Logo image
Logo image

Sport dla seniora - 4 propozycje dla osób po 60-tce

7 min.
Wielu z nas wydaje się, że po sześćdziesiątce w końcu możemy sobie pozwolić na zasłużony odpoczynek. Owszem, ale od pracy, a nie od aktywności fizycznej. Teraz szczególnie powinniśmy się skupić na codziennym ruchu, aby w dobrym zdrowiu dotrwać do późnej starości. Oczywiście należy uwzględniać ograniczenia i możliwości organizmu, by uniknąć możliwych problemów i komplikacji. 
Sport dla seniora - 4 propozycje dla osób po 60-tce
Ostatnia aktualizacja: 01 listopada, 2019

Sport dla seniora?… Dla niektórych to trwały element codziennego życia, a dla innych absurdalny pomysł. Któż zaczynałby uprawianie sportu po sześćdziesiątce, gdy człowiek jest już na emeryturze? Rzeczywiście – osoby, które przez dekady prowadziły aktywny tryb życia, bez problemu mogą kultywować swoje sportowe pasje również i w jesieni życia.

Z kolei emeryci, którzy zaczynają interesować się codziennymi ćwiczeniami dopiero po reprymendzie od lekarza, powinni stopniowo zabrać się za wdrażanie regularnej aktywności do swojego codziennego życia. Sport dla seniora powinien być dobrze dobrany i absolutnie nie należy się forsować, zwłaszcza na początku tej nowej przygody.

W niniejszym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci wybrać odpowiedni dla seniora sport. Do wyboru mamy naprawdę szeroki wachlarz aktywności. Z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

Pamiętaj jednak, że jesień życia to okres, w którym organizm nie jest już tak silny jak w młodości i zaczyna pracować na zwolnionych obrotach. Jednak wbrew temu, aktywność fizyczna jest w starszym wieku bardzo zalecana, by utrzymać ciało i umysł w dobrej kondycji.

Sport dla seniora – jakie przynosi korzyści?

Z pewnością dla niektórych jest wręcz nie do pomyślenia, że w wieku 60+ można regularnie uprawiać sport. Dla innych z kolei jest to “przedłużenie” aktywnego stylu życia, który praktykowali od zawsze. Lekarz i specjaliści ds. długiego i zdrowego życia nie mają wątpliwości: ruch jest dobry w każdym wieku! Ponadto fantastycznie wpływa na umysł i życie społeczne.

Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy masz 20 czy 70 lat. Przy odpowiednio dobranej aktywności korzyści zdrowotne są nieprzecenione dla każdego. Jednakże, jak sport wpływa na organizm seniorów? Oto kilka najważniejszych faktów na ten temat:

1. Regularne ćwiczenia pomagają zapobiegać rozmaitym chorobom

Co prawda codzienny ruch nie zapobiegnie całkowicie chorobom i zwyrodnieniom, ale może znacząco je ograniczyć. Bez wątpienia pomaga ograniczyć dolegliwości bólowe związane z poruszaniem się, które w starszym wieku są praktycznie nieuniknione.

Najczęstszymi chorobami i dolegliwościami pojawiającymi się w starszym wieku są: osteoporoza, nadciśnienie tętnicze krwi, nietrzymanie moczu i cukrzyca typu 2. Dzięki codziennemu ruchowi możemy opóźnić ich rozwój, a nawet całkowicie ich uniknąć.

Sport wzmacnia serce, usprawnia krążenie, wzmacnia siłę mięśni, zapobiega nadwadze i otyłości, zapobiega sztywnieniu stawów, wspomaga koordynację ruchową, wzmacnia odporność organizmu.

2. Sport dla seniora – niezawodny sposób na poprawę pracy mózgu

Sport to znakomity sposób na poprawę zdrowia psychicznego oraz wzmocnienie funkcji poznawczych mózgu. Dzieje się tak, ponieważ aktywność fizyczna pomaga skutecznie zwalczać stres. Dlatego jesteśmy bardziej zrelaksowani, a dzięki uwalnianiu się podczas ruchu endorfin czujemy się szczęśliwi i pełni życia.

