Psychologiczny aspekt utraty wagi: jak go kontrolować?
Zrzucenie zbędnych kilogramów nie tylko poprawia Twój wygląd, ale także ogólny stan organizmu. Utrzymywanie poprawnej wagi, dostosowanej do wieku i wzrostu, umożliwia długie i zdrowe życie. Osiągniesz to stosując zrównoważoną dietę i regularnie ćwicząc. Istnieje także psychologiczny aspekt utraty wagi.
Proces utraty wagi może na początku wydawać się prosty. Trzeba ćwiczyć, wykluczyć złe nawyki żywieniowe i przestrzegać zbilansowanej diety. Ale co stanie się, jeśli Ci się nie uda? W takim przypadku będziesz musiała zmierzyć się z psychologicznym aspektem utraty wagi.
Z poniższego artykułu dowiesz się, dlaczego psychologiczny aspekt utraty wagi może stanowić klucz do sukcesu.
Psychologiczny aspekt utraty wagi: dlaczego umysł ma znaczenie
Kiedy rozpoczynasz proces utraty wagi, zapewne nie poświęcasz zbyt dużej uwagi nastawieniu. To częsty błąd, bo kontrola psychologicznego aspektu utraty wagi stanowi klucz do sukcesu. Dzieje się tak, ponieważ Twój umysł daje Ci siłę, by Twoje wybory stały się rzeczywistością.
Niepewność, stres, brak motywacji, depresja i negatywne nastawienie – wszystko to może przytłoczyć Twój umysł i uniemożliwić Ci utratę wagi. Właśnie dlatego musisz nauczyć się kontrolować psychologiczny aspekt utraty wagi.
Twoje nastawienie psychiczne łączy się bezpośrednio z rozwojem fizycznym ciała. Dzieje się tak, ponieważ myśli wytwarzają emocje, które wywierają wpływ na Twój stan fizyczny i psychiczny. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak nastawienie psychiczne może opóźnić utratę wagi, a nawet do niej nie dopuścić.
Waga nie jest najważniejsza
Skuteczna utrata wagi polega na stosowaniu różnych strategii. Najpopularniejsze z nich to przestrzeganie zdrowej diety, co wiąże się z unikaniem spożywania alkoholu i pokarmów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe oraz cukry.
Oprócz tego powinnaś wybrać odpowiednie ćwiczenia, które spalają zgromadzony tłuszcz. Postaw na spinning, zumbę, crossfit i podobne ćwiczenia.
Oczywiście zmniejszenie wagi osiąga się spalając tłuszcz. Spalanie tłuszczu prowadzi do zmniejszania rozmiaru ciała oraz zmiany jego kształtu. Aby stracić dodatkowe kilogramy musisz skoncentrować się na innych czynnikach, które pomogą Ci osiągnąć Twój cel.
Na samym początku odchudzania wiele osób koncentruje się jedynie na myśleniu o tym, ile kilogramów muszą stracić, a nie na tym, co trzeba robić, by schudnąć.
Dlatego zaczynając odchudzanie powinnaś skoncentrować się na tym, jak to osiągnąć. Chodzi głownie o zmianę stylu życia na zdrowszy, bo liczba na wadze nie powinna być najważniejsza. Odciąga Cię jedynie od robienia tego, co pomaga schudnąć.
Zapomnij o stresie
Myśli wywołujące stres i stresujące sytuacje nie są dobre dla naszego zdrowia mentalnego. Stres jest niezwykle szkodliwy, bo organizm pod jego wpływem zaczyna wydzielać duże ilości hormonu zwanego kortyzolem. Zwiększa on poziom cukru we krwi, a tym samym uniemożliwia schudnięcie.
Właśnie dlatego stres i utrata wagi się wykluczają. Kortyzol przekreśli wszystkie próby zrzucenia kilogramów. Co więcej, życie bez stresu jest lepsze nie tylko ze względu na utratę wagi, ale także jakość życia.
Nie pozwól, by dopadła Cię depresja
Badania pokazują, że depresja wiąże się z przybieraniem na wadzie. Dzieje się tak, ponieważ depresja może manipulować myślami i prowadzić do wypełniania pustki jedzeniem. Dlatego jeśli czujesz się stale smutna i przybita, nie pozwól, by te myśli przejęły nad Tobą kontrolę. Wykorzystaj nowy styl życia, by je zwalczyć.
Skoncentruj się na dobrych myślach
Na samym początku wiele osób ma problem z porzuceniem złych nawyków. Często myślą “nie mogę”, “pewnie nie dam rady”, “to zbyt trudne”. Chociaż może Ci się wydawać, że to tylko słowa, te negatywne myśli ograniczaj Twój potencjał i pogarszają nastawienie psychiczne.
Poza tym nie powinnaś słuchać krytycznych uwag i negatywnych komentarzy osób postronnych. Pamiętaj, że chcesz schudnąć dla samej siebie. Nie porównuj się z nikim innym. Skoncentruj się na sobie i dobrych rzeczach, które chcesz osiągnąć.
Możesz kontrolować własne myśli. Nie pozwól, by Twój umysł płatał Ci figle. Zmień negatywne słowa na motywujące, które zachęcą Cię do osiągnięcia celu. Wszystko zaczyna się w umyśle.
Psychologiczny aspekt utraty wagi odgrywa ogromną rolę. Pozwala także zachować odpowiednią wagę. Przejmij kontrolę nad umysłem i znajdź spokój oraz ukojenie. Daj z siebie wszystko i nie poddawaj się, bo rezultaty będą niesamowite.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Abraham, S., Rubino, D., Sinaii, N., Ramsey, S., & Nieman, L. K. (2013). Cortisol, obesity, and the metabolic syndrome: A cross‐sectional study of obese subjects and review of the literature. Obesity, 21(1), E105-E117.
- Comșa, L. T., David, O. A., & David, D. O. (2022). Relevant Psychological Factors in Weight Management. How to Think and Behave to Lose Weight and Maintain it for Good. Journal of Rational-Emotive & Cognitive-Behavior Therapy, 1-17.
- Ingels, J. S., & Zizzi, S. (2018). A qualitative analysis of the role of emotions in different patterns of long-term weight loss. Psychology & health, 33(8), 1014-1027.
- Milano, W., Ambrosio, P., Carizzone, F., De Biasio, V., Di Munzio, W., Foia, M. G., & Capasso, A. (2020). Depression and obesity: Analysis of common biomarkers. Diseases, 8(2), 23.
- Thorsteinsson, E. B., Loi, N. M., & Breadsell, D. (2016). The effect of weight controllability beliefs on prejudice and self-efficacy. PeerJ, 4, e1764.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.