Diatermia w fizjoterapii - na czym polega?
Diatermia to sposób na doprowadzenie ciepła do tkanek docelowych. Poznaj jej możliwe zastosowania.
Jeśli pójdziesz na fizjoterapię z powodu określonego dyskomfortu, specjalista może zaproponować Ci diatermię. Diatermia nie powinna wywołać strachu, ponieważ jest to krótka i przyjemna terapia. Ale czym jest, jak działa i jakie ma zastosowanie?
Diatermia
Diatermia polega na ogrzewaniu tkanek ciała za pomocą pola elektrycznego lub magnetycznego. Oznacza to, że jest to jedna z opcji termoterapii. W rzeczywistości, ze względu na swój charakter diatermia jest częścią technik elektroterapii.
Dlatego zabieg diatermii będzie polegał na wywołaniu u pacjenta wrażenia ciepła przez różne okresy czasu i z różną intensywnością, w zależności od patologii. Diatermia stosowana jest od niedawna, dlatego liczba artykułów naukowych świadczących o jej przydatności jest niewielka.
Jednak biorąc pod uwagę znane korzyści płynące z termoterapii i pojawienie się nowych badań logiczną rzeczą jest to, że jej przydatność będzie nadal potwierdzana.
Jak działa?
W zależności od tego, czy zależy nam na efekcie powierzchownego czy głębokiego ciepła diatermię można zastosować na różne sposoby. Tak więc, czy to z dwiema płytkami, głowicą czy ze zwiniętym przewodnikiem maszyna będzie wysyłała impulsy w celu stymulacji tkanek docelowych.
Ciepło to zapewnia zwiększenie dopływu krwi do leczonego obszaru, a także uczucie odprężenia i zmniejszenie stanu zapalnego. Te trzy klasyczne elementy termoterapii są bardzo pomocne w leczeniu wielu urazów i są powodem tak częstego stosowania tych technik.W zależności od parametrów zastosowanych przy stosowaniu diatermii możemy wyróżnić diatermię ultradźwiękową, krótkofalową, mikrofalową lub radiową. Zależy to od tego, czy profesjonalista szuka bardziej intensywnej i krótszej aplikacji, czy też długiej i relaksującej.
Kiedy stosuje się diatermię?
Ponieważ diatermia to po prostu sposób na rozgrzanie niektórych tkanek jest to procedura, która ma wiele zastosowań:
- W przypadku mięśni do leczenia przykurczów mięśni i ich punktów spustowych. Lub do przyspieszenia procesu regeneracji po kontuzji.
- W przypadku ścięgien do leczenia zapalenia ścięgien lub w celu powrotu do zdrowia po innych określonych urazach.
- W przypadku wiązadeł do leczenia zwichnięć.
- Do leczenia problemów neurologicznych, takich jak nerwobóle, rwa kulszowa itp.
- W przypadku stawów do leczenia zapalenia torebki stawowej, schorzeń, takich jak zapalenie stawów czy choroba zwyrodnieniowa stawów, a nawet procesów reumatycznych.
- Wspomaganie układu krążenia i leczenie patologii powodujących stany zapalne. Będzie również promować ponowne wchłanianie obrzęku.
- Pomoc w procesie gojenia. Zarówno w celu przyspieszenia, jak i zapewnienia dobrej ruchomości tkanki bliznowatej.
Jeśli chodzi o przeciwwskazania do diatermii, będą one ogólnie podobne do termoterapii. Jedynymi sytuacjami, w których diatermię należy stosować ostrożnie będą sytuacje, gdy pacjent używa rozrusznika serca, w przypadku kobiet w ciąży lub gdy jest to pacjent z guzem lub procesem zakaźnym.
Nie zaleca się także stosowania tej techniki, jeśli pacjent przyjmuje leki przeciwzakrzepowe lub ma hemofilię.
Krótko mówiąc, jeśli planujesz sesje diatermii możesz być spokojny. Usiądź wygodnie i ciesz się, podczas gdy ciepło i wynikające z niego przyspieszenie metabolizmu zrobią resztę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- González Roig J; Martínez Sánchez H; López Trasobares E; Carmenaty Baglans I; Delgado Ramírez M. Estudio comparativo entre la acupuntura, el láser y la diatermia, en el tratamiento del dolor lumbosacro crónico / Comparative study among acupunture, laser and diathermy in the treatment of chronic sacrolumbar pain. Rev. cuba. ortop. traumatol;4(2):67-77. 1990.
- Cruz Ornetta V. Evaluación de campos electromagnéticos de la diatermia terapeútica por microondas en el Perú. Paradigmas. Vol. 3 Núm. 1. 2011.
- Alba G, Coronados V, Cisneros P, Ortiz R, Rodríguez R, Peraza M, Violt G. Protocolo de actuación con el sistema de descompresión espinal y diatermia en pacientes con lumbalgia mecánica. Rev Cub de Med Fis y Rehab 2018; 10 (1).
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.