Logo image
Logo image

Bieganie – Najważniejsze wskazówki i porady

3 min.
Jeśli planujemy nową aktywność i zastanawiamy się, jak zacząć biegać, nie zaszkodzi mieć pod ręką kilku przydatnych informacji ułatwiających to zadanie. Szczególnie na początku, gdy pojawia się więcej pytań i brakuje nam doświadczenia. Zobaczmy przydatne wskazówki dotyczące biegania. Do dzieła!
Bieganie – Najważniejsze wskazówki i porady
Ostatnia aktualizacja: 30 sierpnia, 2020

Bieganie rozumiemy jako czynność polegającą na szybkim poruszaniu się długimi krokami w taki sposób, że jedna stopa jest podnoszona z ziemi przed podparciem drugiej.

Dzisiaj to, co zwykliśmy nazywać bieganiem, stało się bardzo modne. Jest ponadto niezwykle korzystne, ponieważ łączy wiele niezaprzeczalnych zalet.

Oto niektóre z jego dobrych stron: przyspiesza nasz metabolizm, co pomaga schudnąć, poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, spala kalorie.

Ponadto osoby, które praktykują tę aktywność, zauważają wpływ nie tyko na zdrowie fizycznie,ale także psychicznie. Przed rozpoczęciem biegania trzeba jednak znać kilka wskazówek. Poniżej skomentujemy dokładnie, co należy wiedzieć.

Bieganie – sprawdź stan swojego zdrowia

Wskazane jest, aby przed rozpoczęciem każdego rodzaju ćwiczeń poddać się badaniu lekarskiemu. Dlaczego? By dowiedzieć się, jaki jest stan naszego zdrowia oraz jak daleko możemy pchać do przodu nasze fizyczne możliwości.

Some figure

Jeśli nie poddamy się takiemu badaniu, lepiej jest zacząć biegać stopniowo, bez wielkich ekscesów, aby nie zrobić sobie krzywdy.

Wybór odpowiedniej odzieży

Do biegania zawsze musimy wybierać wygodną odzież, która nie uciska. Jeśli chodzi o obuwie, wskazane jest obserwowanie codziennych butów, aby zobaczyć, jak chodzimy. Analiza naszego zwykłego buta pozwala nam zobaczyć, która jego część jest najbardziej wynoszona.

Jeśli nie mamy co do tego jasności, wskazane jest wybranie buta „neutralnego”, do którego w razie potrzeby można włożyć wkładkę.

Rozgrzej się przed bieganiem

Rozgrzewka jest niezbędna, ponieważ uniknąć możliwych obrażeń. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę zarówno mięśnie, jak i stawy. Przykładowa rozgrzewka przed rozpoczęciem biegu może wyglądać następująco:

  • Wykroki –przejdź się do przodu długimi krokami , utrzymując uniesione przednie kolano. Opuść ciało, opuszczając tylne kolano na ziemię. Trzymaj tułów prosto, a mięśnie brzucha napięte.
Some figure
  • Nożyce boczne – leżąc, podnieś jedną nogę w bok na jedną stronę, a następnie drugą tak, aby przecinała tę pierwszą. Wykonaj 10 powtórzeń z każdej strony.
Some figure
  • Uderzenia pięt o pośladki – wstań i idź do przodu, wykonując przesadny ruch nóg do tyłu, tak aby pięta uderzyła w okolice pośladków. Wykonaj 10 powtórzeń z każdej strony.
Some figure
  • Rozciąganie nóg – ułóż się z rękami i stopami płasko na podłodze oraz z uniesionymi biodrami. Umieść prawą stopę za lewą kostką. Z wyprostowanymi nogami wciśnij piętę lewej stopy w dół, a następnie zwolnij nacisk. Powtórz 10 razy z każdej strony.
Some figure
  • Unoszenie i zginanie nóg – podnieś lewą nogę ze zgiętym kolanem, tak aby było skierowane na zewnątrz. Spróbuj uderzyć prawą ręką wewnętrzną stronę lewej stopy, nie pochylając się do przodu. Wykonaj 10 powtórzeń z każdej strony.
Some figure
  • Gęsi krok – trzymając plecy i kolana prosto, unieś nogi do przodu i zegnij palce. Zwiększ trudność, dodając ruch skokowy. Wykonaj 10 powtórzeń z każdej strony.
Some figure

Bieganie? Najlepiej rano

Eksperci twierdzą, że dużo lepiej jest pobiegać rano, ponieważ nasz organizm dzięki temu aktywuje się. To dobry sposób na rozpoczęcie dnia. Noc jest zwykle najmniej zalecaną porą na bieg, ponieważ sportowa aktywizacja może przeszkodzić nam w zrelaksowaniu się przed snem.

Jeśli nie możesz biegać rano, wyjdź na miasto po południu, ale w dużym odstępie czasowym między obiadem i snem.

Odżywianie

Przed rozpoczęciem biegania najlepiej zjeść coś lekkiego, np. kawałek owocu lub trochę jogurtu, ponieważ doda Ci to energii, ale nie sprawi, że poczujesz się ociężale.

Some figure

Natomiast po powrocie najlepiej spożywać węglowodany, aby odzyskać energię spożytą podczas aktywności, oraz białka, które pomogą zregenerować organizm.

Bieganie a Rozciąganie

Po ćwiczeniach  wskazane jest, aby się rozciągnąć. Dobrze jest również, aby po pewnym czasie tę czynność powtórzyć, ponieważ wówczas mięsień nie jest tak zmęczony i uszkodzony, co zmniejsza ryzyko pękania mikrofibryli.

Jeśli chcesz się rozciągać w trakcie ćwiczeń, powinieneś to zrobić tylko wtedy, gdy poczujesz przeciążenie, aby móc kontynuować później. A jeśli rozciągasz się przed ćwiczeniem, nie powinno trwać to dłużej niż sześć sekund. Pozwoli to nie naciągnąć nadmiernie więzadeł i ścięgien.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.