Niepokój wewnętrzny: jak sobie z nim poradzić
Niepokój wewnętrzny to duża udręka w życiu. Niepokój towarzyszy często innym poważnym problemom, jak stany lękowe czy ataki paniki. Przeczytaj w niniejszym artykule, jak radzić sobie z pojawiającym się uczuciem niepokoju.
Jak objawia się niepokój wewnętrzny
Niepokój pojawia się jako stan kryzysowy w organizmie. Częste lęki prowadzą do wyolbrzymionych, irracjonalnych myśli o bólu i śmierci. Każde małe zmartwienie, których wiele doświadczamy w życiu urasta do olbrzymich rozmiarów i zaprząta nam głowę.
Strach przed opuszczeniem, przed niewiernością, lęk przed wypadkiem, odrzuceniem, brakiem aprobaty innych, utratą pracy – to przykłady możliwych lęków wewnętrznych. Kryzys często się zaczyna, gdy wystąpi sytuacja konfliktowa, z którą trzeba się zmierzyć.
Pocenie się, suchość w ustach, trudności z oddychaniem, zawroty głowy, unieruchomienie, brak energii to niektóre powszechne objawy niepokoju wewnętrznego.
Niektóre z nich występują intensywniej, inne mniej. Na przykład podczas rozmowy o pracę, można odczuwać suchość w ustach, co uniemożliwi nam mowę.
Te powracające nieprawidłowości bardzo utrudniają normalne funkcjonowanie. Jakość relacji interpersonalnych się psuje, a także codzienne wykonywanie obowiązków napotyka coraz więcej trudności. Pojawia się błędne koło, tak szkodliwe dla osób cierpiących na powracający niepokój wewnętrzny.
Organizm także odczuwa negatywnie podwyższone stany zdenerwowania; umysł doświadcza zmienne mechanizmy obronne i emocjonalne huśtawki.
Osoby cierpiące na uczucie niepokoju wewnętrznego mogą z pomocą lekarzy, pokonać ten problem. Wsłuchanie się w siebie i opanowanie to pierwsze kroki w leczeniu.
Niepokój wewnętrznych: Leczenie
Leczenie farmakologiczne zawsze wzbudza kontrowersje. Sprzedaż antydepresantów wzrosła lawinowo w ostatnim czasie, co zgadza się ze wzrostem liczby osób żyjących w ciągłym stresie. Ludzie często szukają pomocy w uzależniających lekach.
Problemy z niepokojem mogą pochodzić jeszcze z czasów wczesnego dzieciństwa. Jakieś traumatyczne przeżycie, surowi rodzice, szkoła inne sztywne instytucje, wszystko to mogło podłożyć grunt pod późniejsze problemy z lękami wewnętrznymi. Oprócz tego toksycznego otoczenia, wydaje się jakby nie było znikąd pomocy i możliwości ucieczki.
Wiele specjalistów wskazuje, że większość przypadków niepokoju wewnętrznego można rozwiązać w ramach psychoterapii. Psychoterapia nie oznacza od razów brania lekarstw. Innym sposobem jest systematyczne uprawianie jogi.
Wskazówki jak sobie radzić z niepokojem
To co ważne, aby osoba z nawracającymi lękami wewnętrznymi uprawiała regularnie ćwiczenia sportowe. Jeżeli ćwiczenia niekoniecznie przemawiają do takiej osoby, zalecamy jogę. Joga uspokaja i ujędrnia mięśnie i relaksuje stawy. Umysł też się wtedy relaksuje.
Spokojny i niezakłócony sen jest również konieczny. Należy wyrobić sobie dobry nawyk spania, i pracować nieustannie nad dobrym samopoczuciem.
Zdrowa, zróżnicowana i bogata w składniki odżywcze dieta – wspomoże prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Kiedy już zaczniecie pozbywać się Waszych fobii i niepokojów, z każdym dniem będziecie odczuwać większą ulgę i postęp w oswajaniu swoich lęków.
Można spróbować zapisać się na zajęcia, warsztaty grupowe. Spotkania z innymi ludźmi, nawiązywanie nowych znajomości otworzy Wam umysł na nowe możliwości i pomoże w terapii.
Na koniec, pamiętajcie, nie bójcie się prosić o pomoc. Często jest to nawet konieczne i pomocne, aby porozmawiać z ludźmi, którzy zmagają się z podobnymi problemami, którym się ufa i wymienić się własnymi doświadczeniami.
Kiedy ma się napady niepokojów i lęków wewnętrznych, trzeba mówić o tym otwarcie, poczuć zrozumienie otoczenia i być kochanym.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.