Rizartroza – jak wygląda ta choroba i jej leczenie
Rizartroza to choroba zwyrodnieniowa dotykająca tysiące ludzi, zwłaszcza w podeszłym wieku. To stan zaliczany do tego typu patologii, który dotyka podstawy kciuka dłoni. W tym artykule opowiemy Ci więcej na ten temat i przedstawimy możliwe opcje leczenia.
Rizartroza: na czym polega?
Rizartroza to proces choroby zwyrodnieniowej stawów, który dotyczy stawu trapezowo-śródręcznego, czyli miejsca, w którym proksymalna kość naszego kciuka łączy się z ręką.
Ponieważ jest to proces zapalenia stawów przyczyną tej patologii jest erozja chrząstki, która musi oddzielać, chronić i nawilżać staw. W tym przypadku struktury kostne są zbyt blisko siebie i nie ma nic, co może temu zapobiegać. Kości się stykają i stąd bierze się ból, który odczuwamy.
Ponieważ jest to drugi najczęstszy typ choroby zwyrodnieniowej stawów, która atakuje kości dłoni – częstość jej występowania jest bardzo wysoka. Ze względu na obecny styl życia, w którym telefony komórkowe i komputery zmuszają nas do coraz częstszego wykorzystywania struktur biorących udział w ryzartrozie, prawdopodobieństwo jej pojawienia się będzie nadal rosło.
Jest to patologia, która dotyka głównie osób w podeszłym wieku, ponieważ najczęściej pojawia się w wieku 40 lub 50 lat. Jest ona również związana z otyłością, więc jeśli mamy nadwagę będziemy mieć większe prawdopodobieństwa cierpienia na tę chorobę. Dotyka częściej kobiety niż mężczyzn.
Objawy
Jest to patologia, w której dochodzi do kontaktu kości z powodu utraty chrząstki. Tak więc pierwszym objawem będzie ból u podstawy kciuka.
Ponieważ jest to ból, który nasila się, gdy stykają się struktury kostne, patologia pogarsza się wraz z ruchem i ustępuje podczas odpoczynku. Przede wszystkim zauważymy pogorszenie podczas wykonywania ruchu wymagającego pewnego wysiłku.
Po drugie, gdy choroba się pogarsza zauważymy, że tracimy siłę w palcu. Będzie to miało wpływ na mobilność, a obszar zacznie się deformować. Te trzy objawy rozpoczną się jako drobne dolegliwości, które będą narastać i pogarszać się w miarę zużywania się chrząstki stawu.Patologia zostanie potwierdzona prostym zdjęciem rentgenowskim, na którym będzie widoczna bliskość kości i brak chrząstki.
Rizartroza – leczenie
Na rizartrozę nie ma lekarstwa jako takiego, więc celem leczenia będzie opóźnienie postępu choroby. Będzie również miało na celu złagodzenie bólu i utrzymanie maksymalnego możliwego poziomu mobilności. Oto środki, które wykorzystamy w tym celu:
- Fizjoterapia. Aby zachować mobilność i zakres pracy stawów, musimy być wytrwali i wykonywać szereg ćwiczeń. Praca mięśni pomoże odciążyć staw, a w konsekwencji złagodzi ból. Fizjoterapeuta może również zastosować techniki fizyczne, takie jak termoterapia czy magnetoterapia. Pierwsza, aby złagodzić ból i poprawić mobilność, a druga, aby spróbować spowolnić postęp choroby.
- Działania, które możemy przeprowadzić w domu.
Oprócz określonych ćwiczeń musimy spróbować ćwiczyć rękę wykonując wszelkiego rodzaju normalne codzienne gesty. Oznacza to, że nie powinniśmy unikać używania palca na wypadek, gdyby pojawił się ból. Musimy jednak uważać na przybieranie na wadze, ponieważ może to pogorszyć objawy.
Jeśli uda nam się zrobić zakupy z użyciem wózka, użyć lekkich przedmiotów do gotowania i znaleźć sposoby na zastąpienie gestów, które wywołują ból może to być bardzo pomocne.
Możemy również zanurzyć dłonie w gorącej wodzie, aby uzyskać taki sam efekt jak termoterapia fizjoterapeuty. Jest to dobra metoda na relaks i jest bardzo przyjemna.
- Szyny.
Istnieją szyny lub ortezy, zewnętrzne pomoce, które założymy na rękę i które pomogą zmniejszyć pewien nacisk na staw dotknięty chorobą.
- Leki.
Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne mogą pomóc nam zwalczać objawy w trudnych momentach. Występują również maści z kortykosteroidów i kwasu hialuronowego, które mogą przedłużyć funkcjonalność obszaru dłoni.
Leczenie chirurgiczne będzie stosowane tylko w przypadku niepowodzenia leczenia zachowawczego. Jeśli nie mamy innego wyjścia, operacja może dać nam trochę więcej czasu na walkę z postępem choroby zwyrodnieniowej stawów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- R. Lax-Pérez, F. Lajara-Marco, B. Picazo-Gabaldón et al. Tratamiento de la rizartrosis mediante prótesis trapeciometacarpiana tipo ARPE. Estudio retrospectivo. Rev Iberoam Cir Mano 2011; 39(01): 047-053
- E.García-Paredero, D.Cecilia-López, L.Suárez-Arias et al. Resultados del tratamiento quirúrgico de la rizartrosis mediante artrodesis trapeciometacarpiana con placa de osteosíntesis cuadrangular. Volume 54, Issue 4, July–August 2010, Pages 203-207
- I.Herráiz-Gastesi, I.Villarreal-Salcedo, A.M.Vidal-Abós. Tratamiento rehabilitador postoperatorio de un caso avanzado de rizartrosis del pulgar. Volume 46, Issue 1, January–March 2012, Pages 60-63
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.