Logo image
Logo image

Stabilizator stawu kolanowego - 6 najlepszych produktów

5 min.
Stabilizator stawu kolanowego pełni dwie funkcje: z jednej strony ma zapobiegać urazom w trakcie uprawiania sportów, a z drugiej - ułatwia i przyspiesza powrót do pełnej sprawności po kontuzji.
Stabilizator stawu kolanowego - 6 najlepszych produktów
Ostatnia aktualizacja: 27 października, 2019

Stabilizator stawu kolanowego, zwany również ortezą, jest stosowany zarówno w celu zapobiegania dolegliwościom bólowym i stabilizacji kolana, jak i wsparcia w leczeniu rozmaitych kontuzji i urazów, będących następstwem uprawiania sportu.

Na rynku medycznym znajdziemy obecnie setki najróżniejszych ortez. Przy takiej różnorodności nie jest łatwo wybrać odpowiedni stabilizator stawu kolanowego, który przyniesie nam korzyści. W przeciwnym razie, możemy narazić nasze kolana na niepotrzebne obciążenie, a nawet im zaszkodzić.

Do wyboru mamy bardzo szeroką gamę ortez: miękkie, elastyczne, twarde, sztywne, półsztywne, neoprenowe, sportowe itp. Jak się w tym wszystkim połapać? Czytaj dalej, podpowiemy ci, jaki stabilizator stawu kolanowego okaże się dla ciebie najlepszy.

Stabilizator stawu kolanowego – komu może pomóc?

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że korzystanie z tego typu produktów stabilizujących staw kolanowy nie zawsze jest konieczne. Chociaż są one ostatnio bardzo modne, w większości przypadków zwyczajnie ich nie potrzebujemy. Ponadto odciążając nasze kolana, osłabiamy naturalne receptory i mięśnie chroniące stawy przed urazami.

Zanim zakupimy stabilizator stawu kolanowego, powinniśmy skonsultować się z fizjoterapeutą i zastosować się do jego zaleceń. Jeśli jest on zdania, że nasze kolano nie potrzebuje żadnego wsparcia, nie mamy się czego obawiać.

Ponadto dobór ortezy nie jest łatwym zadaniem. Specjalista w dziedzinie fizjoterapii pomoże nam wybrać odpowiedni dla nas model, który prawidłowo ustabilizuje staw kolanowy. Nieprawidłowo dobrana orteza może jeszcze bardziej pogorszyć stan naszych kolan.

Stabilizator stawu kolanowego – 6 podstawowych modeli

Jak już powiedzieliśmy, orteza stawu kolanowego to produkt stworzony z myślą o tych, którzy doznali urazu kolana, ale także o tych, którzy chcą się zabezpieczyć przed ewentualną kontuzją. Obecnie na rynku znajdziemy 6 podstawowych modeli stabilizatorów kolan.

1. Orteza stawu kolanowego z systemem taśm

Ten model posiada wkładkę w kształcie podkowy wokół rzepki, system taśm na rzepy oraz dwie sprężyste stalowe struny po bólach. Taśmy znajdują się w górnej i dolnej części stabilizatora, a także wokół rzepki. Umożliwiają one dokładne dopasowanie ortezy i optymalny stopień stabilizacji.

Cechą wyróżniającą ten produkt jest zastosowanie stabilizatora rzepki, który minimalizuje wpływ ruchu oraz zapewnia precyzję i pełną swobodę ruchu. 

Dzięki wsparciu dwóch sprężystych stalowych strun po bokach stabilizacja stawu kolanowego jest jeszcze skuteczniejsza i zapewnia wysoki poziom wzmocnienia systemu więzadeł i ścięgien rzepki. Opaskę elastyczną mocuje się za pomocą praktycznego systemu taśm na rzepy.

Some figure
Stabilizator stawu kolanowego z systemem taśm

Ten rodzaj stabilizatora stawu kolanowego jest zalecany w przypadkach rekonwalescencji po zwichnięciu lub zwichnięciu rzepki. Znakomicie sprawdza się również przy zapaleniu ścięgien w obrębie kolana oraz w przypadku skręceń bocznych. Jest on rekomendowany także osobom, które odczuwają niestabilność stawu kolanowego.

Różne rozmiary tego typu ortezy pozwalają na jej stosowanie podczas uprawiania niemalże wszystkich sportów. Konieczne jest jednak prawidłowe dobranie ortezy, aby przyniosła ona oczekiwane rezultaty. 

2. Miękki stabilizator stawu kolanowego

Miękka orteza stawu kolanowego jest bardzo łatwa i praktyczna w użyciu. Jej główną funkcją, poza stabilizacją kolana, jest utrzymanie odpowiedniej temperatury tego obszaru ciała.

Some figure

Tego typu opaski na kolano najczęściej są wykonywane z rozciągliwego, elastycznego materiału, który umożliwia idealne dopasowanie się do nogi użytkownika, przytrzymując staw kolanowy nawet przy intensywnym ruchu.

