Ból podczas treningu - czy to normalne?

Ból podczas treningu - czy to normalne?
Ból podczas treningu - czy to normalne?

Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia, 2020

Czy to normalne, że odczuwasz ból podczas uprawiania sportu? Biorąc pod uwagę, że ból jest sposobem, w jaki Twoje ciało mówi ci, że coś jest nie tak, możesz on oznaczać problem. Zwłaszcza jeśli czujesz go w trakcie gry na boisku.

Każdy, kto kiedykolwiek uprawiał sport, wie, że kontuzje są częstym ryzykiem. Co więcej, prawdopodobnie znasz z autopsji takie problemy, jak zakwasy, zmęczenie czy w końcu ograniczenia fizyczne, jakie może nałożyć na ciebie Twój własny organizm. Ale czy ból podczas uprawiania sportu jest normalny?

Ćwiczenia fizyczne

Porozmawiajmy o tym, co to znaczy uprawiać sport – nie ma znaczenia, jaką dyscyplinę. Wszystko, co naprawdę robisz, to serie kurczenia i rozkurczania mięśni. Za tym wszystkim stoją po prostu mózg i układ nerwowy.

Mięśnie z kolei poruszają kości, do których są przyczepione. Mięśnie przytwierdzają do kości ścięgna. To właśnie dzięki nim możesz kopać lub rzucać piłkę. To samo dotyczy chodzenia, pływania, a nawet podnoszenia butelki z wodą do picia.

Jednocześnie, poruszając mięśniami i kośćmi, aktywujesz inne struktury. Dzięki temu ruch jest płynny i normalny. Struktury te obejmują ścięgna, o których wcześniej wspominaliśmy. Więzadła i torebka stawowa również zaliczają się do tej grupy.

Tymczasem serce na skutek wysiłku, szybciej pompuje krew,. Sprawia to, że wszystkie części ciała biorące udział w tym procesie mają wystarczający zapas tlenu.

Jak zapewne wiesz, ćwiczenia mają wiele zalet. Oto tylko kilka z nich:

  • Wzmacniają mięśnie
  • Utrzymują ścięgna „w pogotowiu”, dzięki czemu aktywują się szybciej i skuteczniej
  • Utrzymują i poprawiają połączenia neuronowe
  • Pomagają zapobiegać problemom sercowo-naczyniowym
  • Wzmacniają Twoje kości poprzez wchłanianie starych komórek i tworzenie nowych
  • Skutecznie poprawiają samopoczucie dzięki uwalnianiu hormonów
tenisista odczuwa ból

Wszystkie te powody wyjaśniają znaczenie uprawiania sportu dla zdrowego stylu życia. Jeśli unikasz ćwiczeń fizycznych, możesz z czasem doświadczyć efektów odwrotnych do opisanych powyżej.

Niemniej jednak z różnych powodów sport może również powodować ból lub dyskomfort. Sprawdźmy, w jakich okolicznościach to się dzieje i kiedy powinniśmy szukać pomocy profesjonalisty.

Sport i ból

To drzewo ma kilka gałęzi, więc przytnijmy te, które ci przeszkadzają. W ten sposób będziemy mogli łatwiej rozwiązać problem. Przede wszystkim wykluczmy zmęczenie z tej dyskusji. W końcu pracujesz nad mięśniami.

Oznacza to, że niezależnie od tego, czy byłeś kanapowym ziemniakiem czy po prostu podkręciłeś wagę podczas swoich regularnych treningów, Twoje mięśnie będą się męczyć, a w efekcie boleć.

Im dłużej trwa Twój trening, tym trudniejsze i bardziej wymagające dla organizmu staje się wykonywanie ćwiczeń. Kiedy wrócisz do domu i padniesz na łóżko, możesz nawet mieć problem ze wstaniem! Mięśnie pracowały i potrzebują czasu na regenerację. To zjawisko jest całkowicie normalne.

Następnie pojawia się kwestia bólu. Możesz zauważyć pewien dyskomfort w grupie mięśni, która pracowała najciężej. Powinien on potrwać do dwóch lub trzech dni, jeśli ćwiczyłeś ciężej niż zwykle lub dopiero zaczynasz treningi. To również normalne zjawisko i nie powinno cię to martwić.

