Jak leczyć naciągnięcie mięśnia? skuteczne porady
Sportowcy narażają się na wiele kontuzji. Zależnie od dyscypliny, jedne są częstsze od innych. Jednak kontuzje mięśni pojawiają się powszechnie. Jedną z nich jest naciągnięcie mięśnia.
Trudno dokładnie określić ile napięcia są w stanie znieść mięśnie, dlatego kontuzje są sprawą powszechną. Naciągnięcie mięśnia należy do urazów lekkiego typu. Przyjrzyjmy się temu, na czym polega i jak je leczyć, by jak najszybciej móc wrócić do treningu.
Na czym polega naciągnięcie mięśnia?
By zrozumieć jak leczyć naciągnięcie mięśnia warto najpierw zrozumieć na czym ono polega. To lekka kontuzja wywołana mikrouszkodzeniami włókien mięśniowych w wyniku nagłego rozciągnięcia.
Jest to nieco poważniejsze od skurczu, ale mniej poważne od naderwania – w mięśniach nastąpił bowiem nie tylko skurcz, ale też mikrouszkodzenia. Nie stanowią one jednak zagrożenia dla ciągłości mięśnia i nie obejmują całych wiązek włókien mięśniowych.
Do naciągnięcia mięśnia dochodzi z powodu braku jego elastyczności. Im bardziej elastyczny jest mięsień, tym mniejszy opór stawia przy rozciąganiu. Gdy jest zbyt napięty, nie może się rozciągnąć, co prowadzi do powstawania mikrouszkodzeń.
Kontuzja tego typu może być wynikiem braku rozgrzewki lub przemęczenia mięśni. Jako że jest lekka, nie ma bólu w spoczynku, pojawia się on jedynie, gdy zmusza się mięsień do pracy.
Ból występuje też przy dotyku, do tego pojawia się sztywność i ograniczenie ruchomości. Im poważniejsze jest naciągnięcie mięśnia, tym dotkliwiej dokuczają nam objawy.
Jak leczyć naciągnięcie mięśnia?
Od razu po zauważeniu potencjalnego naciągnięcia należy zaprzestać ćwiczeń. Kontynuowanie treningu po doświadczeniu nagłego nietypowego bólu pogorszy tylko sytuację.
Warto zastosować typowy protokół działania w takich sytuacjach: chłodzenie, ucisk, odpoczynek i uniesienie. W ten sposób ograniczamy zapalenie i wywołane przez nie szkody oraz zapobiegniemy obrzękom.
Kluczem do wyleczenia naciągniętego mięśnia jest odpoczynek. Przerwa w treningu zwykle nie trwa dłużej niż 10 dni. Tydzień powinien wystarczyć. By usprawnić regenerację można w pierwszych dniach chłodzić kontuzjowane miejsce i trzymać kończynę w uniesionej pozycji.
Fizjoterapeuta pomoże zaplanować regenerację w efektywny sposób. Lekki masaż poprawia krążenie i relaksuje, a odpowiednie ćwiczenia pozwalają rozpoznać etap rehabilitacji.
Dbaj o elastyczność!
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Rozciąganie grup mięśni służy profilaktyce kontuzji u sportowców. Warto pamiętać także o odpowiedniej rozgrzewce przed treningiem. Przygotowane mięśnie są mniej podatne na naciągnięcie.
Powinno się przestrzegać zaleconych okresów odpoczynku, by organizm miał czas na regenerację. Zmęczenie to znak, że lepiej obniżyć intensywność. Do właściwego treningu można wrócić, gdy ryzyko wystąpienia kontuzji zostanie obniżone.
Naciągnięcie mięśnia to uraz znacznie mniej poważny niż wiele innych. Mamy szczęście, jeśli tylko na nim się skończyło. Po tygodniu można o nim zapomnieć. By zapobiegać kontuzjom warto się rozciągać, rozgrzewać i nie przeciążać. Ciało będzie za to wdzięczne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Equipo médico del FC Barcelona. Guía de Práctica Clínica de las lesiones musculares. Epidemiología, diagnóstico, tratamiento y prevención. 2009.
- D. Marqués. Efectividad de las prendas de comprensión como modalidad de recuperación de la fatiga muscular en jugadores de fútbol. Tesis doctoral para la Universidad del País Vasco. 2017.
- J. Kloubec. Pilates for Improvement of Muscle Endurance, Flexibility, Balance, and Posture, Journal of Strength and Conditioning Research: March 2010 – Volume 24 – Issue 3 – p 661-667
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.