Sześciopak na brzuchu - prawda i popularne mity
Głównym celem ogromnej liczby ćwiczących jest idealnie płaski brzuch z widocznym zarysem mięśni. Jednak niektórzy ludzie zrobią wszystko, by osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Zanim jednak zaczniesz wypracowywać wymarzony szcześciopak na brzuchu, powinieneś poznać prawdy i mity na temat diety i treningu. Znajdziesz je w tym artykule!
Ładnie wyrzeźbiony brzuch z niewielką ilością tkanki tłuszczowej wygląda bardzo estetycznie, ale poza tym posiadanie silnych mięśni jest przede wszystkim dobre dla Twojego zdrowia.
W sieci znajdziesz wiele porad na to, jak osiągnąć pożądany efekt, musisz jednak zdać sobie sprawę, że niektóre z nich to po prostu miejskie legendy lub nieaktualne informacje, bezmyślnie powtarzane przez internetowych guru.
Prawda czy mit?
W XXI wieku znaczenie słowa mit uległo lekkiej modyfikacji. Nie są to już historie o bogach i herosach, ale nieprawdziwe informacje niemające pokrycia z rzeczywistością. Jednak pojęcie “prawdy” nie zmieniło się. Wciąż jest to połączenie wiedzy popartej faktami.
Z pewnością czytałeś już o niezwykle skutecznych ćwiczeniach, produktach, dietach i “łatwych trikach”, dzięki którym osiągniesz swój wymarzony sześciopak na brzuchu szybciej i łatwiej. Niestety, przez lata wokół mięśni brzucha narosło wiele kłamstw, które wciąż uważane są za skuteczne metody.
Żebyś więc nie musiał marnować czasu czy też wręcz narażać swojego zdrowia wypróbowując metody, które są zwyczajnie nieskuteczne, chcemy podzielić się z Tobą najpopularniejszymi mitami i faktami dotyczącymi treningu i diety na płaski i mocny brzuch.
“Żeby mieś sześciopak na brzuchu, musisz robić setki brzuszków” — mit
To jeden z najczęściej powtarzanych mitów. Ludzie często powtarzają, że żeby mieć ładny brzuch, musisz robić mnóstwo brzuszków, najlepiej codziennie. Jednak prawda jest taka, że to ćwiczenie wcale nie jest tak ważne, jak wielu osobom się wydaje.
Wszyscy mamy mięśnie brzucha, a jeśli nie są widoczne, to dlatego, że pokrywa je warstwa tłuszczyku. Żeby się go pozbyć, musisz wykonywać ćwiczenia kardio, dzięki temu Twoje mięśnie brzucha zaczną być bardziej widoczne.
Ale to, że dzięki brzuszkom Twój sześciopak nie stanie się bardziej widoczny, wcale nie oznacza, że powinieneś wyrzucić je ze swojego planu treningowego. Musisz go jedynie przeprogramować. Zamiast robić ich tysiące, poświęć ten czas na szybki spacer lub jazdę na rowerze.
“Ćwiczenia są ważniejsze od diety” — fałsz
Wiele osób sądzi, że intensywne ćwiczenia potrafią naprawić skutki złej diety, co jest naprawdę groźnym mitem. Nawet jeśli będziesz wykonywał wszystkie ćwiczenia, jakie wymyślono od początku historii sportu, to jeśli Twoja dieta nie jest odpowiednio zbilansowana, nigdy nie będziesz mieć widocznych mięśni brzucha.
Koniecznie musisz stosować dietę dopasowaną do potrzeb Twojego ciała. Innymi słowy, musisz dostarczyć Twojemu organizmowi wszystkich składników odżywczych, których ten potrzebuje. Powinieneś więc unikać niezdrowego jedzenia oraz przejadania się, a także określić swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne i się go trzymać.
Sześciopak na brzuchu w pięć minut — nie ma szans
Popularne pięciominutowe ćwiczenia na mięśnie brzucha raczej nie pomogą Ci w wypracowaniu sześciopaka. Oczywiście nie oznacza to, że są złe. Z pewnością pomagają Ci wzmocnić i wyrzeźbić mięśnie, ale raczej nie sprawią, że do wakacji będziesz mieć płaski brzuch. Zwłaszcza jeśli zaczniesz się o to starać powiedzmy w czerwcu.