Co więcej, skupianie swojej uwagi na wykonywanym ćwiczeniu czy ruchach sprawia, że stajemy się bardziej uważni i wyczuleni na to, co dzieje się wokół nas. To z kolei prowadzi do zwiększenia szybkości reakcji na różne bodźce. W starszym wieku troska o mózg i jego aktywność jest kluczową kwestią do zachowania dobrej kondycji na późną starość.

Sport zatem pomaga lepiej ukrwić mózg, poprawić jego funkcje oraz sprawia, że stajemy się mniej zapominalscy!

3. Mocniejsze mięśnie i kości

Im jesteśmy starsi, tym słabsze stają się nasze kości, mięśnie i stawy. Zmniejsza się produkcja kolagenu, zaczyna brakować wapnia, ciało nie regeneruje się tak szybko jak kiedyś. Sport pomaga utrzymać układ mięśniowo-szkieletowy w dobrej kondycji.

Some figure

Regularne ćwiczenia fizyczne pomagają również zapobiegać poważnym urazom i złamaniom, które mogą przydarzyć się w starszym wieku, gdy upadniemy.

Wskazówki dla ćwiczących seniorów

Przekonaliśmy cię do większej dawki ruchu? A może do aktywności namawiają cię twoje dzieci, wnuki czy też lekarz? Bez względu na powody, każdy moment jest dobry, aby zacząć regularnie ćwiczyć.

Pamiętaj jednak, że jesteś już w zaawansowanym wieku i nie wszystkie rodzaje sportu będą dla ciebie odpowiednie. W tym celu, zanim podejmiesz pierwsze próby w siłowni czy w parku, powinieneś wziąć pod uwagę poniższe wskazówki:

  • Wykonaj podstawowe badania lekarskie, a także testy wysiłkowe i elektrokardiogram. Ich obraz będzie odzwierciedleniem twojej formy i na ich postawie będziesz mógł dobrać najlepszą dla siebie dyscyplinę sportu.
  • Na początek się nie forsuj – 20 minut dziennie o poranku w zupełności wystarczy, aby “rozruszać” ciało.
  • Obserwuj swój organizm – jeśli odczuwasz wielkie zmęczenie, zatrzymaj się i odpocznij. Z początku na pewno solidnie dadzą ci w kość zakwasy. Trzeba jednak ten czas przetrwać, skup się przede wszystkim na rozciąganiu mięśni. Łagodne ćwiczenia rozciągające pomogą złagodzić ból mięśni.
  • Nie zapominaj o solidnym nawadnianiu ciała. Pamiętaj: należy wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie.
  • Z czasem zwiększaj tempo i czas trwania treningu. Jeśli czujesz, że rośniesz siłę, możesz również zwiększać obciążenie i wykonywać bardziej zaawansowane ćwiczenia.
  • Ćwicz w wygodnym ubraniu i obuwiu. Ściągaj je zaraz po zakończeniu treningu.
  • Na początek trenuj w zamkniętych pomieszczeniach. Łatwiej ci będzie się zmobilizować do ćwiczeń, gdyż zła pogoda nie będzie mogła być żadną wymówką. Najlepiej zapisz się na siłownię i ćwicz pod okiem doświadczonego trenera.

Sport dla seniora – którą dyscyplinę wybrać?

Jeśli przez ostatnie dekady swojego życia prowadziłeś siedzący tryb życia i nigdy nie uprawiałeś sportu “na poważnie”, zalecamy, abyś spróbował kilku różnych dyscyplin. Prawdopodobnie nie masz pojęcia, który rodzaj aktywności będzie ci sprawiał najwięcej radości.

Some figure

Pamiętaj, że zdrowy i aktywny tryb życia można zbudować tylko wówczas, gdy towarzyszy nam silna motywacja. Jeśli będziesz musiał zmuszać się do sportu i nie będziesz czerpał z treningów i swoich postępów żadnej satysfakcji, szybko porzucisz swoje cele.

Z kolei, jeśli przez całe życie uprawiałeś sport i prowadziłeś w miarę aktywny tryb życia, bez większych przeciwwskazań możesz kontynuować swoje zamiłowania. Zwróć jednak uwagę na fakt, że jesteś już osobą starszą i na pewno trzeba będzie dostosować intensywność treningów do twoich obecnych możliwości. Możesz również spróbować czegoś zupełnie nowego!

