Kółko rehabilitacyjne - zalety korzystania z niego

Kółko rehabilitacyjne to niewielkie, lecz niezwykle skuteczne urządzenie. Jest ono łatwe w użyciu, niedrogie i pozwala doskonale wykorzystać możliwości oferowane przez ćwiczenia na mięśnie brzucha oraz pleców.
Kółko rehabilitacyjne - zalety korzystania z niego

Ostatnia aktualizacja: 19 marca, 2019

Kółko rehabilitacyjne jest jedną z najnowszych technik wykorzystywanych przez ćwiczenia z grupy kardio. Przy zastosowaniu odpowiednio dobranej procedury treningowej, która oczywiście powinna obejmować doskonale zbilansowaną dietę, dyscyplinę i regularność, może ono zaoferować Ci naprawdę wspaniałe rezultaty.

Mamy tutaj rzecz jasna na myśli kółko rehabilitacyjne. Jest ono w stanie bez problemu przyćmić i zepchnąć w kąt tradycyjne brzuszki i inne formy ćwiczeń.

Praktyczność, jaką sobą reprezentuje kółko rehabilitacyjne jest powodem, dla którego stało się ono pożądanym dodatkiem na praktycznie rzecz biorąc każdego rodzaju siłowni. Znalazło sobie także szczególne miejsce w domach tych wszystkich osób, które preferują ćwiczenia w samotności, w domowym zaciszu.

Nie jest to jednak cudowne ani też magiczne narzędzie do ćwiczeń. Wciąż wymaga ono sporego zaangażowania, a nawet pewnego poziomu cierpliwości. Jeśli nie miałeś z nim jeszcze do czynienia, z naszego dzisiejszego artykułu będziesz w stanie dowiedzieć się wszystkiego, co warto wiedzieć o tym przydatnym dodatku. Zapraszamy zatem do lektury!

Kółko rehabilitacyjne – co to w ogóle takiego?

Kółko rehabilitacyjne zwane jest także krążkiem lub wałkiem treningowym, a w języku angielskim nosi nazwę „ab roller”. Gdy tylko je ujrzysz pierwszy raz, będziesz zaskoczony tym, że już bardziej proste w konstrukcji być chyba nie może! Ogólnie rzecz biorąc jest to koło z rączkami o przybliżonej średnicy około 37 cm. Wygląda jak przednie kółko taczki używanej przez robotników na budowie!

Przez środek kółka przeprowadzony został z obu stron uchwyt z wygodną rękojeścią. Przeznaczony jest dla osób ćwiczących za pomocą tego urządzenia, pozwala im jak łatwo się domyślić wygodnie złapać w dłonie to kółko rehabilitacyjne.

Rozciąganie na kółku

Korzystanie z niego jest naprawdę łatwe – wystarczy uklęknąć na podłodze i opierając ciężar ciała na rękach, w których trzymasz kółko rehabilitacyjne, przetoczyć się po podłodze do przodu i do tyłu. Ale niech Cię ten opis nie zmyli. To wszystko wcale nie jest tak proste, jak się może wydawać na pierwszy rzut oka!

Kółko rehabilitacyjne nie jest jednak odpowiednim przyrządem dla każdego z nas. Nawet ludzie o dobrej kondycji fizycznej, którzy często uprawiają sport, niekoniecznie mogą być w stanie z niego korzystać.

Wynika to z tego, że poza koniecznością dysponowania siłą mięśni brzucha na pewnym poziomie, będziesz potrzebować także dobrej koordynacji ruchowej i kontroli nad swoim ciałem. Te cechy należy rozwijać w sobie stopniowo.

Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy ktoś ma odpowiednią siłę mięśni brzucha lub fizyczną zdolność do rozpoczęcia ćwiczeń z kółkiem rehabilitacyjnym jest tak zwana deska, czyli „plank”. Ludzie, którzy potrafią bez problemu wykonać deskę przez co najmniej 30 sekund, powinni być także w stanie korzystać z kółka rehabilitacyjnego bez większych problemów.

Nowicjusz powinien być w stanie wykonać, bez większego wysiłku, jedynie niektóre wariacje ćwiczeń na kółku. Jednym z nich jest deska z naprzemiennie ustawianymi obszarami podparcia – czyli ćwiczenie zwane potocznie „supermanem”.

Rozciąganie – podstawowe ćwiczenia z użyciem kółka rehabilitacyjnego

Niektórzy trenerzy nazywają to ćwiczenie „rozjazdem”. Jest to standardowe ćwiczenie wykorzystujące kółko rehabilitacyjne. Od niego wywodzi się także przeważająca większość innych rodzajów ćwiczeń, które można wykonać za pomocą tego urządzenia.

