Logo image
Logo image

Szybki przyrost mięśni - znaczenie dobrych rad

4 min.
Jeśli marzysz o tym, żeby poprawić wygląd swojej sylwetki i zbudować silną oraz wyraźnie zarysowaną muskulaturę, najlepsze, co możesz w tym celu zrobić, to poprosić o pomoc profesjonalistów. Poza ćwiczeniami, za szybki przyrost mięśni odpowiedzialne jest też odpowiednie żywienie i predyspozycje. Dlatego koniecznie skontaktuj się z dietetykiem, trenerem i lekarzem.
Szybki przyrost mięśni - znaczenie dobrych rad
Ostatnia aktualizacja: 19 maja, 2019

Szybki przyrost mięśni jest możliwy, ale bez pomocy specjalisty będzie trudno go osiągnąć. Nie oznacza to jednak, że musisz wydać majątek na treningi personalne i dietę pudełkową.

Wszystko, czego potrzebujesz, to odrobina pomocy oraz kilka wskazówek od nauczyciela wychowania fizycznego lub trenera z siłowni. Również w tym artykule podzielimy się z Tobą kilkoma wyjątkowo użytecznymi wskazówkami.

Szybki przyrost mięśni — co możesz zrobić w tym celu?

Osiąganie celów sylwetkowych wymaga czasu. Jest to coś, na co musisz przygotować się już na samym początku. Poza treningiem, musisz też spełniać inne wymogi, czyli pamiętać o regeneracji oraz jeść zgodnie ze swoim celem treningowym i związanym z nim zapotrzebowaniem kalorycznym.

Jednak najlepsze, co możesz dla siebie zrobić, to myśleć realnie i uzbroić się w mnóstwo cierpliwości. Systematyczność i zaangażowanie to dwie najważniejsze cnoty ludzi, którzy dostają to czego chcą. Pamiętaj, że nie ma cudownych metod przyspieszających rozwój masy mięśniowej… Przyrost mięśni wymaga przede wszystkim ciężkiej pracy.

Jednym z największych błędów treningowych, jakie popełnia większość ćwiczących, zwłaszcza tych z odrobiną doświadczenia w sporcie, jest zaniedbywanie konsultacji z ekspertami z dziedziny żywienia i fitnessu. Może być to poważnym problemem, ponieważ jeśli nie będziemy ćwiczyć i odżywiać się prawidłowo, nie zobaczymy pożądanych efektów, a to może spowodować zniechęcenie i porzucenie treningów.

Profesjonalne doradztwo jest niezbędne

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś pomóc, to iść na siłownię i poprosić o konsultacje z trenerem. W wielu miejscach taka usługa dostępna jest w ramach kupna karnetu i nie musisz płacić za nią dodatkowo. 

Trener pomoże Ci stworzyć plan ćwiczeń dopasowany do Twoich możliwości, celów treningowych i trybu życia. Czyli weźmie pod uwagę między innymi to, ile razy w tygodniu trenujesz, jaką pracę wykonujesz, ile masz lat i inne tego rodzaju czynniki.

Mogą także udzielić Ci porad żywieniowychktóre są o tyle cenne, że będą poparte ich osobistym doświadczeniem i wiedzą, jaką zgromadzili przez lata osobistych treningów i pracy z klientami. Mimo tego warto jednak wybrać się z wizytą do dobrego dietetyka.

Some figure

Przeczytaj również: Mięśnie ramion – 6 najlepszych ćwiczeń

W ten sposób ekspert będzie w stanie przygotować dla Ciebie odpowiedni plan żywieniowy, który wspomoże szybki przyrost mięśni, ale nie spowoduje gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Dzięki pomocy dietetyka nie będziesz się ani głodził, ani przejadał.

Kolejny ważnym punktem jest wykonanie ogólnych badań lekarskich. Powinieneś wykonać morfologię, mocz, pomiar siły i EKG oraz kilka innych testów, o których poinformuje Cię doktor. Dzięki tym badaniom poznasz swój stan zdrowia oraz dowiesz się, czy bezpiecznie możesz wykonywać wszystkie ćwiczenia.

Oczywiście musisz także zwracać szczególną uwagę na sygnały, które wysyła Ci Twoje ciało. Jeśli jakieś ćwiczenie Ci nie służy, z pewnością to zauważysz. Pamiętaj, że nikt nie zna Cię lepiej, niż Ty sam.

Porady na szybki przyrost mięśni

Porady profesjonalistów to jedno. To, czy ich posłuchasz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Z tego powodu poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie również kilka porad, które mogą pomóc Ci osiągnąć zamierzony cel. Te wskazówki znacznie ułatwią Ci zaplanowanie treningów i diety.

1. Nie trenuj każdego dnia

Dobrze przeczytałeś! Wcale nie musisz spędzać kilku godzin dziennie na siłowni, żeby wyhodować sobie okazałe mięśnie. Twoje ciało potrzebuje odpoczynku, a Twoje mięśnie muszą się zregenerować po wysiłku, jakiemu poddajesz je w trakcie sesji treningowej. Najlepiej trenować co drugi dzień i skupiać się na różnych grupach mięśniowych.

2. Nie pomijaj martwych ciągów

Martwy ciąg to bardzo uniwersalne ćwiczenie, które warto włączyć do swojego planu treningowego. Dzięki niemu zauważysz szybki przyrost mięśni. Postaraj się robić je z wolnymi ciężarami i nie korzystać z pomocy maszyn stabilizujących.

3. Wysypiaj się

Dotyczy to nie tylko dni spoczynkowych. Zalecamy, żebyś każdej nocy przespał bez przerwy co najmniej 8 godzin. Odpowiednia ilość snu ma bardzo pozytywny wpływ na przyrost masy mięśniowej. Efekty wysypiania się z pewnością Cię zaskoczą!

4. Jedz białko i witaminy

Wielu osobom wydaje się, że kulturyści jedzą wyłącznie pierś z kurczaka, piją mleko i surowe jajka. Cóż, kluczem do sukcesu jest zdrowe odżywianie się każdego dnia. Zbilansowana dieta powinna obejmować pięć porcji warzyw i owoców. Wyklucz również niezdrowe tłuszcze, rafinowane cukry i przetworzone mąki.

Some figure

To może Cię zainteresować: Mięśnie dna miednicy – dlaczego warto ćwiczyć je w ciąży

5. Mniej powtórzeń, większy ciężar = szybki przyrost mięśni

To jedna z podstawowych zasad, o której nie możesz zapominać, jeśli zależy Ci na większych mięśniach. Wybieraj większe ciężary i wykonuj mniej powtórzeń, zamiast machać w kółko lekkimi ciężarkami. W ten sposób szybko zauważysz, że Twoja muskulatura staje się lepiej zarysowana i bardziej widoczna.

Na koniec pamiętaj, że konsultacja ze specjalistą nie jest obowiązkowa, jeśli zależy Ci na zbudowaniu mięśniowejMożesz w ten sposób zyskać jednak przydatną wiedzę oraz pracować nad sylwetką w bardziej skuteczny i zdrowszy sposób. A w końcu to jest właśnie główny cel ćwiczeń większości sportowców.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.