Chociaż wiele osób myśli, że możliwości ćwiczeń po sześćdziesiątce są bardzo ograniczone, to nieprawda! To tylko popularne przekonania i wymówka, aby nie musieć podejmować żadnych sportowych wyzwań.

Istnieje bowiem wiele różnych i bardzo ciekawych propozycji. Sport dla seniora może być naprawdę różnorodny, dawać mnóstwo radości i satysfakcji, nie wspominając o nieprzecenionych korzyściach zdrowotnych.

My dziś wybraliśmy dla ciebie 4 najciekawsze (naszym zdaniem) propozycje:

1. Spacery i szybki marsz – idealny sport dla seniora

Czy można sobie wyobrazić lepszą formę ruchu niż spacer po lesie czy innej, przyjemnej okolicy? Chyba nie, prawda? Wszyscy lekarze zalecają seniorom przynajmniej 30 minut żwawego spaceru każdego dnia.

Wystarczy włożyć wygodny dres lub inną odpowiednią odzież i przejść się po parku. Jeśli masz psa, tym lepiej! Konieczność codziennego wyprowadzania pupila na spacer będzie wspaniałą motywacją do większej dawki ruchu. Podczas spaceru możesz również słuchać ulubionej muzyki czy radia.

Ponadto spacery to również doskonały sposób na poprawę swojej aktywności społecznej. Poszukaj osób w swoim wieku do wspólnych codziennych marszów. Jeśli tylko głębiej zainteresujesz się tematem, odkryjesz, że istnieją grupy, które każdego dnia wspólnie wychodzą na długie spacery.

2. Pływanie

Aktywność fizyczna w wodzie to jeden z najlepszych pomysłów, jeśli chodzi o idealny sport dla seniora. Pływanie czy też aqua gym angażuje mnóstwo mięśni do pracy, lecz jednocześnie nie obciąża nadmiernie organizmu. Ponadto jest to bezpieczna forma ruchu dla starszych kości i stawów.

Some figure

Oczywiście najlepiej jest ćwiczyć pod okiem trenera. Wiele siłowni i basenów oferuje zajęcia z aerobiku wodnego dla różnych grup wiekowych. Jest to nie tylko świetny sposób na zachowanie zdrowia przez długie lata, ale także spora doza optymizmu i zastrzyk energii.

3. Pilates

Pomimo powszechnie panującego przekonania, zajęcia z pilatesu nie są przeznaczone wyłącznie dla kobiet. Coraz więcej panów – i to nie tylko tych w zaawansowanym wieku – przekonuje się o niezwykłej skuteczności tego treningu. Ponieważ ruchy są powolne i delikatne, sport ten doskonale wpasowuje się w potrzeby seniorów. 

Obok pilatesu można również spróbować ćwiczyć jogę, tai chi, chi kung – wszystkie te dyscypliny mają na celu stopniowe i delikatne wzmacnianie ciała przy jednoczesnej trosce o zdrowie umysłu.

4. Taniec

Bez wątpienia taniec to cudowny sposób na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia na stare lata. Nawet jeśli nigdy nie tańczyłeś, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować właśnie teraz, kiedy dysponujesz czasem i chęciami do nauki.

Z kolei, jeśli jesteś osobą bardzo aktywną i tryskającą energią, koniecznie zapisz się na zajęcia z salsy albo zumbę. Na pewno znajdziesz zajęcia specjalnie przeznaczone dla seniorów. Poznasz na nich innych ludzi w twoim wieku, którzy mają takie same pasje jak twoje. Jest to zatem świetne miejsce na zawiązywanie nowych przyjaźni.

Podsumowując, aktywność fizyczna po sześćdziesiątce jest fundamentalnym czynnikiem pozwalającym zachować zdrowie i witalność na stare lata. Nie zwracaj uwagi na to, co mówią inni i kieruj się przekonaniem, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć ćwiczyć!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ávila-Funes, J. A., & García-Mayo, E. J. (2004). Beneficios de la práctica del ejercicio en los ancianos. Gaceta Médica de Mexico.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.