Logo image
Logo image

Ćwiczenia HIIT – dlaczego warto je wykonywać?

3 min.
Ćwiczenia HIIT – dlaczego warto je wykonywać?
Ostatnia aktualizacja: 07 czerwca, 2020

Ćwiczenia HIIT to nowy trend treningowy, którego wspaniale efekty zostały już potwierdzone. Jeżeli jeszcze nie znasz tej metody treningowej, przeczytaj koniecznie ten artykuł.

Przedstawimy Wam powody dlaczego ćwiczenia HIIT to świetny wybór.

Co to są ćwiczenia HIIT?

HIIT oznacza High -Intensity Interval Training (Trening interwałowy o wysokiej intensywności). Polega na wykonywaniu bardzo intensywnych, ale krótkich, bo około 30 sekundowych ćwiczeń, kiedy organizm ma dawać z siebie wszystko. Pomiędzy ćwiczeniami występują przerwy (interwały) na spowolnienie pracy serca.

Some figure

Według ostatnich badań, ten rodzaj treningu pobudza produkcję mitochondriów, komórek odpowiedzialnych za przetwarzanie glukozy w energię. Dlatego zaleca się praktykowanie HIIT 3 razy w tygodniu, aby osiągnąć skuteczne efekty ćwiczeń.

Jakie są korzyści z ćwiczeń HIIT?

  • Spalasz tkankę tłuszczową szybciej i skuteczniej. Ćwiczenia o wysokiej intensywności pobudzają i przyśpieszają metabolizm, a tym samym tłuszcz się spala szybciej. Właściwie to trening jest tak intensywny, że spalasz kalorie jeszcze długo po treningu.
  • Wspomagasz układ sercowo-naczyniowy.Dzięki wzrostowi ciśnienia krwi podczas ćwiczeń, poprawiasz krążenie krwi i pracę serca.
  • Zachowujesz masę mięśniową. HIIT pobudza wydzielanie się testosteronu, a zatem wzmacnia mięśnie i utrzymuje ich objętość.
  • Trening wspomaga cukrzyków.  Ten rodzaj treningu jest odpowiedni dla osób z cukrzycą, a to z uwagi na aktywację dobrego zużycia glukozy i insuliny.
  • Pobudzasz produkcję hormonów wzrostu, a tym samym opóźniasz  proces starzenia się organizmu.
  • Trening działa jak utleniacz tłuszczów.
  • Chronisz się przed lub redukujesz istniejącą otyłość.
  • Zmniejszasz ryzyko wystąpienia chorób serca

Jak widzisz, jest mnóstwo korzyści z uprawiania treningu HIIT. Jeżeli jeszcze nie próbowaliście, zastanawiacie się jak zacząć?

Jak ćwiczyć HIIT

Jest wiele prostych zestawów ćwiczeń na początek. Przedstawimy Wam krótki przewodnik jak je wykonywać. Te ćwiczenia można wykonywać podczas biegania, na orbitreku, na bieżni, na urządzeniach do wiosłowania, chodzenia po schodach, podczas jazdy na rowerze lub podczas pływania.

Some figure

Trening jest prosty, rozpocznij z kilkoma powtórzeniami, a ich ilość będziesz zwiększać każdego tygodnia. Oto ćwiczenia:

  • 5 minut joggingu
  • 3 minuty: najpierw 30 sekund sprintu, potem 30 sekund joggingu i na koniec: bieg.
  • 5 minut joggingu
  • Każdego tygodnia zwiększaj trening o jeden zestaw sprintu,do momentu, aż część joggingu będzie wynosiła 30 sekund.

Ćwicząc według swojego rytmu zwiększasz wytrzymałość. Możesz zmienić rytm. Na przykład: 15-15,30-30, 45-45, 60-60. Zawsze jednak nie zapomnij o 5 minutach rozgrzewki i 5 minutach powolnego chodu, aby serce wróciło do normalnego rytmu.

Kiedy można a kiedy nie można ćwiczyć HIIT

Pomimo niezliczonych korzyści z uprawiania HIIT, nie powinno się ćwiczyć każdego dnia. Ćwiczenie częściej niż 3 razy w tygodniu może doprowadzić do przetrenowania, a tym samym szkodzić zdrowiu.

Ponadto możesz poczuć się zniechęcony z powodu braku widocznych rezultatów ćwiczeń. Brak rezultatów wynika z tego, że ciało przyzwyczaja się do określonych, powtarzanych tych samych ćwiczeń, wskutek czego nie pracuje. Dlatego też, najlepiej ćwiczyć HITT na zmianę z ćwiczeniami siłowymi i innymi przez co najmniej 2 dni w tygodniu.

Jeżeli cierpisz na chroniczne lub ostre bóle lub kontuzje, oczywiście nie powinieneś ćwiczyć HIIT; jest zbyt intensywny i może uszkodzić kontuzjowane partie ciała.

Stosując się do powyższych wskazówek, zapewnisz sobie bezpieczeństwo ćwiczeń i szybkie efekty. Pamiętaj jeszcze o zdrowej diecie, jako ważnym uzupełnieniu treningów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ito S. High-intensity interval training for health benefits and care of cardiac diseases – The key to an efficient exercise protocol. World J Cardiol. 2019 Jul 26;11(7):171-188.
  • Kong Z, Fan X, Sun S, Song L, Shi Q, Nie J. Comparison of High-Intensity Interval Training and Moderate-to-Vigorous Continuous Training for Cardiometabolic Health and Exercise Enjoyment in Obese Young Women: A Randomized Controlled Trial. PLoS One. 2016 Jul 1;11(7):e0158589.
  • Liu JX, Zhu L, Li PJ, Li N, Xu YB. Effectiveness of high-intensity interval training on glycemic control and cardiorespiratory fitness in patients with type 2 diabetes: a systematic review and meta-analysis. Aging Clin Exp Res. 2019 May;31(5):575-593.
  • Viana RB, Naves JPA, Coswig VS, de Lira CAB, Steele J, Fisher JP, Gentil P. Is interval training the magic bullet for fat loss? A systematic review and meta-analysis comparing moderate-intensity continuous training with high-intensity interval training (HIIT). Br J Sports Med. 2019 May;53(10):655-664.
  • Wen D, Utesch T, Wu J, Robertson S, Liu J, Hu G, Chen H. Effects of different protocols of high intensity interval training for VO2max improvements in adults: A meta-analysis of randomised controlled trials. J Sci Med Sport. 2019 Aug;22(8):941-947.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.