Ćwiczenia z powerball na wzmocnienie ramion
Powerball to mało znane urządzenie do ćwiczeń, które zaczyna być coraz bardziej popularne dzięki zastosowaniu w fizjoterapii. Zasadniczo jest to mała kulka wielkości piłki tenisowej, która wykorzystuje pewne zasady fizyki, aby pomóc Ci w pracy nad mięśniami. W tym artykule przyjrzymy się różnym ćwiczeniom na wzmocnienie ramion.
Ponieważ urządzenie to nie jest powszechnie znane, nie spodziewamy się, że wiesz co to jest. Powerball jest zasadniczo małą kulką z żyroskopem w środku. Tak więc, kiedy ćwiczysz z tym urządzeniem, żyroskop obraca się w przeciwnym kierunku, stawiając pewien opór Twoim ruchom.
Jak to działa: musisz sprawić, aby wewnętrzny żyroskop obracał się z rosnącą prędkością. Gdy przyspieszy, usłyszysz dźwięk o wysokim tonie z wnętrza kuli.
Niektórzy producenci dają gwarancję, że ten wirujący ruch może spowodować 16-kilogramowy opór wobec pracy Twoich mięśni. Jest to zatem dobre narzędzie do wzmocnienia siły ramion, a także innych części ciała.
Na jakie mięśnie działa powerball?
Urządzenie to jest dobre do ćwiczenia mięśni w praktyczny i prosty sposób. Praktyczność powerball jest oczywista ze względu na jego rozmiar, możemy zabrać go wszędzie. Jednak szczególnie dobrze wyrabia następujące grupy mięśni:
- Dłonie (nadgarstek i palce)
- Przedramiona
- Biceps
- Triceps
- Ramiona
Inną zaletą tego urządzenia jest zdolność do zapewniania dużej oporności na ruchy, dzięki czemu nasze mięśnie stają się mocniejsze i lepiej wyrzeźbione. Co prawda przyzwyczajenie się do ćwiczeń z powerball zajmuje trochę czasu, kiedy już je opanujesz, nie będziesz chciał przestać!
Tymczasem może również poprawić nasze wyniki sportowe, ponieważ pomaga zapobiegać kontuzjom. Wzmacniając określone grupy mięśni, na które zwykle nie zwracasz uwagi, możesz uniknąć urazów. Do najczęstszych kontuzji, którym może zapobiec ćwiczenie z powerball, należą zespół cieśni nadgarstka i łokieć tenisisty.
Ćwiczenia powerball na wzmocnienie ramion
Oto niektóre z najbardziej skutecznych ćwiczeń z powerball na wzmocnienie mięśni ramion.
Ćwiczenie na siłę barku 1
Wyciągnij rękę na bok i wykonaj ruch okrężny, jakbyś chciał narysować małe koło bez zginania łokcia lub nadgarstka. Poruszaj jedynie mięśniami ramienia, trzymając powerball w dłoni. To ćwiczenie jest doskonałe na wyrobienie mięśni barku, ale działa również na odcinek szyjny kręgosłupa i górną część pleców.
Podczas tego ćwiczenia możesz zwiększyć prędkość i jego trudność. Zalecamy robić to stopniowo.
Staraj się uważnie obserwować znaki, które wysyła Ci Twoje ciało i odpowiednio regulować wysiłek. Dlatego też ćwiczenia z powerball są warte polecenia, gdyż są to ćwiczenia przeciwko sobie bez narażania się na urazy.
Ćwiczenie na siłę barku 2
To ćwiczenie z powerball jest doskonałe na wzmocnienie mięśni prostowników ramion. Te grupy mięśni są szczególnie ważne w sporcie, na przykład w tenisie.
Ćwiczenie to jest dość proste. Rękę opuść i trzymaj urządzenie na wysokości biodra, wewnętrzny żyroskop wpraw w ruch wirowy, a kiedy zacznie kręcić się szybciej, unieś ramię do tyłu. Powinieneś czuć, jak mięśnie ramion pracują przeciwko oporowi powerball.
Nie jest to jednak ćwiczenie zbyt intensywne. Nie musisz podnosić ramienia zbyt wysoko, wystarczy podnieść je tak, by nadgarstek znalazł się nad linią pośladków. Wykonuj jednak ten ruch stopniowo i ostrożnie.
Ćwiczenie na siłę barku 3
Celem tego ćwiczenia jest wzmocnienie mięśni rotatorów i naramienników. Aby to zrobić, zacznij obracać powerball z rękami zgiętymi pod kątem 90 stopni i ramionami skierowanymi do przodu. Następnie, wraz ze wzrostem trudności, obróć dłoń na bok nie poruszając łokciem.
Ćwiczenie na siłę barku 4
To ostatnie ćwiczenie polega na rozpoczęciu każdej serii z rozluźnionym ramieniem. Kiedy zaczniesz kręcić powerball, podnieś ramię do góry przed sobą, zawsze trzymając ramię wyciągnięte.
Zakończ ćwiczenie z wyciągniętym ramieniem i powerball obracającym się nad głową. Po przytrzymaniu urządzenia w tej pozycji przez kilka sekund powoli powróć do pozycji wyjściowej.
Tak więc, jeśli chodzi o czas trwania ćwiczeń z powerball na wzmocnienie mięśni ramion, powinieneś podzielić trudność na poszczególne tygodnie. W pierwszym tygodniu zacznij od 3 serii po 30 sekund z 1-minutowym odpoczynkiem i ćwiczeniami tylko co drugi dzień. W następnym tygodniu rób to samo, ale codziennie.
Następnie w trzecim tygodniu zwiększ ilość ćwiczeń do 3 serii o długości 60 sekund z 1-minutowym odpoczynkiem co drugi dzień. I wreszcie, w ostatnim tygodniu, rób to samo co w trzecim tygodniu, ale codziennie. Stopniowe zwiększanie trudności pomoże ci uniknąć kontuzji i wyrobić sobie właściwą technikę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Salillas, L. G., Vela, A. M. L., & Medina, J. Á. (2014). Preventión de las tendinopatías en el deporte. Archivos de Medicina Del Deporte. Archivos de Medicina del Deporte. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.1016/j.electacta.2015.05.023
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.