Logo image
Logo image

Wpływ rodziców na uprawianie sportu przez dzieci

4 min.
Jaki wpływ mają rodzice na uprawianie sportu przez dzieci? Opowiemy o kilku ważnych aspektach związanych z rodzicielstwem i sportem.
Wpływ rodziców na uprawianie sportu przez dzieci
Ostatnia aktualizacja: 01 września, 2020

Zanim dowiesz się, jaki jest wpływ rodziców na uprawianie sportu przez dzieci, ważne jest, aby porozmawiać o znaczeniu rodziny. Według Valdivii Sánchez (2008) rodzina to „Grupa spokrewnionych ze sobą ludzi, którzy wspólnie żyją”. Jakie konsekwencje dla dzieci ma stosunek rodziców wobec sportu?

Dlaczego ważne jest, aby wiedzieć o rodzinie? W rzeczywistości istnieje kilka typów rodzin, które musimy rozpoznać. Oznacza to, że możemy analizować relacje między rodzicami a sportowcami. W ten sposób może dojść do współpracy.

Ponadto ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z rodzajów rodzicielstwa, które pomagają rodzinom i sportowcom w budowaniu lepszych relacji. Stąd możesz podjąć niezbędne kroki, aby osiągnąć cele sportowe.

Postawy rodzicielskie i wpływ rodziców

Istnieją cztery różne rodzaje rodzicielstwa. Pierwsza obejmuje autorytarnych rodziców, którzy są bardzo wymagający.

Drugi styl jest bardziej liberalny: zwykle nie ma ograniczeń i rodzice zawsze chcą zadowolić swoje dzieci. Z kolei trzeci typ rodziców jest autorytatywny, zrównoważony i stawia na pierwszym miejscu dobro swoich dzieci.

Some figure

Wreszcie czwarty typ to zaniedbanie, kiedy rodzice są nieobecni lub stosują przemoc wobec swoich dzieci.

Celem jest zawsze bycie autorytatywnym i demokratycznym, co pomaga Ci skutecznie wspierać zawody i treningi, w których bierze udział Twoje dziecko. W przypadku innych rodzajów wychowania ważne jest, aby popracować nad komunikacją, aby młodzi sportowcy mieli wystarczające wsparcie podczas gier i meczów.

Charakterystyka sportowców

Istnieją pewne nawyki, które rodzice mogą zaszczepić swoim dzieciom i które kształtują ich cechy jako sportowców:

  • Pasja i oddanie sportowi: rodzice powinni wspierać dzieci w uprawianiu sportu. Dlatego nie zmuszaj swojego dziecka do uprawiania sportu, który zawsze chciałeś uprawiać.
  • Koncentracja i kontrola: kiedy sportowcy potrafią kontrolować presję i lęk, mogą osiągnąć postawione sobie cele. Pomocne może też być zaangażowanie rodziców.
  • Tolerancja na frustrację i współzawodnictwo: rodzice powinni uczyć swoje dzieci, jak ważne jest zaakceptowanie porażki i zwycięstwa. Może to być także lekcja życia, aby wiedzieć, że zawsze znajdzie się coś, co można poprawić.
  • Cierpliwość i praca zespołowa: dla sportowców zawsze ważna będzie umiejętność pracy w grupie, komunikowania się i akceptowania różnic. Dzieje się tak, gdy mają wsparcie rodziców bez potrzeby lub presji, by porównywać się z innymi.

Wpływ rodziców na sporty uprawiane przez ich dzieci

Najczęściej sportowcy postrzegają swoich rodziców jako osoby odnoszące sukcesy. Z tego powodu wsparcie, którego udzielą, będzie niezbędne dla sportowców, aby czuli się bezpiecznie, pewnie i dawali z siebie wszystko. Jednak nie zawsze tak się dzieje.

