Bieganie samemu czy w grupie? Co jest bardziej korzystne?

Kiedy zaczynamy biegać możemy się zastanawiać, czy lepsze jest bieganie samemu czy w grupie? Oba modele mają swoje zalety, ale pamiętaj, że kluczową rolę w wyborze pełnią Twoje osobiste cele oraz preferencje.
Bieganie samemu czy w grupie? Co jest bardziej korzystne?

Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia, 2019

Co jest lepsze, bieganie samemu czy z kimś? Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta, ale to tylko pozory. Chociaż wielu ekspertów zaleca łączenie obu rodzajów treningu, niektórzy biegacze zdecydowanie bardziej wolą samotny jogging.

Z drugiej strony są też ludzie, którzy cenią sobie towarzyski aspekt biegania i energię, jaką daje grupa.

Wybór pomiędzy samotnym a grupowym bieganiem zależy więc głównie od samego biegacza, jednak na tę decyzję mogą wpływać też inne czynniki.

Rozważania obejmują: zgodność rozkładu dnia, dostępność czasową oraz stopień sprawności fizycznej. Co więcej, na wybór mogą mieć wpływ też rodzaj treningu, cele treningowe i lokalizacja.

Kobieta biegnąca po jezdni pośród lasu - bieganie samemu

Są ludzie, którzy nie biegają sami, ponieważ uważają, że to nudne. Ale są też tacy, którzy przez bieganie w grupie przetrenowują się.

Zaleca się więc dokonanie oceny Twojej własnej kondycji, zanim podejmiesz decyzję o rodzaju treningu. Oba modele mają zalety, ale trening musi być korzystny przede wszystkim dla Ciebie.

Dlaczego warto biegać w grupie?

Możliwość nawiązania nowych znajomości to prawdopodobnie największa zaleta treningu w grupie, zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych.

Sportowcy będą czuli przynależność do drużyny, co może pozytywnie wpłynąć na ich samopoczucie i pewność siebie. Wspólne treningi zwiększają też umiejętność współpracy, poczucie wspólnoty i wytrwałość.

Esencją wspólnego biegania jest to, że trenujący mogą poszerzyć krąg znajomych i spędzić czas z osobami o podobnych zainteresowaniach.

Stworzą ważne więzi społeczne, nauczą się przestrzegać zasad i wzmocnią wartości, takie jak szacunek, solidarność i odpowiedzialność. Ale to nie wszystko, są też inne zalety.

  • Mniejsze ryzyko. Kiedy biega się z grupą, prawdopodobieństwo wypadku znacznie spada. Biegacze narażeni są na upadki, odwodnienie, zawroty głowy. W grupie zawsze ktoś zareaguje.
  • Nowe informacje. Dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z bieganie, bardzo ważne jest, żeby znaleźć towarzystwo kogoś doświadczonego. Dzięki temu treningi staną się bezpieczniejsze, a takie osoby zdobędą nowe informacje oraz zmniejszą ryzyko popełniania błędów treningowych (zgubienie się w lesie, bieganie w niedobranych butach, zła technika).
  • Motywacja. Bieganie w grupie może być źródłem dodatkowej motywacji. Dostarcza siły i odwagi w chwilach zwątpienia. Człowiek jest istotą lubiącą współzawodnictwo, które pomaga mu osiągnąć lepsze rezultaty. Jeśli zależy Ci na bardziej wymagających treningach, bieganie w grupie to idealny wybór dla Ciebie.

Bieganie samemu — pięć zalet

Swoboda w wybieraniu terenu, grafiku i tempa sprawia, że wiele osób preferuje bieganie samemu. Są to najczęściej ludzie, którzy nie mogą pozwolić sobie na odstępstwa od planu dnia, którzy biegają głównie dla przyjemności lub po prostu lubią być sami. Ten wybór ma też swoje zalety:

  • Rozwaga. Znalezienie własnego tempa jest łatwiejsze, jeśli biegamy sami. W trakcie samotnego joggingu nie musisz zwiększać czy zmniejszać tempa, żeby dostosować się do reszty grupy.
  • Koncentracja. Kiedy biegasz sam, możesz skupić się na sobie. Nie oznacza to wcale, że rezygnujesz z życia społecznego i już nigdy nie będziesz biegać w grupie. Warto jednak pamiętać, że samotne bieganie może być formą medytacji w ruchu, w której trakcie będziesz mógł uporządkować myśli, uczucia i wydarzenia dnia.
  • Wpływy. Zwłaszcza w przypadku osób początkujących decyzja o bieganiu w grupie lub samodzielnie wiąże się z pewnymi oczekiwaniami. Bieganie samemu oznacza, że nie będziesz odczuwał presji ze strony innych, którzy mogą mieć więcej doświadczenia i lepszą kondycję fizyczną. Możesz ćwiczyć spokojnie i stopniowo zwiększać swoje możliwości.
  • Grafik. Tylko biegacze wiedzą, jak trudno czasem wcisnąć trening do swojego rozkładu dnia. Jeśli przyzwyczaisz się do samotnego biegania, nie będziesz czuł się zniechęcony, gdy nie będziesz w stanie zgrać swojego grafiku z planami innych.
  • RegeneracjaJeśli dochodzisz do siebie po niedawnych urazie, bardzo ważne jest, żebyś trenował samodzielnie. W ten sposób nie będziesz czuł się zobowiązany do dostosowywania się do tempa innych biegaczy.

Bieganie samemu czy w grupie?

Decyzja o tym, czy biegać w grupie czy samemu jest bardzo osobista. Bieganie, żeby się odstresować to nie to samo, co bieganie w celu utraty wagi czy treningi do zawodów.

To również nie to samo w zależności od tego, czy Twój staż treningowy to pięć miesięcy lub pięć lat. Możliwe, że zmiana Twojej rutyny treningowej będzie korzystnym posunięciem, musisz jednak rozważyć wszystkie za i przeciw.

Bieganie samemu - dwie biegnące kobiety
  • Bieganie samemu może być nudne oraz wywoła w Tobie poczucie izolacji.
  • Samotne treningi mogą spowodować u biegacza utratę motywacji, ponieważ nie ma z kim się porównywać.
  • Jeśli nie masz doświadczenia, bieganie bez towarzystwa może skończyć się kontuzją spowodowaną nieprawidłową techniką.
  • Wytrzymałość jest mniejsza, kiedy biegniesz sam. Nietrudno o dekoncentrację oraz zmiany w trasie, kiedy nie ma towarzystwa.
  • Bieganie w grupie jest ryzykowne, jeśli chcesz nadążyć za doświadczonymi biegaczami. Nie próbuj biec w tempie bardziej doświadczonej i silniejszej osoby!
  • Rozmowa podczas treningu niekorzystnie wpływa na koncentrację. Utrudnia też oddychanie oraz zaburza równość kroków.
  • Kiedy biegasz w grupie, czasami trudno jest zgrać się z innymi, co może być bardzo demotywujące.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.