Logo image
Logo image

Bóle ciała - dowiedz się o nich wszystkiego

4 min.
Bóle ciała po ćwiczeniach? Wcale nie muszą być Twoim problemem!
Bóle ciała - dowiedz się o nich wszystkiego
Ostatnia aktualizacja: 17 czerwca, 2019

Bóle ciała po intensywnym treningu na siłowni są czymś całkowicie naturalnym. Chociaż nikt nie wie do końca, skąd się biorą. Istnieje kilka różnych teorii na temat ich przyczyn. Warto jednak nauczyć się ich unikać, tak żebyśmy mogli bez przeszkód kontynuować treningi.

Z pewnością po intensywnych ćwiczeniach zdarzyło Ci się myśleć: “Jutro to poczuję”. Jednak bardzo często nie potrafimy dokładnie wyjaśnić, skąd właściwie bierze się uczucie dyskomfortu po treningu. Dlatego w tym artykule podzielimy się z Tobą całą naszą wiedzą o tym, skąd biorą się bóle ciała po treningu.

Bóle ciała – dlaczego pojawiają się po treningu?

Są jak zbędne i uciążliwe powiadomienie o tym, że dzień wcześniej wykonaliśmy bardzo ciężki trening. Bóle mięśni powodowane są przez tak zwane ekscentryczne skurcze mięśni. Pojawiają się one, gdy mięsień wielokrotnie kurczy się i rozkurcza w wyniku podnoszenia określonego ciężaru.

Dlatego ból może pojawić się także wtedy, gdy wykonujemy nienaturalny dla ciała ruch, na przykład wspinanie się po drabinie, noszenie czegoś ciężkiego, bawienie się z dziećmi itd.

Zazwyczaj bóle ciała są bardziej intensywne u osób, które nie ćwiczą regularnie. Dlatego, gdy wracamy do treningów po kilku dniach przerwy lub urlopie możemy być pewni, że na drugi dzień będziemy mieli zakwasy. Nie wspominając już nawet o osobach, które zdecydowały się na wizytę na siłowni po kilku latach siedzącego trybu życia!

To także może Cię zainteresować: Regeneracja po bieganiu- pięć wskazówek

Jeszcze do niedawna powszechnie uważano, że opóźniony ból mięśni po ćwiczeniach spowodowany był kwasem mlekowym, który gromadził się w komórkach. Jednak ostatnimi czasy popularność zyskuje teoria, która twierdzi, że pod wpływem wymagającego treningu mięśnie ulegają mikrouszkodzeniom.

Dlatego właśnie na drugi dzień bolą, a my czujemy się zesztywniali.

Some figure

Jak uniknąć lub zmniejszyć bóle ciała spowodowane ćwiczeniami?

Dla wielu osób ból mięśni jest oznaką dobrze wykonanego treningu i może nawet powodować satysfakcję z ćwiczeń. Jednak dla innych obolałe członki stają się wymówką do zrobienia przerwy czy wręcz wskazaniem, że nie muszą więcej ćwiczyć.

W żadnym wypadku nie możesz zapominać, że po długiej przerwie bóle mięśni będą nie do uniknięcia. Ponieważ są one normalną reakcją ciała na wzmożony wysiłek.

Pomimo tego możemy jednak zmniejszyć intensywność tych bóli. W jaki sposób? Przez odpowiedni wypoczynek. Przykładowo, jeśli wczoraj byłeś na siłowni, dziś powinieneś odpuścić intensywne ćwiczenia i wykonać łagodny trening. Na przykład iść na spokojny spacer.

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez osoby ćwiczące na siłowni jest pomijanie rozgrzewki. Pomijanie tego etapu treningu może znacznie zwiększyć szanse na bóle mięśni następnego dnia.

Przeczytaj również: Szybki przyrost mięśni – znaczenie dobrych rad

Co więcej, po skończonej sesji treningowej, koniecznie powinieneś rozciągnąć partie mięśniowe, które ćwiczyłeś. Pamiętaj, że zarówno rozciąganie, jak i rozgrzewka nie zajmą Ci więcej, niż 10 minut, a mogą znacznie poprawić Twoje samopoczucie w ciągu następnych 24 godzin.

Kolejną przydatną wskazówką jest dbanie o zawartość talerza (nie tylko w dni, kiedy ćwiczysz!). Co to znaczy? Po zakończeniu treningu polecamy Ci zjeść solidną porcję wysokiej jakości białka i łatwo przyswajalnych węglowodanów.

 Miska mleka lub jogurtu z pełnoziarnistym muesli będzie doskonałym wyborem. Osoby cierpiące na sztywność mięśni mogą również sięgnąć po bogate w potas banany.

Poruszaj się wolno, żeby uniknąć kontuzji

Poza tym, co już napisaliśmy, polecamy Ci również stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń. Zwłaszcza jeśli miałeś długą przerwę w treningach lub dopiero zaczynasz swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Podczas swoich pierwszych zajęć z pewnością nie będziesz w stanie wykonywać ćwiczeń w takim samym tempie, jak zawodowi sportowcy, którzy trenują od lat.

Some figure

Stopniowe zwiększanie trudności i intensywności treningu nie tylko pomoże Ci zapobiec bólom ciała, lecz również kontuzjom wywołanym nadmiernym obciążeniem mięśni i stawów

Uwierz nam, nie chcesz wiedzieć, jak bardzo boli naciągnięte więzadło lub ścięgno. Zwłaszcza podczas Twojej pierwszej wizyty na siłowni od lat. Musisz słuchać swojego ciała i stosować się do znaków, które Ci daje.

Jeśli nie możesz zrobić jakiegoś ćwiczenia od razu, nie powinieneś czuć się z tego powodu przygnębiony. Przygotuj do niego swój organizm, stosując modyfikacje i niewielkie ciężary, dzięki którym zadbasz o odpowiednią technikę podczas treningu.

Z drugiej jednak strony odradzamy Ci zażywanie środków przeciwzapalnych, nawet prewencyjnie. Poza tym nie powinieneś stosować również tabletek przeciwbólowych. Pamiętaj, że maskują one ból, przez co możesz przegapić ewentualną kontuzję.

Bóle ciała to nieodłączny element życia sportowca i dotyczy to nawet początkujących amatorów. Nie oznacza to jednak, że powinny one utrudniać Ci codzienne funkcjonowanie. Dzięki odpowiedniej trosce i wypoczynkowi wszystko wróci do normy, a regularne ćwiczenia sprawią, że każdy trening będzie znacznie łatwiejszy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lopategui, E. (2012). La prescripción de ejercicio. Fisiología Del Ejercicio.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.