Znaczenie podnoszenia ciężarów po 30 roku życia
Znaczenie podnoszenia ciężarów jest tematem mnóstwa stereotypów, a jedne z nich są bardziej przesadzone i dalekie od rzeczywistości niż inne. Te opowieści czasem odstraszają wiele osób od tego typu treningu i jego ogromnych korzyści, o których powiemy Wam dalej.
Dlaczego propaganda na temat podnoszenia ciężarów jest tak zła? Jedną z głównych odpowiedzi na tak powszechne pytanie można znaleźć w stereotypach. Często na myśl o tego typu treningu od razu wyobrażamy sobie grupę mężczyzn o mięśniach przerośniętych w przesadny sposób.
Jednak rzeczywistość jest bardzo daleka od tego obrazu. Przekonaj się, jakie jest prawdziwe znaczenie podnoszenia ciężarów, szczególnie po trzydziestym roku życia.
Znaczenie podnoszenia ciężarów
Istnieje wiele form treningu ciała, które mają na celu zwiększenia możliwości fizycznych. Jedną z nich jest podnoszenie ciężarów. Dzięki tym ćwiczeniom możliwe jest wzmocnienie napięcia mięśniowego, co jednocześnie zwiększa siłę i wytrzymałość.
Oczywiście korzyści z tej dyscypliny sportowej uzyskuje się poprzez profesjonalny i dobrze opracowany plan treningowy, uwzględniający możliwości każdej osoby. Zgodnie z takim podejściem zaleca się, aby nie podnosić ciężarów sporadycznie lub nie mając pojęcia, co robisz i po co.
Wsparcie trenera i ogólna ocena medyczna powinny być głównymi elementami w ramach przygotowania do podnoszenia ciężarów.
Dlaczego tego typu trening jest zalecany po 30-tym roku życia?
Po 30-tym roku życia organizm zaczyna odczuwać spadek napięcia mięśniowego. W konsekwencji, cechy takie jak wytrzymałość i siła zaczynają zanikać, a organizm postrzega te zmiany jako negatywne.
Spadek ten jest związany nie tylko z wiekiem – który sam w sobie ma duży wpływ – ale także z brakiem aktywności fizycznej. Prowadzi do tego typu często prowadzony styl życia, który można podsumować jako siedzący tryb życia.
Brak aktywności fizycznej i regularnych ćwiczeń to główne cechy siedzącego trybu życia. I niestety jest to problem, który nęka ludzi już od młodości. Jednak po 30-tym roku życia dochodzą do tego dodatkowe czynniki, wśród których wyróżnia się utrata masy mięśniowej w wyniku starzenia.
Połączenie tych czynników powoduje pojawienie się sarkopenii, poważnej choroby, którą należy wziąć pod uwagę w tym wieku.
Znaczenie podnoszenia ciężarów w zapobieganiu sarkopenii
Sarkopenia to choroba mięśni szkieletowych, która ma charakter postępujący i może stopniowo pogarszać wydolność fizyczną. Sarkopenia jest bardziej niebezpieczna niż myślisz, a pewne grupy mięśni są na nią szczególnie podatne.
Jej główne przyczyny, o których wspomniano powyżej, to wiek i brak aktywności fizycznej. Jednak istnieją również inne czynniki wyzwalające związane z określonymi rodzajami niepełnosprawności, które mogą występować w sarkopenii.
Aby zdiagnozować tę chorobę należy udać się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi badania i pobierze próbki dotkniętych mięśni.
Ten stan należy leczyć za pomocą zdrowej diety i zaleconych przez fizykoterapeutę ćwiczeń fizycznych. Ćwiczenia powinno się wykonywać zgodnie ze ściśle określonym planem treningowym, który stopniowo poprawia napięcie mięśniowe i przyczynia się do zwiększenia sprawności fizycznej.
I na tym właśnie polega znaczenie podnoszenia ciężarów po 30-tym roku życia. Krótko mówiąc, jest to rodzaj treningu, który zapobiega pojawianiu się sarkopenii i zapewnia aktywny tryb życia w okresie starzenia się.
Starzenie się rozpoczyna się w wieku 30-tu lat?
Dla wielu osób mówienie o starzeniu się już po trzydziestce to przesada. Jednak dowodem na poparcie tej idei może być utrata masy mięśniowej, która rozpoczyna się właśnie w tym wieku. W ciągu każdej dekady począwszy od trzydziestki degradacji ulega około 10% mięśni.
W związku z powyższym idealnym rozwiązaniem jest zadbanie o stworzenie “dobrej bazy” do aktywnego starzenia się. Podnoszenie ciężarów można rozpocząć nawet przed 30 rokiem życia w sposób stopniowy i zgodnie z dobrze zaprojektowanym planem treningowym.
Celem nie jest zostanie kulturystą lub nadmierne rozbudowanie mięśni, ale wykorzystanie wszystkich korzyści, jakie niesie ze sobą ta metoda treningu. Jak widzimy, znaczenie podnoszenia ciężarów jest szczególnie istotne dla osób po trzydziestce.
Podnoszenie ciężarów: zalecana alternatywa
Ta metoda nabiera znaczenia głównie ze względu na sposób, w jaki poprawia napięcie mięśni. I daje możliwość zachowania dobrej formy nawet po 60-tym roku życia.
Oczywiście, to całkowicie obala mit, że starsze osoby nie powinny podnosić ciężarów. Jeśli chodzi o obciążenia, który należy podnieść, różnią się one w zależności od indywidualnych możliwości mięśni.
Z drugiej strony, podnoszenie ciężarów należy rozpocząć dopiero po ukończeniu 15 roku życia, aby uniknąć problemów zdrowotnych u dzieci. Chodzi o to, aby zbudować ten nawyk przed 30-tym rokiem życia i uniknąć utraty napięcia mięśniowego lub sprawności fizycznej w późniejszym wieku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Evans, W. J. (1995). What is sarcopenia? Journals of Gerontology – Series A Biological Sciences and Medical Sciences. https://doi.org/10.1093/gerona/50a.special_issue.5
- Michelle M. Porter. 2001. The Effects of Strength Training on Sarcopenia. Canadian Journal of Applied Physiology. https://doi.org/10.1139/h01-009
- José, M. (2012). Envejecimiento activo. Revista Semestral Del Colegio Oficial de Psicólogos de La Comunidad Valenciana. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.