Logo image
Logo image

Cykl menstruacyjny a plan treningowy - 6 wskazówek

3 min.
Plan treningu a cykl menstruacyjny
Cykl menstruacyjny a plan treningowy - 6 wskazówek
Ostatnia aktualizacja: 09 marca, 2020

Cykl menstruacyjny jest całkowicie normalną sytuacją dla ciała kobiety. Jednak wiele pań ma trudności z utrzymaniem regularności treningów w tej części miesiąca. Naucz się kilku przydatnych sztuczek, aby utrzymać motywację i kontynuować ćwiczenia.

Zdecydowana większość kobiet ma trudności z utrzymaniem regularności treningów podczas miesiączki. Jest to normalne, ponieważ objawy menstruacyjne i przedmiesiączkowe mogą powodować złe samopoczucie i dyskomfort.

Nie zapominajmy też, że mówimy o sytuacji, która dotyka nawet profesjonalne zawodniczki, odkryj kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci ćwiczyć w taki sposób, że cykl menstruacyjny nie będzie utrudniać treningów.

Częste dolegliwości podczas cyklu menstruacyjnego

Podczas cyklu miesiączkowego i od około tygodnia przed krwawieniem kobiety doświadczają zmian hormonalnych. Te zmiany hormonalne prowadzą do wahań nastroju, drażliwości, depresji, bólu zatok, dyskomfortu w jamie brzusznej, a w wielu przypadkach również do intensywnego zmęczenia.

Z tych wszystkich powodów często łatwiej jest odpoczywać w domu niż wychodzić i brać udział w zajęciach sportowych, które przecież zazwyczaj lubimy. Jednak pomijanie treningu może wywołać frustrację, a nawet większą drażliwość, ponieważ istnieje wewnętrzna wojna między tym, co chcemy robić, a tym, jak się fizycznie czujemy podczas cyklu miesiączkowego.

Trening a cykl menstruacyjny – 6 wskazówek

Frustracja, o której mówiliśmy wcześniej, często przekłada się na niemożność trenowania w warunkach, które byłyby naprawdę preferowane. Aby złagodzić tę niewygodną sytuację, przedstawimy kilka porad, które pozwolą trenować podczas całego cyklu miesiączkowego:

1. Występowanie urazów

Kiedy kobiety są w fazie napięcia przedmiesiączkowego, mogą być bardziej narażone na pewne obrażenia. Niektóre z tych stanów mogą obejmować problemy ze stawami kolanowymi, ponieważ ich koordynacja może zostać zaburzona.

Kontuzji można uniknąć, pracując nad kontrolą motoryczną i nerwowo-mięśniową. Aby to zrobić, możesz skoncentrować swój trening na ćwiczeniach wymagających równowagi lub pracy plyometrycznej. Jednocześnie praca nad mięśniami pośladkowymi i ścięgnami udowymi staje się bardzo ważna, ponieważ pomoże zmniejszyć ryzyko obrażeń.

Some figure

Możesz stworzyć skuteczny plan treningowy, korzystając jedynie z szuflady plyometrycznej, którą możesz samodzielnie zbudować i korzystać z niej nawet w domu.

2. Znaczenie ćwiczeń aerobowych w Twoim cyklu

Podczas cyklu miesiączkowego zaleca się skupienie na ćwiczeniach aerobowych. Ten rodzaj ćwiczeń pomoże zmniejszyć objawy napięcia przedmiesiączkowego, a jednocześnie poprawić nastrój. Ponadto, ponieważ ćwiczenia aerobowe są wymagające, takie treningi sprawią, że Twój nocny odpoczynek będzie bardziej efektywny.

3. Planowanie treningu a cykl menstruacyjny

Jak wspominaliśmy w innych artykułach, tworzenie planu treningowego z miesięcznym wyprzedzeniem jest kluczem do osiągnięcia Twoich celów. Podczas cyklu miesiączkowego nie jest to mniej ważne, ale musisz zaplanować swój trening tak, aby Cię nie przeciążył. Pracuj w zgodzie ze swoim ciałem, a nie przeciwko niemu.

4. Zaangażuj się w nowe dyscypliny

Jeśli objawy menstruacyjne i przedmiesiączkowe są silniejsze niż zwykle, możemy zdecydować się na inne, mniej wymagające aktywności, takie jak spacery, pływanie lub joga. Drugą połowę cyklu miesiączkowego można również wykorzystać po to, aby odejść na chwilę od rutynowych treningów i spróbować nowych i ekscytujących rzeczy.

5. Zwróć uwagę na swoje nawyki żywieniowe

W wielu przypadkach objawy przedmiesiączkowe mogą się nasilić, jeśli nie jesz prawidłowo i nie utrzymujesz zrównoważonej diety. Aby uniknąć uciążliwego zespołu napięcia przedmiesiączkowego i bolesnej miesiączki, musisz kontrolować to, co jesz, ze szczególnym naciskiem na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru.

Some figure
Korzyści z pełnego ziarna w sporcie wytrzymałościowym.

Dlatego w Twojej diecie musisz uwzględniać żywność bogatą w wapń i magnez, a także witaminę B. Podobnie żywność, taka jak orzechy, ryby, warzywa, mleko lub produkty pełnoziarniste są świetnym wyborem podczas tych dni.

6. Najlepszy czas na trening siłowy

Wreszcie, musisz zrozumieć, jakie są fazy cyklu miesiączkowego i jak one działają. Czternaście dni po rozpoczęciu krwawienia następuje owulacja.

Podczas owulacji i na początku fazy lutealnej najlepiej jest wykonywać ćwiczenia siłowe i ćwiczenia o wysokiej intensywności – lub trening HIIT. O tej porze miesiąca poziom testosteronu osiąga szczyt, więc możesz trenować ciężej i dłużej.

Teraz gdy znasz te proste wskazówki, nie masz wytłumaczenia dla unikania treningu w drugiej połowie cyklu menstruacyjnego. Postępuj zgodnie z tymi poradami, a przekonasz się, że nie będziesz musiała przerywać treningów nawet podczas miesiączki. Wykorzystaj cykl menstruacyjny do swoich celów!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Constantini N., Dubnov G., Lebrun C.M. (2005) The menstrual cycle and sport performance. Clin Sports Med. 2005 Apr;24(2):e51-82, xiii-xiv.
  • Dusek T (2001). Influence of High Intensity Training on Menstrual Cycle Disorders in Athletes.Croatian Medical Journal 42(1) 79-82.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.