Some figure

W ten sposób możemy przypisać rodzicom na następujące role związane ze sportem ich dzieci:

  • Inwestorzy: dbają o swoje dziecko i zapewniają cały niezbędny sprzęt do uprawiania wybranego sportu. Ponadto zabierają dziecko na trening lub mecze, aby czuło się dobrze i było przygotowane.
  • Trenerzy: przyjmują funkcję dodatkowego trenera, wydają dziecku rozkazy dotyczące gry lub sytuacji, z którymi się boryka. Może to jednak zmylić młodych sportowców, ponieważ nie wiedzą, kogo przede wszystkim powinni słuchać.
  • Cheerleaderzy: ważne jest, aby rodzice przekazywali pozytywny komunikat podczas zawodów. Zazwyczaj rodzice zachowują się jak cheerleaderzy i świętują sukcesy swojego dziecka lub denerwują się, gdy dojdzie do faulu. W takich momentach należy zachować spokój, ponieważ może to wywołać niepokój przed lub w trakcie zawodów.
  • Nieobecni: są to rodzice, którzy wspierają swoje dzieci, ale wolą się zbytnio nie angażować. Zwykle brakuje im zainteresowania, czasu lub wiedzy o sporcie. Czasami nie zdają sobie sprawy, że brak wsparcia ze strony rodziców może zdenerwować dziecko.

Wpływ rodziców na postawę konkurencyjną

Przed meczami rodzice muszą uspokoić młodych sportowców, aby zapobiec stresowi lub strachowi przed zawodami. Ponadto zawsze powinni podkreślać, że najważniejsza jest dobra zabawa. Ostatecznie zawsze powinno to być coś, co sprawia dziecku przyjemność, ponieważ zawsze będzie coś do poprawy.

Podczas zawodów ważne jest, aby rodzice informowali o znaczeniu bezpieczeństwa, zarówno werbalnie, jak i niewerbalnie. Poza tym powinni zawsze stawiać nacisk na czystą grę, nie podkreślając za to błędów dziecka.

Po zawodach ważne jest, aby rodzice usłyszeli od swoich dzieci, czy zawiodły, czy nie, i co myślą o turnieju. Następnie mogą dać im przestrzeń do wyrażenia dobrych lub złych rzeczy, które się wydarzyły.

Ponadto ważne jest, aby podkreślić pozytywne strony gry. W ten sposób można pomóc dziecku zrozumieć i poradzić sobie z emocjami, które odczuwa.

Podsumowanie

Wreszcie, jak już wspomnieliśmy, w sporcie istnieją różne typy rodzin, wychowania i rodziców. Ważne jest, aby zawsze być na bieżąco i znać procedury wspierania dzieci-sportowców w najodpowiedniejszy sposób. Podejście rodziców zdecydowanie wpływa na czas spędzany przez dziecko na uprawianiu sportu.

Komunikacja jest narzędziem dla rodziców, aby pomóc ich dzieciom być lepszymi w sporcie, a co ważniejsze, aby nauczyć się akceptować porażki i zwycięstwa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Clavo. G y García. D (s.f) Manual para padres: Deporte y valores. Cómo sacar el deporte el máximo partido en la educación de tus hijos.  Recuperado de: https://fep.es/prensa/depyval.pdf
  • Córdoba. J y Luque. L (2014) Estilos de crianza vinculados a comportamientos problemáticos de niñas, niños y adolescentes, Tesis- Maestría en Salud Mental. Recuperado de: http://lildbi.fcm.unc.edu.ar/lildbi/tesis/cordoba_julia.pdf
  • La Torre. P, Gasco. F, García. M, Martinez. R, Quevedo. O, Carmona. F, Rascón. P, Romero. A, Ruiz. G, López. G y Malo. J (2009). Análisis de la influencia de los padres en la promoción deportiva de los niños. Journal of sport and Health Research. 1(1) Recuperado de http://www.journalshr.com/papers/Vol%201_N%201/V1_1_03.pdf
  • Valdivia Sánchez. C (2008). La familia: concepto, cambios y nuevos modelos, vol 1, La Revue du REDIF . Recuperado de: https://mimateriaenlinea.unid.edu.mx/dts_cursos_mdl/lic/DE/PF/AM/05/cambios.pdf

 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.