Najbardziej zapomniane mięśnie – przypominamy 5 z nich
Wszyscy lubimy robić przysiady, ćwiczyć mięśnie klatki piersiowej i wzmacniać bicepsy. Istnieją jednak pewne grupy mięśni, które się niestety pomija w wielu programach treningowych. Jakie są najbardziej zapomniane mięśnie, których powinniśmy jednak być bardziej świadomi?
Głównym powodem, dla którego konieczne jest trenowanie wszystkich mięśni naszego ciała, nie jest estetyka. A przynajmniej nie chodzi wyłącznie o ten aspekt. Główna przyczyna jest związana z funkcjonalnością.
Klasycznym przykładem są osoby, które dokładnie trenują górną część ciała. U takich osób najbardziej zapomniane mięśnie to mięśnie nóg. Może to być przyczyną urazów bioder lub kolan, szczególnie podczas uprawiania sportu.
Najbardziej zapomniane mięśnie podczas treningu – przypominamy 5 z nich
1. Przedramiona
Chociaż jest to grupa mięśni, którą rzeczywiście trenuje się przy okazji wielu ćwiczeń głównych mięśni, jednak to nie wystarczy. Istnieją określone zadania, które możemy wykonać, aby ćwiczyć te mięśnie, znajdujące się pomiędzy nadgarstkiem a łokciem.
Jakie są zalety posiadania silnych mięśni przedramion? Przede wszystkim używamy ich do podnoszenia dużych obciążeń w większości ćwiczeń kulturystycznych.
Dlatego konieczne jest, aby wzmocnić odpowiednio te mięśnie tak, by wytrzymywały te obciążenia. Dodatkowo, w pracy w ruchu – takiej jak np. Crossfit – przedramiona również odgrywają bardzo ważną rolę.
2. Mięśnie czworoboczne
W tym przypadku nie mówimy o „małym” mięśniu, ale mimo to mówimy o jednym z najbardziej zapomnianych mięśni w rutynie sportowej.
Podobnie jak przedramiona, mięsień ten jest często ćwiczony przy okazji pracy na mięśniami pleców lub ramion, ale rzadko zapewnia mu się uwagę i czas, na jakie zasługuje.
Mięśnie czworoboczne, nazywane też kapturowymi, spełniają bardzo ważną rolę w naszym ciele, szczególnie w powiązaniu z łopatkami, które uruchamiają nasze ramiona i podtrzymują ciężar naszej głowy.
To właśnie mięśnie kapturowe, znajdujące się w górnej części naszych pleców, łączą je i wspomagają w tej funkcji.
Zalety wzmocnienia tego obszaru ciała będą odczuwalne w lepszej możliwości podnoszenia ciężarów nad głową, poprawie postawy i korekcji skrzywień spowodowanych brakiem siły.
3. Mięśnie podkolanowe
Generalnie całość dolnych partii ciała jest często pomijana w wielu ćwiczeniach kulturystycznych. Oprócz tego, że odbija się to szkodliwie na wyglądzie, szkodzi również zdrowiu i poprawnej postawie ciała.
Podczas treningu nóg jedną z najczęściej pomijanych grup mięśni są mięśnie podkolanowe. Znajdują się między miednicą a piszczelem, a ich funkcją jest umożliwienie prostowania i zginania nogi. Ponieważ nie są najbardziej widoczną częścią nóg, zwykle nie poświęca się im zbyt wiele czasu.
Chociaż przysiady to dobry sposób na ich trenowanie, to jednak nie wystarczy. Również dobra sesja rozciągająca nie wystarczy, aby je wzmocnić. Istnieją specyficzne ćwiczenia, takie jak praca na ławce czy użycie gum wzmacniających tę część nóg.
4. Przywodziciele to również najbardziej zapomniane mięśnie
Znowu chodzi o mięśnie na nogach, ale tym razem o jeszcze bardziej „ukrytą” grupą mięśniową. Przywodziciele umiejscowione są po wewnętrznej stronie ud.
Choć nie jest to widoczne gołym okiem, praca nad nimi jest bardzo ważna dla zachowania równowagi pomiędzy pozostałymi mięśniami. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie przywodzicieli pozwolą również zwiększyć obciążenia, z jakimi pracujemy na nogach.
Podobnie jak w poprzednich przypadkach, pogląd, że nie ma potrzeby ich specjalnie trenować, jest całkowicie błędny. Do wzmocnienia przywodzicieli potrzebne są bardzo skuteczne ćwiczenia, jak to ma miejsce w przypadku półprzysiadów wykonywanych w specjalny sposób. To bardzo ważne ćwiczenie wykonywane rutynowo przez tancerzy.
Polega na robieniu przysiadów, ale ze złączonymi piętami i rozstawionymi czubkami stóp. Tak więc, trzymając hantle obiema rękami pośrodku ciała, opuść plecy prosto tak nisko, jak to możliwe.
Podobnie możesz użyć maszyn lub gum. Ważne jest, aby odpowiednio i systematycznie pracować nad przywodzicielami.
5. Pierścień rotatorów
Umieszczony na ramieniu pierścień lub stożek rotatorów spełnia funkcję stabilizacji stawu barkowego. Jest to grupa mięśni, które łączą łopatkę z głową kości ramiennej i tworzą pierścień w stawie – stąd nazwa „pierścień”.
Zwykle ćwiczenia rotacyjne służą do wzmocnienia stabilności barku. Wiele kontuzji w sportach, takich jak siatkówka, koszykówka czy tenis występuje z powodu niedoborów w tej grupie mięśni.
Podsumowując, można stwierdzić, że estetyczne priorytety podczas treningu nie zawsze są zgodne z wymaganiami naszego organizmu. Dlatego ważne jest, aby być dobrze poinformowanym i poświęcać czas na te „niewidzialne” partie ciała.
W tym kontekście posiadanie odpowiedniego specjalisty do planowania treningów jest najlepszym środkiem, jaki możemy podjąć, aby zapewnić naszemu ciału zrównoważony rozwój.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.