Logo image
Logo image

Biegi przełajowe - poznaj sześć zalet tego sportu

3 min.
Biegi przełajowe - poznaj sześć zalet tego sportu
Biegi przełajowe - poznaj sześć zalet tego sportu
Ostatnia aktualizacja: 20 marca, 2020

Biegi przełajowe mogą znacznie podnieść poziom sprawności. Ponieważ ciągle balansujesz swoim ciałem, aby dostosować się do nieregularnych powierzchni, co wpływa na Twoją sprawność znacznie lepiej, niż równomierne uderzanie stopami w udeptaną ścieżkę.

Poznaj najważniejsze zalety biegania w plenerze!

Biegi przełajowe są jedną z najlepszych alternatyw dla osób lubiących przyrodę. Dowód? Coraz więcej sportowców decyduje się robić to regularnie i korzystać z ich licznych zalet.

W dzisiejszym artykule omówimy niektóre z najbardziej niezwykłych zalet biegania w terenie. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami i najlepiej zrób notatki.

Zacznijmy jednak od ważnej informacji. Bieganie w terenie jest bardziej wymagające fizycznie niż inne rodzaje biegania. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fitness lub osób przyzwyczajonych do treningu na drogach i płaskich powierzchniach.

Jeśli tak jest w Twoim przypadku, ważne jest, abyś wiedział, że im bardziej poprawisz technikę, tym lepiej Twoje ciało będzie tolerować dłuższe, szybsze wyścigi po nierównym terenie.

Jedną z głównych atrakcji biegania przełajowego jest możliwość poznawania ścieżek przyrodniczych. W większości miast do wyboru jest wiele różnych tras. Daje to możliwość zobaczenia miejsc i doświadczenia ich w uprzywilejowany sposób!

Jakie korzyści niosą ze sobą biegi przełajowe?

Poniżej wymienimy najważniejsze zalety biegania w terenie. Uwaga!

1. Poprawią Twoje zdrowie psychiczne

Psychologiczne korzyści płynące z biegania są dobrze znane. Biegi przełajowe mają tę dodatkową zaletę, że łączą Cię z naturą. Wielu ludzi uważa się za szczęśliwszych i bardziej zrelaksowanych po sesji biegowej!

Some figure

W istocie badania pokazują, że spędzanie czasu na zewnątrz skutecznie obniża poziom stresu, zapobiegając utlenianiu komórkowemu i wzmacniając endorfiny.

Po wymagającym biegu w otoczeniu natury poczujesz się szczęśliwy, pełen energii i gotowy na resztę dnia.

2. Korzyści z biegania w terenie: poprawa siły mięśni

Bieganie nie jest dokładnie uważane za trening siłowy. Niemniej jednak running w terenie angażuje większą ilość mięśni niż bieganie na bieżni.

Nierówny teren pod stopami korzystnie wpływa na rozwój mięśni przykręgosłupowych, a także z nóg i ramion, które muszą pracować, aby utrzymać równowagę ciała przez cały czas.

Regularne trenowanie biegów przełajowych wzmacnia mięśnie tułowia, stopy i kostki, ułatwiając wykonywanie codziennych zadań.

3. Większa prędkość – biegi przełajowe

Bieganie w naturze zwykle wiąże się z trasą prowadzącą przez różne nierówności terenu.

Bieganie pod górę jest nie tylko doskonałe do zwiększania wytrzymałości, ale jest również idealne dla osób, które chcą wzmocnić i rozwinąć mięśnie nóg. W rezultacie poprawisz prędkość.

4. Biegi przełajowe spalają więcej kalorii

Jest całkiem spora różnica między bieganiem po całkowicie płaskiej powierzchni na chodniku lub w parku. Niestabilność nierównego terenu na szlaku pozwala spalić więcej kalorii.

Dlatego wskazane jest rozpoczynanie treningu powoli i stopniowe zwiększanie wyzwań podczas biegu, najlepiej co tydzień, aż strome wzgórza nie będą stanowić dla ciebie przeszkody. Jesteśmy pewni, że będziesz biegał w górę i w dół szybko jak strzała!

5. Większa świadomość własnego ciała i mniejsze ryzyko obrażeń

Podczas biegania po płaskiej powierzchni, mięśnie zawsze pracują w ten sam sposób, aż w końcu przyzwyczajają się do ruchów.

Some figure

Zmienianie tras i wypróbowywanie innych rodzajów mieszanych powierzchni terenu powoduje, że zarówno tempo biegu, jak i praca mięśni są różne.

Oznacza to, że będziesz korzystać z wielu różnych grup mięśni, a tym samym zmniejszysz ryzyko kontuzji.

6. Biegi przełajowe poprawiają technikę biegu

Gdy zaczniesz biegać po nierównym terenie, zauważysz, że musisz robić krótsze kroki. Będziesz też częściej lądować na przedniej części stopy niż na pięcie, tak jak to się dzieje, gdy biegasz po chodniku.

Nie ma wątpliwości, że wyrobienie tego nawyku jest naprawdę dobre dla ogólnej formy biegania. Na przykład zbyt długie kroki mogą powodować kontuzje pośladków i inne problemy z dolną częścią pleców u osób biegających tylko po bieżni czy po chodniku.

Teraz gdy już wiesz, jakie korzyści płyną z biegania w terenie, nadszedł czas, abyś sam je sprawdził.

Bieganie w terenie może być doskonałą okazją do ponownego połączenia się z naturą, cieszenia się dobrą pogodą i sposobem na rzucenie wyzwania swojemu ciału.

Oczywiście, ponieważ jest to bardzo wymagające ćwiczenie, zalecamy rozpoczęcie od krótszych biegów i stopniowe zwiększanie tempa. Zmniejszy to ryzyko obrażeń. Gdy zwiększysz długość i tempo biegu z tygodnia na tydzień, nie uwierzysz, jak pozytywnie wpłynie to na Twój poziom sprawności!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Balducci, P., Clémençon, M., Trama, R., Blache, Y., & Hautier, C. (2017). Performance Factors in a Mountain Ultramarathon. International Journal of Sports Medicine, 38(11), 819–826. https://doi.org/10.1055/s-0043-112342
  • Wüthrich, T. U., Marty, J., Kerherve, H., Millet, G. Y., Verges, S., & Spengler, C. M. (2014). Aspects of respiratory muscle fatigue in a mountain ultramarathon race. Medicine and Science in Sports and Exercise, 47(3), 519–527. https://doi.org/10.1249/MSS.0000000000000449
  • Morin, J. B., Tomazin, K., Edouard, P., & Millet, G. Y. (2011). Changes in running mechanics and spring-mass behavior induced by a mountain ultra-marathon race. Journal of Biomechanics, 44(6), 1104–1107. https://doi.org/10.1016/j.jbiomech.2011.01.028
  • Balducci, P., Cl??men??on, M., Morel, B., Quiniou, G., Saboul, D., & Hautier, C. A. (2016). Comparison of level and graded treadmill tests to evaluate endurance mountain runners. Journal of Sports Science and Medicine, 15(2), 239–246.
  • Burtscher, J., Furtner, M., Sachse, P., & Burtscher, M. (2011). Validation of a German Version of the Sport Motivation Scale (SMS28) and Motivation Analysis in Competitive Mountain Runners. Perceptual and Motor Skills, 112(3), 807–820. https://doi.org/10.2466/05.06.25.pms.112.3.807-820


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.