Logo image
Logo image

Magnetoterapia: zastosowania i korzyści

2 min.
Magnetoterapia prawidłowo stosowana, ma wiele korzyści i brak jakichkolwiek skutków ubocznych.
Magnetoterapia: zastosowania i korzyści
Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2020

Magnetoterapia może być nieznaną metodą terapii dla większości ludzi. Jednakże, jeśli jest stosowana prawidłowo i przez profesjonalistę, jej skuteczność w leczeniu wielu patologii jest potwierdzona przez wiele źródeł. Poznajmy jej główne zastosowania i zalety.

Z czego składa się magnetoterapia?

Magnetoterapia polega na leczeniu różnych patologii za pomocą pól magnetycznych. Innymi słowy, maszyna do magnetoterapii wykorzystuje magnesy, przez które przepływa prąd, w celu penetracji tkanek ciała.

Pacjent umieszcza dotkniętą chorobą część ciała w środku przepływu prądu, którym jest pole elektromagnetyczne wytwarzane między magnesami.

Jednym z głównych efektów pól magnetycznych w leczeniu ciała ludzkiego jest stymulacja metabolizmu na poziomie komórkowym, a także promowanie przepływu jonów przez błony komórkowe.

Some figure

Ten ostatni aspekt jest niezbędny przy problemach, takich jak przykurcze lub inne przewlekłe procesy, w których dochodzi do zmiany przepływu, przez co występuje zaburzenie działania. W wyniku tych dwóch głównych działań komórkowych, korzyściami terapii magnetycznej są:

  • Regeneracja tkanek, dzięki produkcji fibroblastów.
  • Rozluźnienie mięśni, dzięki właściwemu przepływowi jonów.
  • Działanie przeciwzapalne, ze względu na stymulację produkcji prostaglandyn.
  • Rozszerzenie naczyń krwionośnych lub regulacja ciepła z powodu stymulacji metabolizmu.
  • Znieczulenie lub zmniejszenie bólu, które jest wynikiem ogólnego rozluźnienia i większego udziału czerwonych krwinek.

Stosowanie ze zdrowym rozsądkiem

Zanim wspomnimy o wszystkich patologiach, na które może pomóc terapia magnetyczna, należy wziąć pod uwagę jeden ważny szczegół: zawsze musisz poddać się magnetoterapii u profesjonalisty, który ma odpowiednie urządzenia.

Nauka patrzy podejrzliwie na ten rodzaj terapii, ponieważ niektórzy twierdzą, że samo noszenie magnetycznych bransoletek i pierścionków może zrobić dla nich cuda.

Jednak niektóre magnesy nie wytwarzają wystarczającego przepływu elektromagnetycznego, aby przeniknąć do tkanek organizmu. I dlatego, aby magnetoterapia była skuteczna, musisz udać się do specjalisty.

Twój fizjoterapeuta, szpital lub ośrodek zdrowia powinien posiadać atestowany sprzęt do magnetoterapii. Zazwyczaj sprzęt składa się z białych pierścieni wystarczająco szerokich, aby zmieściły się między nie nogi, ręce, biodra lub dowolna inna część ciała.

Warto również wspomnieć, że magnetoterapia nie jest rozwiązaniem samym w sobie. Oznacza to, że dobry specjalista wykorzysta magnetoterapię jako źródło szerszego planu leczenia.

Przypadki, w których stosowana jest magnetoterapia

Po tym ostrzeżeniu, przejdźmy do sytuacji, w których magnetoterapia wykazuje świetne wyniki:

Wymienione efekty występują z powodu pozytywnych zmian elektromagnetycznych w ciele. Pamiętaj jednak, że magnetoterapia to kolejne narzędzie do leczenia tych dolegliwości i samodzielnie nie gwarantuje wyleczenia.

Some figure

Na przykład, w przypadku złamań należy przestrzegać okresu unieruchomienia i programu ćwiczeń zaleconego przez lekarza. W przypadku skręceń, magnetoterapia będzie uzupełniać terapię ultradźwiękami.

Ponadto w przypadku zapalenia ścięgien, pacjent musi wykonywać sugerowane ćwiczenia ekscentryczne itd. Zawsze lepiej jest zająć się zmianą na różne sposoby terapeutyczne, aby uraz prawidłowo się zagoił.

Skutki uboczne

Wreszcie, najlepszą cechą magnetoterapii jest brak skutków ubocznych. Istnieją jednak pewne przypadki, w których należy zachować szczególną ostrożność: dotyczy to kobiet w ciąży, kobiet podczas miesiączki, osób z rozrusznikami serca lub chorobami wirusowymi. Poza tymi przypadkami możesz bez obaw przejść magnetoterapię.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ozonoterapia y magnetoterapia en pacientes con hernias discales. Herrera S., Valenzuela F., Álvarez C. MediSan 2016; 20 (06)
  • Efectividad de la magnetoterapia en el tratamiento de las afecciones dolorosas de la articulación temporomandibular. Gonzalez X., Cardentey J., Porras O., Artidiello D. Revista Electrónica Dr. Zoilo E. Marinello Vidaurreta [revista en Internet]. 2016; 41(7)
  • Eficacia de la magnetoterapia en pacientes ecuatorianos con síndrome de pinzamiento del hombro. Rodríguez A., Ortiz D., González S., Álvarez-Guerra E. MEDISAN vol.20 no.6 Santiago de Cuba jun.-jun. 2016.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.