Aby uzyskać pożądane wyniki i zminimalizować wszelkiego rodzaju ryzyko i potencjalne problemy, konieczne jest jednak zwrócenie uwagi na wszystkie szczegóły dotyczące prawidłowego wykonania całej procedury:

Kółko w akcji
  • Aby zacząć ćwiczenie, musisz przyjąć najpierw odpowiednią pozycję. W tym celu powinieneś uklęknąć opierając kolana o jakąś poduszkę lub miękką powierzchnię, która może osłabić ucisk na rzepki i kości, jaki wywierasz masą swego ciała. Następnie musisz chwycić kółko rehabilitacyjne obiema rękami i przetoczyć je do przodu, rozciągając przy tym swoje ciało.
  • Jeśli jesteś zupełnie początkujący w ćwiczeniach z użyciem tego urządzenia, to powinieneś ustawić się wcześniej blisko ściany lub innego obiektu. Może Ci on posłużyć jako rodzaj hamulca w sytuacji awaryjnej. Kolejnym aspektem, który wymaga szczególnej uwagi podczas wykonywania tego ruchu do przodu, jest konieczność zginania nadgarstków. Zwłaszcza w chwili, gdy zbliża się szczytowy punkt wyprostowywania ciała. Powinieneś również zawsze mieć w pełni wyprostowane ręce w łokciach.
  • Powinieneś wygiąć biodra przed rozpoczęciem ruchu powrotnego do pozycji początkowej. Pierwszym Twoim celem powinno być wykonanie co najmniej trzech powtórzeń tego ćwiczenia w poprawny sposób.

Ci z nas, którzy nie są w stanie jeszcze wykonać tego ćwiczenia lub odczuwają silny ból w dolnej części pleców w trakcie wyprostowywania ciała opartego o kółko rehabilitacyjne, powinni powrócić do wykonywania deski. Przynajmniej na tak długo, dopóki nie będą gotowi na użycie kółka.

Stopniowy postęp

Gdy będziesz w stanie wykonać 3 zestawy tego ćwiczenia obejmujące od 10 do 12 powtórzeń na poziomie podstawowym, będziesz także gotowy do tego, aby przejść do następnego etapu trudności. Zakładamy także w tym momencie, że zachowujesz prawidłowy sposób wykonywania ćwiczenia podczas całej sesji treningowej.

Powinieneś stopniowo przesuwać pozycję „startową” na większą odległość od ściany lub obiektu pełniącego rolę hamulca dla ruchu kółka rehabilitacyjnego. Powinieneś kontynuować tę czynność tak długo, dopóki nie będziesz w stanie wykonać całego ruchu na kółku bez użycia „hamulca”.

Twoje mięśnie brzucha powinny powstrzymać Cię od niekontrolowanego „wyjechania” dalej. Następnie powinny umożliwić Ci przywrócenie Twojego ciała do pierwotnej pozycji.

W przypadku pełnego rozciągnięcia ciała, które jest etapem możliwym do osiągnięcia jedynie przez najbardziej zaawansowanych użytkowników kółka rehabilitacyjnego, ponownie zmienia się pozycja początkowa.

Zaczynasz bowiem od stania w pozycji wyprostowanej z nogami rozstawionymi na szerokości ramion, lekko ugiętymi kolanami i zgiętymi biodrami. Cel ćwiczenia jest taki sam. Popchnij kółko do przodu tak, aż Twoje ciało znajdzie się w pozycji deski.

Możesz kontrolować jednocześnie swoje ruchy za pomocą gumowej opaski, aby łatwiej w ten sposób powrócić do punktu wyjścia. Na poziomie podstawowym możesz użyć ściany lub innego obiektu, aby spowolnić lub całkowicie ograniczyć ruch kółka do przodu.

Kompleksowy trening za pomocą kółka rehabilitacyjnego

W trakcie korzystania z kółka rehabilitacyjnego do opisanych ćwiczeń używasz około 20 różnych grup mięśni. Mięśnie brzucha oraz miednicy są tymi grupami, która najbardziej korzystają z tego rodzaju treningu.

Ale obciążasz w jego trakcie także mięśnie pośladków, lędźwiowej części grzbietu i skośnych. Wykorzystujesz także głębokie mięśnie kręgosłupa, zginacze i pozostałe mięśnie obręczy kończyny dolnej.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.