z dietetykiem, najlepiej takim, który ma doświadczenie w pracy ze sportowcami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.