To, co się tutaj dzieje, polega na tym, że uszkodziłeś w pewnym niewielkim stopniu włókna mięśniowe. Dlatego boli. Ale nie martw się. Odrosną i będą silniejsze niż kiedykolwiek.

To dlatego, że Twoje ciało jest mądre i chce, abyś mógł poradzić sobie z kolejną sesją ćwiczeń o podobnej intensywności, która na Ciebie czeka. Śpiąc dobrze i wykonując lekkie ćwiczenia aktywujące grupę mięśni, w której odczuwasz ból, przyspieszysz regenerację.

Kiedy ból nie jest normalny

Silniejszy ból niż to –  prawdopodobnie nie jest normalny i może stanowić duży problem. To zjawisko można bez wątpienia nazwać „kontuzją”. Jeśli poruszysz się w nienaturalny i nagły sposób, a jakaś część Twojego ciała zaczyna boleć, może się okazać, że coś uszkodziłeś.

Może to być uszkodzenie mięśni, ścięgien, więzadeł, nerwów, kości, chrząstki lub torebek stawowych. W takim przypadku najlepiej, aby specjalista zbadał dany obszar.

Następnie mamy sytuację, w której coś zaczyna boleć od początku sesji treningowej. Jak powiedzieliśmy wcześniej, zmęczenie mięśni jest normalne. Nie ma powodu do niepokoju, jeśli zauważysz lekki dyskomfort lub lekki ból, gdy przebywasz na sali przez dłuższy czas.

ból kolana

To, co nie jest normalne, to odczuwać ból od samego początku. Jeśli tak się to stanie, powinieneś się przebadać, aby znaleźć źródło bólu.

Z drugiej strony możliwe jest również, że nieprawidłowo wykonujesz dany ruch. Weźmy na przykład taką nieprzyjemną sytuację. Załóżmy, że kucasz w taki sposób, że kolana wystają daleko poza Twoje palce u stóp. Ten ruch jest niewłaściwy i może powodować ból kolana.

W ten sposób ciało ostrzega cię, że robisz coś złego. Ten rodzaj bólu nie jest normalny. W tego typu przypadkach musisz powoli zaznajomić się z techniką ćwiczenia i przyzwyczaić do niej ciało. Jeśli dopiero zaczynasz sport lub nowe ćwiczenie, powinieneś upewnić się, że poprawnie wykonujesz dane ruchy.

Sport i ból: wnioski

Podsumowując, można powiedzieć, że ból ostrzega, że coś poszło nie tak. Niektórzy mężczyźni uprawiają sport nawet wtedy, gdy odczuwają ból, by poczuć się bardziej męscy. Co więcej, wielu elitarnych sportowców szuka szybkich sposobów na przezwyciężenie dyskomfortu, aby nie przerywać kariery.

Oba te zjawiska mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia ciała. Co więcej, rośnie szansa, że ich stan się pogorszy lub doznają nowych obrażeń. Ból podczas uprawiania sportu w tych przypadkach nie jest normalny, ale ludzie są skłonni ignorować go z różnych powodów.

Ludzie, którzy nie są profesjonalistami, nigdy nie powinni kontynuować ćwiczeń, jeśli odczuwają ból podczas uprawiania sportu. Zmęczenie lub dyskomfort spowodowany bólem mięśni jest w porządku.

Z drugiej strony, każdy rodzaj ostrego bólu, który jest dla Ciebie uciążliwy podczas uprawiania sportu, może być dużym problemem. Może to być objaw większego problemu zdrowotnego, z którym będziesz musiał sobie poradzić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Body Talk: Male Athletes Reflect on Sport, Injury, and Pain. Kevin Young, Philip White and William McTeer. Sociology of Sport Journal. Volume 11: Issue 2, 1994.
  • Accepting the Risks of Pain and Injury in Sport: Mediated Cultural Influences on Playing Hurt. Howard L. Nixon II. Sociology of Sport JournalVolume 10: Issue 2 (1993)
  • Analgesics and Sport Performance: Beyond the Pain-Modulating Effects. Darias Holgado MD, James Hopker PhD, Daniel Sanabria PhD, Mikel Zabala PhD. PM&R. Volume 10, Issue 1, January 2018, Pages 72-82

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.