Dlaczego warto czytać etykiety produktów?
Alergia, ograniczenia żywieniowe, składniki, które mogą wywołać dyskomfort… Istnieje wiele przyczyn, które sprawiają, że warto czytać etykiety produktów, nawet jeśli wydłuży to odrobinę wizytę w sklepie.
Warto czytać etykiety, ponieważ zawierają wiele cennych informacji. Powinnaś zwracać na nie uwagę, gdy kupujesz coś nowego lub przygotowujesz posiłki. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego czytanie składu produktów spożywczych odgrywa tak dużą rolę.
Co znajduje się na etykietach produktów?
Etykiety produktów pozwalają nam dowiedzieć się wiele o produktach, jakie spożywamy i o tym, jak odżywiamy nasz organizm. Mówią, czy dane pożywienie jest dobre lub złe dla naszego zdrowia. Informują także ile powinniśmy jeść, aby uniknąć problemów zdrowotnych i nie nabawić się chorób.
Przeczytaj także: Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne – jak je obliczyć?
Czasem może wydawać Ci się, że dany produkt jest zdrowy, bo ma zieloną etykietę lub zdjęcie pola na opakowaniu. Jednak po przeczytaniu tabeli wartości odżywczych możesz zorientować się, że nie jest tak “dobry” ani pełen wartości odżywczych, jak Ci się wydawało.
W tabelach znajdują się informacje o wartościach odżywczych, na przykład ilość tłuszczu, liczba kalorii lub rozmiar porcji. Mieszczą się w nich także składniki, których użyto podczas produkcji danego jedzenia.
Kiedy widzisz nazwy, które są bardzo trudne do przeczytania lub zrozumienia, jak również składniki z dużą liczbą cyfr i liter, możesz podejrzewać, że jedzenie zostało stworzone sztucznie i pod żadnym względem nie przypomina domowego.
Dlaczego warto czytać etykiety?
Istnieje wiele różnych powodów, które sprawiają, że warto czytać etykiety i tabele wartości odżywczych umieszczone z tyłu produktów. Będąc w sklepie powinnaś zwracać uwagę na następujące rzeczy:
1. Poznaj zawartość tłuszczu w produkcie
Jeśli jesteś na przykład na diecie, bo chcesz schudnąć, możesz czasem pomyśleć, że dany produkt jest zdrowy ze względu na jego opakowanie (zwłaszcza jeśli jest zielony). Jednak dzięki etykietom możesz szybko sprawdzić ilość tłuszczów nasyconych i nienasyconych, które się w nim znajdują.
Poza tym na etykiecie umieszczono także informacje o błonniku, węglowodanach, cukrach, białku i wszystkich innych składnikach odżywczych, które znalazły się w produkcie podczas jego produkcji. Dzięki temu nie tylko dowiesz się, czy nadaje się do spożycia biorąc pod uwagę Twoje potrzeby i dietę, ale także ile powinnaś go zjeść.
2. Unikaj produktów wywołujących alergie
Załóżmy, że masz nietolerancję glutenu lub laktozy. Najlepszy sposób na uniknięcie tych produktów to czytanie etykiet. Sytuacja wygląda podobnie, jeśli masz cukrzycę i powinnaś unikać cukru lub cierpisz na nadciśnienie i chcesz zmniejszyć spożycie sodu.
W takim przypadku informacje zawarte na etykietach bardzo Ci się przydadzą. Dlatego musisz czytać je dokładnie, jeśli chcesz uniknąć wystąpienia objawów alergii, wymiotów, dyskomfortu, skoków poziomu cukru we krwi i nagłych zmian ciśnienia tętniczego.
Przeczytaj także: Spalanie kalorii: siedem skutecznych produktów
3. Poznaj “przemysłowy” skład jedzenia
To bardzo istotne, bo często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak wiele substancji chemicznych i sztucznych składników, na przykład konserwantów, spożywamy każdego dnia. Jeśli nie znasz nazwy danego składnika, możesz podejrzewać, że stworzono go w laboratorium. Robi się tak często, aby wzmocnić smak jedzenia, uchronić je przed szybkim zepsuciem lub poprawić fakturę pożywienia.
Uważnie czytaj etykiety produktów. Możesz dowiedzieć z nich tego, czego fabryki wolałyby nie ujawniać: ile sztucznych składników znajduje się w jedzeniu, które spożywasz.
4. Bądź świadoma tego, co jesz
Na koniec zostawiliśmy najważniejszy powód przemawiający za tym, że warto czytać etykiety produktów spożywczych. Nie powinnaś kupować danej rzeczy tylko dlatego, że jest tania albo ma kolorowe opakowanie.
Możesz sama wybrać, co chcesz jeść, a czego nie. Jeśli przeczytasz tabelę wartości odżywczych i zorientujesz się, że określony produkt będzie szkodliwy dla Twojego organizmu, nie powinnaś go kupować.
To długi proces. Możesz być przyzwyczajona do spożywania niektórych produktów, które mogą Cię nawet uzależniać swoim smakiem. Ale jeśli poświęcisz kilka minut podczas robienia zakupów na czytanie etykiet, możesz znacząco zmniejszyć spożycie wysoce przetworzonego i sztucznego jedzenia.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.