Indywidualne sporty olimpijskie - poznaj dziesięć dyscyplin
Indywidualne sporty olimpijskie to te, w których pojedynczy sportowcy rywalizują ze sobą, reprezentując swoje kraje. Na Igrzyskach Olimpijskich istnieje wiele różnych dyscyplin. W tym artykule zajmiemy się indywidualnymi sportami olimpijskimi.
Jakie są indywidualne sporty olimpijskie?
Chociaż istnieją zawody odbywające się zarówno indywidualne, jak i zespołowo. W tym artykule skupimy się na sportach olimpijskich, które są czysto indywidualne. Oto poszczególne dyscypliny, w których tylko jedna osoba uczestniczy w reprezentowaniu swojego kraju:
Indywidualne sporty olimpijskie: boks
Boks olimpijski jest najprawdopodobniej dyscypliną starszą, niż mogłoby się wydawać. Jednak sport w takiej formie, jaką znamy dzisiaj, jest obecny w programie igrzysk od pierwszych zawodów. Boks kobiecy został jednak dodany dopiero w Londynie w 2012 roku.
Szermierka
Szermierka to dyscyplina bojowa, w której dwóch sportowców staje naprzeciw siebie całkowicie chronionych hełmami i specjalnymi kombinezonami. Celem jest „dotknięcie” przeciwnika bronią, która może być szablą lub mieczem.
Ta dyscyplina była obecna już na pierwszych igrzyskach olimpijskich w 1869 roku.
Podnoszenie ciężarów
Jak sama nazwa wskazuje, podnoszenie ciężarów ma związek z próbą podniesienia sztangi o jak najwyższej wadze. Istnieją dwa rodzaje podnoszenia ciężarów: martwy ciąg i rwanie.
Pierwszy rodzaj podnoszenia polega na próbie podniesienia sztangi z ziemi do pełnego wyprostowania ciała, bez robienia przerwy w trakcie. Natomiast w przeciwieństwie do podnoszenia –rwanie sztangi zakłada przerwę w ruchu na wysokości ramion.
Indywidualne sporty olimpijskie: łucznictwo
Łucznictwo to kolejny indywidualny sport olimpijski. Celem tego sportu jest strzelanie strzałami z łuku w kierunku celu, który ma różne kolorowe koła. Środek celu jest żółty, a następnie otoczony czerwonym, jasnoniebieskim i czarno-białym pierścieniem. Łucznik, któremu uda się zdobyć jak najwięcej punktów, wygrywa zawody.
Dżudo
Judo to sztuka walki i sport walki japońskiego pochodzenia. Jest częścią igrzysk olimpijskich od 1964 roku. Zawody odbywają się na tatami – macie 2 x 1 metr. Celem tego sportu jest pokonanie przeciwnika.
Istnieją różne sposoby zdobywania punktów w judo. Aby zdobyć maksymalną liczbę punktów, uczestnicy muszą postarać się, aby przeciwnik dotknął maty plecami.
Trójbój
Trójbój jest jednym z najbardziej wymagających sportów na olimpiadzie. Łączy trzy dyscypliny: pływanie, jazdę na rowerze i bieganie. Triatlon, czyli właśnie trójbój, jest sportem olimpijskim od igrzysk w Sydney 2000.
Sporty olimpijskie: zapasy
Wraz z lekkoatletyką zapasy są jednym z najstarszych sportów na świecie i są obecne na igrzyskach olimpijskich od pierwszej edycji w Grecji. W historii współczesnej zapasy są obecne na igrzyskach olimpijskich od drugich igrzysk w Saint Louis w 1904.
Strzelanie
To sport wymagający dużej koncentracji i precyzji. Celem jest wystrzelenie broni palnej na sprężone powietrze. Strzelanie ma trzy różne dyscypliny: strzelanie z karabinu, pistoletu i strzelby.
Taekwondo
Ta sztuka walki to kolejny indywidualny sport olimpijski, który możemy podziwiać na igrzyskach co cztery lata. Taekwondo po raz pierwszy pojawiło się na igrzyskach olimpijskich w Seulu 1988, ale ostatecznie stało się oficjalną dyscypliną w Sydney w 2000 roku.
Zawodnicy Taekwondo mogą używać kopnięć, ciosów, bloków i chwytów, aby pokonać przeciwnika.
BMX
Kolarstwo BMX zostało oficjalnie włączone do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Ma dwie kategorie: jazda na czas i tor.
Sportowcy używają rowerów BMX z 20-calowymi kołami, a także używają sprzętu ochronnego, takiego jak kask, ochraniacze na łokcie, nakolanniki i rękawiczki. To ekstremalny sport!
Lekkoatletyka
Kończąc artykuł, warto wspomnieć o lekkoatletyce, która jest również indywidualnym sportem olimpijskim. Lekkoatletyka obejmuje skok wzwyż, skok o tyczce, rzut oszczepem, sprint, długie biegi i przeszkody.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gould, D., & Maynard, I. (2009). Psychological preparation for the olympic games. Journal of Sports Sciences. https://doi.org/10.1080/02640410903081845
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.