Wszystko, co musisz wiedzieć o krioterapii
Istnieje wiele różnych rodzajów terapii, które leczą wiele stanów. Ciepło, fale elektromagnetyczne, impulsy elektryczne… i wszystkie mają swoje miejsce w leczeniu różnych stanów. W tym artykule przyjrzymy się działaniu krioterapii, wyjaśnimy, kiedy z niej korzystać i jakie korzyści z niej wynikają.
Ta technika opiera się na wykorzystaniu wpływu fizjologicznego zimna na organizm. Innymi słowy, analizujemy reakcję organizmu na ten bodziec. Kiedy wiemy, jakie skutki wywołuje, stosujemy go, gdy może okazać się pomocny.
Fizjologiczne skutki krioterapii
Najpierw zaczniemy od przeanalizowania wpływu zimna na ciało:
Zwężenie naczyń
Jest to pierwsza rzecz, która dzieje się, gdy stosuje się zimne okłady, i pierwszy krok do wyjaśniania leczniczego działania zimna. Naczynia krwionośne zwężają się, zmniejszając przepływ krwi. To wyjaśnia przeciwzapalne działanie lodu.
Następnie, stan zapalny powoduje zwiększenie przepływu krwi w celu naprawy tkanki. Jeśli zimno zmniejsza ilość przepływającej krwi, to stanowi przeciwieństwo stanu zapalnego. Dlatego powoduje działanie przeciwzapalne.
Pamiętaj jednak, że Twoje ciało będzie próbowało się chronić. Następnie, gdy zdejmiesz lód, nastąpi wazodylatacja (rozszerzenie naczyń krwionośnych). Dlatego najlepiej jest używać zimnych okładów kilka razy przez około pięć minut, odpoczywając przez minutę lub dwie między kolejnymi aplikacjami.
Spowolnienie dotkniętego obszaru
Mniej krwi oznacza mniejszą aktywność komórkową i metaboliczną. Zmiany te oznaczają, że procesy na poziomie komórkowym będą działały wolniej.
To wyjaśnia również, dlaczego zimno przez większość czasu pozytywnie wpływa na zaburzenia, takie jak skurcze mięśni. Mówi o tym badanie na temat fizjoterapii. Receptory są mniej aktywne, co spowalnia błędne koło, powodując pogorszenie skurczów i więcej bólu.
Łagodzenie bólu
Spowalniając systemy i dostarczając mniej krwi, zimno wpływa również na receptory bólu. Zimno znieczula obszar, przez co ból się zmniejszy.
Metody stosowania krioterapii
Jak korzystasz z krioterapii? Istnieje kilka różnych sposobów. Z jednej strony istnieją zimne spraye, które stosuje się bezpośrednio na dotknięty obszar. Wtedy odczuwa się chwilową ulgę od objawów.
Po drugie, są okłady z lodu. W rzeczywistości możesz je pozostawić na dłużej, aby przedłużyć działanie. Z drugiej strony można po prostu użyć zwykłego lodu.
Jeśli używasz kostek lodu, zawsze zawiń je w cienki ręcznik i rób nimi małe kółka na dotkniętym obszarze. Inną opcją jest kąpiel lodowa. Metody te są powszechne w uzdrowiskach, a sportowcy stosują je po treningu.
Pamiętaj, że nie należy zbyt długo stosować terapii zimnem. Chociaż istnieją pewne rodzaje terapii cieplnej, które bez ryzyka mogą być dłużej stosowane, należy zachować ostrożność podczas krioterapii. Jest tak, ponieważ powoduje ona spadek dopływu krwi, a po zbyt długim czasie może doprowadzić do uszkodzenia tkanek.
Kiedy stosować krioterapię
Biorąc to wszystko pod uwagę, kiedy powinniśmy stosować krioterapię? Pierwszą i najbardziej oczywistą odpowiedzią jest – tuż po kontuzji. Jeśli dojdzie do zwichnięcia, nadwyrężenia lub innej kontuzji sportowej, najlepiej natychmiast zastosować zimny okład. Zapobiegnie to obrzękom, zasinieniom i pomoże w złagodzeniu bólu.
Po drugie, możesz stosować krioterapię do leczenia ostrych procesów zapalnych. Pamiętaj, że zimno może wyleczyć tylko początkowe stadia stanu zapalnego. Po kilku dniach najlepiej zastosować ciepło zamiast zimna w leczeniu obrzęku.
Z drugiej strony, jak już wspomnieliśmy, zimno może być bardzo przydatne przy leczeniu skurczów mięśni. Wreszcie, można również użyć zimna do innych problemów, takich jak drobne oparzenia lub niektóre choroby skóry.
Nie bój się krioterapii!
Wreszcie, lód ostrzeże Cię, zanim spowoduje szkody. Jeśli będzie powodować problemy lub zbyt długo będziesz przykładać lód, na pewno to zauważysz. Dlatego jeśli doznasz urazu i postanowisz użyć lodu do leczenia, nie wahaj się i to zrób.
Pamiętaj tylko, że należy pozostawić go na około pięć minut, a jeśli używasz lodu, poruszaj nim wykonując małe okręgi. Dopiero wtedy krioterapia będzie bardzo skuteczna i przydatna.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- A. I. Macías, A. M. Águila. Efectos de la crioterapia en la espasticidad. Fisioterapia. Volume 25, Issue 1, 2003, pages 15-22
- G. Banfi, G. Lombardi, A. Colombini et al. Whole-Body Cryotherapy in Athletes. Sports Medicine. Volume 40, 2010, pages 509–517
- L. Chesterton, N. Foster, L. Ross. Skin temperature response to cryotherapy. Archives of Physical Medicine and Rehabilitation. Volume 83, Issue 4, 2002, pages 543-549
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.