Logo image
Logo image

Na czym polega zapalenie gęsiej stopki?

4 min.
Na czym polega zapalenie gęsiej stopki?
Ostatnia aktualizacja: 04 stycznia, 2021

Zapalenie gęsiej stopki może okazać się dość problematyczne. Jednak, jeśli będziesz leczyć je we właściwy sposób, możesz całkowicie się z niego wyleczyć. Ale co to właściwie jest?

Zapalenie gęsiej stopki to dość częsta kontuzja, która dotyka biegaczy lub sportowców uprawiających inne sporty. Podobnie jak w innych przypadkach stanów zapalnych obejmujących ścięgna, tak i ten uraz wymaga poświęcenia mu znaczącej uwagi oraz określonego leczenia, które umożliwi powrót do zdrowia.

Jeśli nie będziesz dokładnie przestrzegać zaleceń, taka kontuzja może stać się przewlekła i może na dłuższy czas wykluczyć Cię z czynnego uprawiania sportu. Przyjrzyjmy się bliżej temu urazowi, aby dowiedzieć się na czym dokładnie polega, i jak można jak najszybciej się wyleczyć.

Na czym polega zapalenie ścięgna?

Zacznijmy od samych podstaw. Na czym właściwie polega zapalenie ścięgna? Ścięgna to włókniste tkanki, które łączą mięśnie z kośćmi. To struktury, które pozwalają Ci się ruszać. Kurczą się, gdy napinasz mięśnie. Dlatego też jeśli masz problem ze ścięgnem, zauważysz to, gdy będziesz napinać powiązane z nim mięśnie.

Podobnie jak wszystkie kontuzje, w których nazwie znajduje się słowo “zapalenie”, zapalenie ścięgna zakłada rozwój stanu zapalnego, tutaj akurat ścięgna. Oznacza to, że włókniste ścięgna danego mięśnia są uszkodzone, a Twój organizm wytwarza stan zapalny, aby postarać się pomóc ścięgnu wyzdrowieć.

Niestety taki niekontrolowany wzrost przepływu krwi na dłuższą metę nie okaże się pomocny. Zamiast tego będzie jedynie wywoływał ból i oczywiście będzie dawał Ci znać, że jest problem, któremu musisz się bliżej przyjrzeć.

Czym jest zapalenie gęsiej stopki?

Aby dowiedzieć się na czym dokładnie polega zapalenie gęsiej stopki, musisz po pierwsze zrozumieć do jakich struktur ciała się odnosimy. Gęsia stopka to ścięgno, które łączy ze sobą trzy mięśnie: krawiecki, smukły oraz półścięgnisty.

Te mięśnie biegną w dół uda i nad kolanem, a następnie łączą się z kością piszczeli pod kolanem. Gęsia stopka to miejsce pojawienia się tych ścięgien.

Some figure

Zapalenie gęsiej stopki wywołuje ból i stan zapalny na górnej części dolnej partii nogi, odrobinę poniżej kolana. Zauważysz go po wewnętrznej części nogi.

Objawy zapalenia gęsiej stopki

Skoro już przyjrzeliśmy się obu terminom, zapewne łatwiej jest Ci zrozumieć nazwę tego schorzenia. Zapalenie gęsiej stopki to stan zapalny ścięgna nazywanego gęsią stopką. Czasami bywa również nazywane zapaleniem gęsiej nóżki.

Możesz również wyobrazić sobie, że taki uraz łączy się zazwyczaj z bólem, zaczerwienieniem i opuchlizną, które pojawiają się tuż pod kolanem. Poza tym taki ból będzie zauważalny zwłaszcza gdy będziesz napinać mięśnie. W tym przypadku są to mięśnie, które znajdują się z przodu, z tyłu i z boku uda. Na przykład będziesz odczuwać ból podczas zginania nogi.

Leczenie

Leczenie tego zapalenia ścięgna właściwie nie różni się od leczenia stosowanego w przypadku innych schorzeń tego typu. Jedyna dodatkowa trudność to fakt, że ścięgno to łączy się z trzema mięśniami, co oznacza, że aby uporać się z problemem, będzie trzeba leczyć wszystkie trzy.

Główne sposoby wychodzenia ze stanu zapalnego ścięgna to:

  • Odpoczynek. Nie uprawiaj żadnych sportów, które wymagają częstego lub szybkiego napinania kontuzjowanych mięśni. Poza tym postaraj się jak najwięcej odpoczywać każdego dnia rekonwalescencji. W tym przypadku, po kilku pierwszych dniach (stan ostry), możesz zacząć stopniowo wracać do normalnej aktywności. Aby dostarczyć sobie dawki łagodnych ćwiczeń, warto na przykład wybierać się na spacery.
Some figure
  • Zimno i ciepło. Powinnaś przykładać zimne okłady po zakończeniu sesji fizjoterapeutycznej lub podczas pierwszych 48 godzin po pojawieniu się pierwszych objawów zapalenia ścięgna. Po tym okresie zimno nie będzie już tak pomocne. Zamiast niego możesz zacząć stosować ciepłe okłady.
  • Ultradźwięki. Jeśli udasz się do fizjoterapeuty, zapewne zaproponuje Ci leczenie ultradźwiękami. Pulsowanie emitowane przez to urządzenie może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia uszkodzonym tkankom.
  • Ćwiczenia ekscentryczne. Takie ćwiczenia są niezwykle przydatne w leczeniu zapalenia ścięgna, co udowodniły wyniki badań opublikowanych w magazynie Rehabilitation (dostępne w języku angielskim). Ćwiczenia ekscentryczne to takie, podczas których wydłużasz mięśnie lub ścięgna, które są w tym momencie napięte, wykorzystując w tym celu na przykład niewielkie obciążenia.

Dość złożony uraz

Jak widzisz leczenie stanu zapalnego gęsiej stopki wcale nie musi być aż takie łatwe. Poza tym jest to jedno z wielu odmian zapaleń ścięgna, co zazwyczaj wiąże się z dość długim czasem rekonwalescencji. I oprócz tego taki uraz jest złożony, ponieważ mamy do czynienia z trzema różnymi mięśniami.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe aspekty, warto udać się do fizjoterapeuty, który będzie w stanie przeprowadzić Cię przez cały proces rekonwalescencji i udzielić Ci kilku porad związanych z Twoim przypadkiem. Może na przykład zalecić wcześniejsze rozpoczęcie wykonywania ćwiczeń, jeśli Twój uraz nie jest zbyt dotkliwy.

Jeśli jednak okaże się, że nie jesteś jeszcze na to gotowa, będziesz musiała dalej wykonywać delikatne rozciąganie, robić ciepłe okłady i stosować terapię ultradźwiękami. Jeżeli będziesz przestrzegała wszystkich zaleceń, będziesz w stanie dość szybko wrócić do normalnego działania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • G. Gutiérrez, F. Fernández y H. Sandoval. Tendinitis y bursitis de la pata de ganso. Ortho-tips. 2014;10(3):163-178.
  • M. Flórez, C. Echavarri y M. Pavón. Programas de ejercicios en tendinopatías. Rehabilitación. Volume 37, Issue 6, 2003, Pages 354-362
  • U. Ostolaza. Abordaje fisioterapéutico de la tendinopatía aquílea en atletas: punción seca y ejercicios excéntricos. Trabajo fin de grado para la UPNA. 2020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.