Media społecznościowe i zagrożenia dla sportowców
Jakie ryzyko dla sportowców niosą ze sobą popularne media społecznościowe? Prawdopodobnie widziałeś wiele przypadków celebrytów, którzy mieli problemy związane z nieprzemyślanymi wypowiedziami i nie tylko…
Ryzyko, jakie niosą ze sobą media społecznościowe, to coś, o czym powinien wiedzieć każdy sportowiec. Zwłaszcza ten cieszący się dużą popularnością. Wielu sportowców publikuje opinie, nie będąc w pełni świadomym przepisów prawnych i regulacyjnych w swoich sportach.
Konflikty interesów, kary i wizerunek publiczny to aspekty, które muszą wziąć pod uwagę zawodnicy, gdy korzystają z Twittera lub Facebooka.
Wolność wypowiedzi jest prawem powszechnym. Jednak gdy sportowiec rozpowszechnia określone opinie, często może kolidować to z pewnymi zasadami. Część problemu polega na tym, że świat sportu jeszcze nie dogonił realiów sieci społecznościowych.
Z drugiej strony sportowcy są osobami publicznymi. Oznacza to, że muszą wziąć na siebie odpowiedzialność medialną w odniesieniu do oświadczeń, które składają, komentarzy, które zamieszczają lub udzielanych odpowiedzi.
Niektóre znane przypadki i rola, jaką odegrały w nich media społecznościowe
Jednym z najbardziej znanych przypadków była zawodniczka Paraskevi Papachristou. Została powołana do reprezentowania swojego kraju na igrzyskach olimpijskich w Londynie.
Przed rozpoczęciem zawodów Papachristou rzekomo wysłał rasistowską wiadomość za pośrednictwem Twittera. Opublikowany tekst był następujący: „Przy tak dużej liczbie Afrykanów w Grecji, przynajmniej komary z Nilu będą miały domowe jedzenie”.
Ten tweet był wszystkim, czego Komitet Olimpijski potrzebował, aby ją zdyskwalifikować, nawet nie pozwalając jej wziąć udziału w zawodach. Ludzie uznali to oświadczenie za całkowite zaprzeczenie natury, zasad i wartości Olimpiady. Niestety nie jest to odosobniony przypadek, istnieje wiele innych, na które warto spojrzeć.
Na przykład na początku 2020 r. kolumbijski biegacz stracił sponsoring, ponieważ kopnął psa podczas zawodów. Niefortunny akt stał się popularny w mediach społecznościowych, takich jak Facebook. Firma uznała, że to pogorszy ich wizerunek i rozwiązali umowę.
Zachowanie przeciwko przepisom i konflikty interesów
Sportowcy to osoby prywatne, ale ludzie łączą ich nazwiska z większymi firmami czy instytucjami. To znaczy, takimi jak drużyny, ligi, zrzeszenia itp. W efekcie tego instytucje te zmuszają swoich sportowców do przestrzegania przepisów, porozumień i zasad. Często sportowcy publikują opinie i komentarze zapominając o tym, że śledzą ich tysiące oczu.
Wyrażanie osobistej opinii w prywatnej przestrzeni jest zrozumiałe. Jednak robienie tego publicznie może wywoływać różnego rodzaju reakcje. Następnie są sponsorzy reklamowi. Można oczekiwać, że sportowiec z umową stanie się wizerunkiem globalnej marki. Jeśli sportowiec promuje coś niezgodne z wymaganiami firmy, występuje konflikt interesów.
Sportowcami są zwykle ludzie o pewnych talentach fizycznych, którzy przez całe życie byli zaangażowani w środowisko sportowe. Wielu z nich nie wie praktycznie nic na temat przepisów i zasad instytucji, dzięki którym zarabiają na życie.
Co więcej, te zasady, przepisy i wymagania – mają tendencję do ciągłych zmian.
Ryzyko, jakie niosą ze sobą media społecznościowe: negatywny wizerunek
Sportowcy są również społecznymi wzorami do naśladowania. Oprócz wolności wypowiedzi mają oni obowiązki społeczne i instytucjonalne. Czasami, tak jak w przypadku europejskiej piłki nożnej, są to w zasadzie same marki komercyjne.
Jeśli jesteś na takim stanowisku, musisz uważać na to, co mówisz w Internecie.
Sportowcy nie mają czasu na przeglądanie wszystkich zmian zasad dotyczących swoich lig. Niemniej jednak ważne jest, aby zdali sobie sprawę z roli społecznej i kulturowej, jaką odgrywają ich opinie.
Wszelkie nieodpowiednie uwagi mogą mieć wpływ na ich profesjonalny wizerunek. Właśnie dlatego korzystanie z mediów społecznościowych może być bardzo ryzykowne dla profesjonalnych sportowców.
Nawet mniej znani sportowcy mogą nagle zyskać (w tym przypadku niepożądaną) popularność ze względu na swoje wypowiedzi w sieciach społecznościowych. Dlatego sportowcy muszą uważać na swój wizerunek i publiczne oświadczenia.
Uzyskanie negatywnego rozgłosu w przypadku niemal każdego jest łatwe. Może to ostatecznie przynieść wszelkiego rodzaju negatywne konsekwencje.
Konsekwencje korzystania z mediów społecznościowych
Musisz pamiętać, że gdy publikujesz coś w Internecie, jest to widoczne na całym świecie. Wszystko, co publikujesz w mediach społecznościowych, takich jak Twitter czy Instagram, może dotrzeć do dowolnego miejsca na ziemi.
Dlatego musisz dwa razy pomyśleć, zanim coś opublikujesz. Co więcej, sportowcy mają jeszcze większy zasięg niż “zwykli obywatele”.
Zastanów się nad tym, co umieszczasz w swoich mediach społecznościowych. Każdy sportowiec musi pomyśleć o tym, co chce zyskać, korzystając ze swoich kont internetowych. Wykorzystując to jako podstawę, ogólnie dobrym pomysłem jest publikowanie neutralnych treści, które służą wzmocnieniu wizerunku, który chcą przedstawić.
Nie pokazuj też wszystkiego! Żyjemy w świecie, w którym opinia internetowa ma duże znaczenie. Niemniej jednak nie wszyscy muszą znać wszystkie Twoje spostrzeżenia. Niektóre opinie mogą być zbyt kontrowersyjne do opublikowania. Inne mogą łatwo zostać źle zinterpretowane.
Ważne jest, aby bardziej doświadczeni koledzy uczyli młodych sportowców korzystania z Internetu z umiarem. W końcu będzie to decydujący czynnik w ich przyszłej karierze zawodowej. Z kolei sportowcy wyczynowi powinni zastanowić się, czy prezentują światu odpowiedni wizerunek publiczny. Często wiąże się to z lekceważeniem ryzyka związanego z mediami społecznościowymi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gabriela Garton. 2015. La mujer deportista en las redes sociales: un análisis de los consumos deportivos. Revista hipertextos. Extraído de: http://revistahipertextos.org/wp-content/uploads/2015/12/garton.pdf
- Enrico Marini. 2018. Las redes sociales como estrategia comunicativa en la especularización del deporte. Universidad Complutense Madrid. Extraído de: https://eprints.ucm.es/46097/1/T39121.pdf
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.