Pływanie – Wszystko, co warto wiedzieć o nim wiedzieć
Pływanie jest jedną z najlepszych aktywności fizycznych dla osób, które chcą popracować nad formą. W tym artykule opowiemy o wszystkim, co warto wiedzieć o pływaniu, w tym omówimy jego korzyści i różne style pływackie. Jedną z najważniejszych rzeczy, które należy wiedzieć o pływaniu, jest to, że ćwicząc ten sport można angażować wszystkie mięśnie w ciele.
Pływanie – Wszystko co warto o nim wiedzieć
Dla osób nieprzyzwyczajonych do tego rodzaju wysiłku, ciągłe pływanie przez kilka minut może być dosyć skomplikowanym zadaniem. Tak, jak przy innych rodzajach ćwiczeń, najlepiej jest robić regularne przerwy do czasu, aż osiągnie się formę, która pozwala na wydłużenie sesji treningowych.
Ważne jest też, aby pozostawać nawodnionym przed, podczas i po każdym treningu.
Z drugiej strony, pływanie sport o niskiej intensywności, co oznacza, że nie przeciąża się stawów ani mięśni. Jednakże, zawsze trzeba się rozgrzać i rozciągnąć mięśnie, aby uniknąć ryzyka kontuzji.
Konsekwencja i częste ćwiczenia sprawią, że przepływany dystans znacznie się wydłuży.
Korzyści wynikające z pływania
Pływanie to jeden z najbardziej polecanych sportów. Jest to aktywność fizyczna, która ma wiele korzyści, nawet dla ludzi, którzy ćwiczą okazjonalnie. Poniżej omówimy najważniejsze zalety pływania.
1. Świetne dla stawów ćwiczenie o niskiej intensywności
Jedną z podstawowych korzyści wynikających z pływania jest fakt, iż jest to ćwiczenie o niskiej intensywności, a więc jest dobre dla kręgosłupa oraz stawów. Jest to główny powód dla którego sport ten uprawiany jest przez wielu różnych sportowców w różnym wieku i o różnych umiejętnościach.
Z tego powodu wiele kontuzji u pływaków wynika z powtarzalności ruchów, a nie z urazów. Jest to zaletą dla osób, które łatwo ulegają kontuzjom.
2. Modeluje mięśnie
Regularne pływanie pomaga wymodelować mięśnie ramion, nóg i klatki piersiowej. Efekt nieważkości odczuwany po zanurzeniu się w wodzie, pozwala bez problemu pracować wszystkimi mięśniom ciała.
Główną zaletą pływania jest to, że pozwala na pracę nad wszystkimi mięśniami w ciele. Gwarantuje to proporcjonalne rozłożenie mięśni. Dodatkowo, nie trzeba dodawać żadnych ciężarów, ponieważ woda zapewnia wystarczający opór.
3. Spala kalorie
Pływanie poprawia działanie układu krążenia. Dlatego ten sport jest świetnym sprzymierzeńcem w odchudzaniu i spalaniu kalorii.
Nie trzeba pływać godzinami, aby zobaczyć wyniki. W rzeczywistości konieczne jest ustalenie celów i trzymanie się ich. W ten sposób można stopniowo zwiększać intensywność treningów.
Zasady stylów pływackich
Istnieje wiele różnych stylów pływackich, które pozwalają sportowcom na ćwiczenie całego ciała. Aby trenować i rozwijać mięśnie w równoważony sposób,a także uniknąć nudnej rutyny, najlepiej jest zmieniać style pływania. Poniżej wyjaśniamy, czym one są.
1. Kraul
Kraul to najszybszy i najskuteczniejszy styl pływacki z wszystkich. Wynika to z tego, że nogi wykonują bardzo szybkie, zwarte i naprzemienne ruchy w górę i w dół, podczas gdy ramiona ciągle się poruszają.
Podczas, gdy jedna ręka odpycha wodę do tyłu po wyciągnięciu jej do przodu, druga ręka wraca nad powierzchnię, zaczynając od biodra, aż do całkowitego wyprostowania nad głową. Aby móc oddychać, pływający obraca głowę w jedną stronę podczas wyprostu ręki.
2. Żabka
Żabka to jeden z pierwszych stylów pływackich poznawanych przez początkujących. Pozwala płynąć z głową cały czas znajdującą się nad wodą. Oznacza to, że ludzie mogą uczyć się pływać bez użycia gogli i nie muszą przejmować się różnymi technikami oddychania.
Ręce muszą jednocześnie wykonywać pod wodą półkoliste ruchy. Nogi powinny poruszać się na zewnątrz i na boki, zanim wyprostują się i wrócą do pozycji startowej.
3. Styl grzbietowy
Styl ten poprawia postawę i pozwala pracować nad mięśniami ramion i pleców. Aby wykonać ten ruch, należy unosić się na plecach, a następnie naprzemiennie poruszać rękami, aby odepchnąć się do tyłu.
Ręce muszą wykonywać ruch kołowy, popychając wodę do przodu, a następnie wracając górą do pozycji początkowej. Tymczasem, nogi muszą cały czas wykonywać wykopy.
4. Styl motylkowy: najtrudniejszy styl pływacki
Styl motylkowy to zaawansowany styl pływacki, który stanowi świetny trening. Jego nauka może być trudna i męcząca, ponieważ wymaga koordynacji i precyzji, mimo że jest to bardzo przyjemny styl.
Aby pływać stylem motylkowym,należy zacząć od unoszenia się na brzuchu w basenie. Unieś obie ręce jednocześnie nad głową, a następnie wepchnij je z powrotem do wody, aby popchnąć ciało do przodu. Wyjmij ręce z wody i powtórz ten ruch.
Podczas poruszania rękami w wodzie, wypchnij głowę i ramiona nad powierzchnię wody. Nogi również muszą wykonywać kopnięcia, aby wykonać ruch, dzięki któremu wynurzysz się z wody.
Wreszcie, warto pamiętać o tym, że istnieje wiele stylów pływackich, ale wszystkie z nich pracują nad wszystkimi mięśniami ciała. Nie zapomnij również o tym, że każdy wiek jest dobry na to, aby zacząć pływać. Nie ma też określonego czasu wymaganego, aby czerpać korzyści z pływania. Najważniejsza jest motywacja i chęć wypróbowania tego przyjemnego sportu!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Llana Belloch, S. (2002). El Análisis Biomecánico En Natación. Facultad de La Actividad Física y El Deporte. Universitat de Valencia, 31. Retrieved from http://kimerius.com/app/download/5780666631/El+análisis+biomecánico+en+natación.pdf
- Soler, J. M. (1952). Natación. Natación. Publicado Mensualmente Por El Club Natación de Barcelona, 305, 228–230. https://doi.org/10.1016/S0304-405X(99)00053-7
- Arribas, I. S. (2002). Natación y flexibilidad. Revista Internacional de Medicina y Ciencias de La Actividad F’isica y Del Deporte, 2(6), 128–142. Retrieved from http://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=1257514 http://www.redalyc.org/articulo.oa?id=227017599004
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.