Jeśli Twoim celem treningowym jest widoczny sześciopak, musisz przede wszystkim spalić tłuszcz, a nie robić kilkuminutowe ćwiczenia wzmacniające. Za to kilkuminutowe kardio jak najbardziej może Ci pomóc. Świetne efekty daje na przykład skakanie na skakance. Zamiast robić pięciominutowy trening wzmacniający, sięgnij więc po ten niedoceniany przyrząd i weź go w obroty!
Urządzenia, które pomogą Ci wyrzeźbić brzuch — także mit
Pasy wibrujące, maszyny do brzuszków, specjalne pasy neoprenowe spalające tłuszcz… Nie potrzebujesz żadnej z tych rzeczy, żeby wyrzeźbić i uwidocznić swoje mięśnie brzucha. Co więcej, kupowanie tego rodzaju cudownych gadżetów to zwykła strata pieniędzy.
Reklamy starają się wmówić Ci, że bez tych urządzeń Twoje życie będzie niepełne, a Twoje ciało nigdy nie będzie wyglądać jak z pierwszych stron gazet. Ale to nieprawda! Jedyne, co tak naprawdę musisz robić, to zdrowo się odżywiać i regularnie ćwiczyć.
Te same ćwiczenia na sześciopak na brzucha każdego dnia
Wzmocnienie mięśni brzucha wymaga czasu. Prawdopodobnie dlatego w sieci możesz znaleźć mnóstwo “wzywań”, czyli treningów, które powinieneś wykonywać każdego dnia, żeby osiągnąć wymarzoną sylwetkę.
Oczywiście jest to wierutna bzdura, która w dodatku może być szkodliwa dla zdrowia. Robienie codziennie tysiąca brzuszków może mieć fatalny wpływ na Twój kręgosłup.
Mięśnie Twojego brzucha niczym nie różnią się od pozostałych grup mięśniowych, które znajdują się w Twoim ciele. Dlatego powinieneś trenować je w taki sam sposób, jak ramiona czy nogi. Przykładowo, kiedy robisz trening na nogi, nie wykonujesz w kółko tego samego jednego ćwiczenia. To najprostszy sposób do przeciążenia ścięgien, stawów i mięśni. To samo dotyczy Twoich mięśni brzucha.
Najlepiej wykonywać zróżnicowane ćwiczenia, dzięki którym konkretne partii mięśni będą mogły odpocząć, a Ty aktywujesz nie tylko brzuch, lecz również inne grupy mięśniowe. Nie powinieneś także zapomnieć o tym, żeby dać mięśniom brzucha czas na regenerację.
Podsumowując, zawsze powinieneś uzupełniać swoją wiedzę dotyczącą treningów. W innym przypadku możesz nie tylko zmarnować czas na nieefektywne ćwiczenia, lecz również narazić na szwank swoje zdrowie. Na szczęście po lekturze tego artykułu już, wiesz, które z powtarzanych informacji to mity i możesz wykluczyć je ze swojej rutyny treningowej, aby uzyskać ten wyamrzony sześciopak na brzuchu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Richardson, C. A., Snijders, C. J., Hides, J. A., Damen, L., Pas, M. S., & Storm, J. (2002). The relation between the transversus abdominis muscles, sacroiliac joint mechanics, and low back pain. Spine, 27(4), 399–405. https://doi.org/10.1097/00007632-200202150-00015
- Miguelsanz, J. P., Parra, W. C., Moreiras, G. V., & Garaulet, M. (2010). Distribución regional de la grasa corporal. Uso de técnicas de imagen como herramienta de diagnóstico nutricional. Nutricion Hospitalaria. https://doi.org/10.3305/nh.2010.25.2.4406
- Norris, C. M. (1993). Abdominal muscle training in sport. British Journal of Sports Medicine, 27(1), 19–27. https://doi.org/10.1136/bjsm.27.1.19
- Vispute, S. S., Smith, J. D., Lecheminant, J. D., & Hurley, K. S. (2011). The effect of abdominal exercise on abdominal fat. Journal of Strength and Conditioning Research, 25(9), 2559–2564. https://doi.org/10.1519/JSC.0b013e3181fb4a46
- Irving, B. A., Davis, C. K., Brock, D. W., Weltman, J. Y., Swift, D., Barrett, E. J., … Weltman, A. (2008). Effect of exercise training intensity on abdominal visceral fat and body composition. Medicine and Science in Sports and Exercise, 40(11), 1863–1872. https://doi.org/10.1249/MSS.0b013e3181801d40
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.