Jest lekka, a zatem nie utrudnia ruchu kolana ani nie ogranicza krążenia krwi. Niektóre z nich posiadają silikonową wyściółkę, dzięki której nie ześlizgują się z kolana i są bardzo praktyczne w codziennym użytkowaniu.

Niekwestionowaną zaletą elastycznej, miękkiej opaski na kolano jest moc stabilizacyjna oraz możliwość jej stosowania przez cały dzień. Dzięki odpowiednim szwom, antypoślizgowemu kroju i profesjonalnie dobranemu składowi, znakomicie sprawdza się również jako forma profilaktyki możliwych urazów i kontuzji.

Generalnie jednak miękki stabilizator jest zalecany przy delikatnych uszkodzeniach (lekkich nadwyrężeniach, skręceniach lub naciągnięciach ścięgien), aby zapobiec dalszemu postępowi problemu. Dobrze niweluje on obrzęk oraz stabilizuje mięśnie okołostawowe.

3. Opaska ortopedyczna Comfort Lift Futuro

Tego typu stabilizator jest zalecany w przypadku miejscowego stanu zapalnego, zwłaszcza przy zwichnięciach i zapaleniu stawów. Stanowi także znakomite wsparcie dla osób zmagających się ze słabym krążeniem krwi i ogólnym osłabieniem sprawności ruchowej kolan.

Some figure
Opaska ortopedyczna Futuro Comfprt Lift

Stąd też ten typ opaski ortopedycznej jest wybierany najczęściej przez osoby, które pomimo trudności ruchowych muszą każdego dnia pracować fizycznie bądź uprawiać sport. Zapewnia ona bowiem kompresję, ulgę i ochronę kolana

Kolejną zaletą tego miękkiego stabilizatora stawu kolanowego jest to, że może być noszony pod każdym rodzajem ubrania. Ponadto dokładnie przylega do skóry i idealnie dopasowuje się do kształtu kolana, a zatem nie pojawiają się żadne nieestetyczne i niekomfortowe fałdki. Co więcej, jej zakładanie i zdejmowanie jest bardzo łatwe.

Jednym z istotnych czynników przy wyborze stabilizatora stawu kolanowego jest materiał, z jakiego został on wykonany. Powinien być on możliwie najlepiej oddychający, aby zapewnić utrzymanie optymalnej temperatury. Wzmożone pocenie w okolicach kolan może powodować dyskomfort w postaci wysypki lub wyprysku.

Do stosowania na: zmiany zwyrodnieniowe stawu, urazy stawu kolanowego, osłabiony staw kolanowy po unieruchomieniu, obrzęki okołostawowe.

4. Stabilizator stawu kolanowego ze wzmocnieniem rzepki, Futuro

Linia ortez kolanowych Futuro stanowi niezastąpione wsparcie w profilaktyce i leczeniu występujących od czasu do czasu problemów z brakiem stabilności stawu kolanowego.

Znakomicie sprawdza się w przypadku zesztywnienia, osłabienia i zapalenia stawów kolanowych. Ten model ortezy pozostawia rzepkę odsłoniętą dzięki strategicznemu cięciu. Pozwala na nieco “chłodniejsze” użytkowanie nawet pod ubraniem.

Specjalnie opracowana wyściółka dostarcza stawom kolanowym ciepło, przez co zwiększa ich elastyczność i ruchomość. Z kolei oddychający materiał odprowadza wilgoć na zewnątrz. Opaska idealnie przylega do skóry oraz umożliwia regulację stabilizacji dzięki wyprofilowanej konstrukcji z dwoma regulowanymi paskami.

5. Stabilizator rzepki

Zasadniczo na rynku znajdziemy dwa rodzaje stabilizatorów rzepki:

W obydwu powyższych przypadkach konieczna jest dokładna stabilizacja rzepki, gdyż ból może być intensywny i uniemożliwiać poruszanie stawem kolanowym.

Some figure
Opaska stabilizująca rzepkę

Opaska stabilizująca rzepkę odciąża więzadło rzepki. Świetnie sprawdza się przy naderwaniu przyczepów mięśniowych okolic stawu kolanowego, zmianach zwyrodnieniowych i podrażnieniach rzepki. Okaże się wielkim wsparciem również dla sportowców i biegaczy.

6. Wzmocniony, rehabilitacyjny stabilizator stawu kolanowego

Wzmocniony stabilizator stawu kolanowego to taki, który jest wyposażony w pasy i dodatkowe wkładki w dolnej części, czyli tuż pod rzepką. Celem tego typu ortezy jest uzyskanie precyzyjnej stabilności stawu kolanowego. 

Ponadto, dzięki bocznym stabilizatorom, umożliwia kontrolę skrętu kolan. Decyzję o zakupie tego typu stabilizatora należy skonsultować z lekarzem, który pomoże ci dobrać ortezę odpowiednią do twojego urazu.

Podsumowując, ortezy stawu kolanowego można stosować zarówno podczas uprawiania sportów, jak i w życiu codziennym. Jednakże, aby dawały one oczekiwane rezultaty, powinny zostać dobrane przez lekarza. Nie każdy typ czy model jest bowiem dla nas odpowiedni.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.