Hiponatremia - wszystko, co muszą wiedzieć o niej sportowcy
Hiponatremia jest stanem chorobowym, który zazwyczaj dotyka sportowców. Głównym problemem jest to, że często postawienie diagnozy i określenie wszystkich irytujących objawów, na które cierpią sportowcy, jest bardzo skomplikowane.
Dlatego ważne jest, aby dobrze poznać ten problem zdrowotnym To najlepszy sposób, aby dowiedzieć się, co dzieje się z twoim ciałem i wykonać wszelkie niezbędne badania, aby wrócić do zdrowia.
Poniżej wyjaśnimy, z czego składa się hiponatremia i jakie są jej główne przyczyny. Przeanalizujemy również główne objawy i wyjaśnimy, jak najlepiej pozbyć się tego kłopotliwego problemu.
Czym jest hiponatremia?
Pomimo skomplikowanej nazwy, hiponatremia jest łatwa do zrozumienia. Jest to stan, do którego dochodzi, gdy poziom sodu we krwi jest zbyt niski. Sód jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania, ponieważ reguluje ilość wody zawartej w komórkach.
Hiponatremia jest stosunkowo nieznanym problemem. Postawienie diagnozy często była skomplikowane. Dlatego warto więcej się o niej dowiedzieć. Dzięki temu, jeśli doświadczysz którychkolwiek symptomów, które opiszemy poniżej, będziesz wiedzieć, czy masz z nią do czynienia.
Najlepsze, co możesz zrobić, jeśli dyskomfort jest stały i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, to pójść do lekarza. Przeprowadzone zostaną niezbędne badania, aby jak najszybciej cię wyleczyć.
Hiponatremia – przyczyny
Czynniki, które mogą wywołać hiponatremię, są bardzo różnorodne. Ludzie myślą zazwyczaj, że bierze się ona z wysokiej ilości płynów w organizmie w stosunku do ilości sodu. Jednakże, nie zostało to całkowicie potwierdzone, gdyż stan ten dotyka osób, które spożywają zbyt wiele płynów, ale też ludzi, którzy nie piją wystarczająco dużo.
Hiponatremia może również wystąpić po wymiotach lub po zakażeniu przewodu pokarmowego. W tym przypadku, poziom sodu w organizmie wróci do normalnego poziomu w ciągu kilku tygodni.
Inne, poważniejsze problemu, które mogą wywołać hiponatremię, to marskość wątroby oraz niewydolność serca.
Główne objawy
Jak już wspomnieliśmy, postawienie diagnozy może być trudne. Powodem jest ilość oraz różnorodność objawów.
Najczęstszymi są nudności, którym mogą, ale nie muszą, towarzyszyć wymioty, bóle głowy lub uczucie zmęczenia. Ponadto pacjent może mieć inne objawy, takie jak skurcze mięśni, senność czy dezorientacja.
Jak zapobiec hiponatremii?
Po zapoznaniu się z tym stanem prawdopodobnie chcesz zrobić wszystko, co w twojej mocy, aby mu zapobiec. Aby ci w tym pomóc, oto kilka porad i wskazówek, które pozwolą ci zachować zdrowie w idealnym stanie:
- Pij tylko tyle wody, ile potrzebujesz: często mówi się o tym, jak ważne jest picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie. Jednak zazwyczaj nie wspomina się, że picie zbyt dużej ilości wody również może mieć negatywny wpływ. Najlepsze, co można zrobić, to kontrolować stan pragnienia i nie zmuszać się do picia wody.
- Zacznij pić napoje izotoniczne dla sportowców: napoje, które zostały stworzone specjalnie dla sportowców zawierają sód. Dlatego mieszanie tych napojów z wodą to skuteczny sposób na walkę z hiponatremią.
- Ogranicz spożycie pokarmów o właściwościach moczopędnych: produkty moczopędne mogą przyczynić się do usunięcia większej ilości sodu z organizmu, niż jest to potrzebne. Dlatego warto jeść je z umiarem.
Wreszcie, ostatnią radą jest zwiększenie spożycia słonych produktów przed i po treningu. To prosty sposób na dostarczenie organizmowi dodatkowej porcji sodu.
Na przykład, możesz zjeść zdrową przekąskę, taką jak mały kawałek chudej wieprzowiny lub garść orzechów. W ten sposób dostarczysz organizmowi wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hernández, R., & Madero-Rovalo, M. (2013). Hiponatremia. Revista de Investigación Clínica. https://doi.org/10.1016/S1636-5410(16)80582-6
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.