Logo image
Logo image

Trening mózgu, który poprawi wyniki w sporcie

4 min.
Trening mózgu, który poprawi wyniki w sporcie
Ostatnia aktualizacja: 01 marca, 2020

To prawda, że sportowcy, którzy panują nad swoimi myślami, osiągają zazwyczaj lepsze wyniki w wielu dyscyplinach. Nasze organizmy należy traktować całościowo, pamiętając o połączeniu mózgu z ciałem. To właśnie ono sprawia, że trening mózgu może pomóc poprawić funkcjonowanie ciała.

Czy trening mózgu rzeczywiście jest w stanie poprawić wyniki w sporcie? Za każdym razem, gdy wykonujemy dany ruch, nasz mózg wysyła rozkaz do odpowiedniej części ciała.

Jeśli będziemy powtarzać wykonywanie niektórych zadań mentalnych i stopniowo zwiększymy ich złożoność, ciało wytworzy lepsze połączenia neuronów. Dzięki temu działanie mózgu poprawi się, co przełoży się na lepsze osiągi w sporcie.

Na czym polega przekazywanie rozkazów z mózgu do ciała?

Zarówno przed wykonaniem danego ruchu, jak i po jego zakończeniu, nasz mózg wykonuje setki obliczeń. Wiążą się one z umiejętnością przewidywania działania. Za każdym razem, gdy powtarzasz ruchy uprawiając sport, dostarczasz swojemu mózgowi i pamięci mnóstwo informacji. Dzięki temu będziesz w końcu w stanie doszlifować swoje ruchy.

W tym systemie niezwykle istotną rolę odgrywają nasze zmysły, takie jak wzrok czy dotyk. Dlatego też każda sesja treningowa, ćwiczenie i działanie zwiększają nasze doświadczenia i zdolności związane z powtarzaniem tego działania w przyszłości.

Połączenie między naszym mózgiem i mięśniami, które wykorzystujemy do wykonywania działań, jest nawiązywane w neuronach ruchu poprzez sieć nerwów. Umiejętność poruszania się sprawia, że gatunek ludzki ewoluuje i jest w stanie przetrwać.

Trening mózgu, który poprawia kondycję

Naukowcy przeprowadzili badanie na temat zadań nie związanych ze sportem, które wykonują profesjonalni sportowcy. Udowodniło ono, że osoby, które lepiej kontrolują swoje działania mentalne podczas czytania, pisania, uczenia się lub wykonywania obowiązków zawodowych, osiągają najlepsze wyniki w sporcie.

Co więcej, charakteryzuje je nie tylko lepsza kondycja fizyczna, ale również większa dbałość o odczuwanie pozytywnych emocji każdego dnia. Dzięki temu są w stanie wykonywać ćwiczenia z pozytywnym nastawieniem.

Some figure

Podsumowując, możemy stwierdzić, że sportowiec, który rozwija umiejętności umysłowe razem z umiejętnościami fizycznymi, doświadcza korzystnych zmian podczas uprawiania sportu.

Trening mózgu na wiele sposobów

Istnieje bardzo dużo działań, które możesz podjąć, aby osiągnąć ten cel. Możesz grac w gry komputerowe, czytać, pisać lub zapamiętywać wzory w schematyczny sposób. Warto rozwijać również swoje zdolności artystyczne, takie jak rysowanie piktogramów lub budowanie obiektów.

Postaraj się znaleźć hobby, które pasuje do uprawianego przez Ciebie sportu. Z pewnością dostrzeżesz zalety tego rozwiązania podczas kolejnego treningu. Oczywiście należy unikać nowoczesnych technologii, które wykonują całą pracę za Ciebie.

Weźmy za przykład używanie GPS. Twój mózg nie musi już zapamiętywać tras i nie jest przygotowany do wykonywania procesów mentalnych potrzebnych do takiego działania. W dzisiejszych czasach może całkowicie polegać na małym urządzeniu.

Jeśli nie będziesz cały czas stymulować swojego mózgu i procesów mentalnych, z czasem zaczniesz tracić swoje umiejętności.

Ćwiczenie podzielności uwagi, które poprawia wyniki w sporcie

Profesjonalni trenerzy, którzy trenują sportowców i rehabilitują osoby powracające do zdrowia po doznanej kontuzji, wykorzystują system wykonywania dwóch działań jednocześnie. Polega on na wystawianiu pacjenta na działanie kilku bodźców, które nie są ze sobą bezpośrednio związane.

Jedno z ćwiczeń polega na postawieniu sportowca przed monitorem komputera, na którym pojawiają się różne przedmioty. Kiedy ta czynność się zakończy, sportowiec musi policzyć przedmioty, które widział na monitorze.

Najtrudniejszy w tym zadaniu jest fakt, że musi to zrobić wykonując ćwiczenia typowe dla sportu, który uprawia. Może na przykład starać się kontrolować piłkę stopami lub kozłować ją, jeżeli jest koszykarzem.

Ten system okazał się doskonały do poprawiania osiągów w sporcie. Właśnie dlatego obecnie wykorzystuje go wielu sportowców.

Można pokusić się o stwierdzenie, że im więcej zewnętrznych bodźców jest w stanie monitorować nasz mózg, a następnie podejmować odpowiednie działania względem nich lub je ignorować, tym większa będzie jego aktywność. Wykonywanie dwóch rzeczy jednocześnie to świetny sposób na trening mózgu i poprawienie osiągów w sporcie.

Panowanie nad emocjami

Panowanie nad emocjami odgrywa kluczową rolę w życiu każdej osoby, nie tylko sportowców. Wykonywanie danego działania z odpowiednią dozą motywacji pomoże Ci sprostać Twoim oczekiwaniom w 100%.

Z kolei żywienie niechęci będzie skutkowało gorszymi wynikami. Emocje, które pojawiają się w Twoim mózgu, znajdują swoje odzwierciedlenie podczas ćwiczeń fizycznych.

Przykłady braku kontroli nad emocjami

Kiedy profesjonalny sportowiec daje się ponieść złości i zaczyna atakować przeciwnika w agresywny sposób, musi liczyć się z negatywnymi konsekwencjami swoich działań.

Some figure

Możemy przenieść ten przykład na pole rekreacji i zdrowia. Jeśli dana osoba pozwala, by wpływały na nią czynniki zewnętrzne wywierające stres, nie osiągnie dobrych wyników podczas ćwiczeń. Może to prowadzić nawet do rezygnacji z treningów.

Różnorodność to klucz do poprawy kondycji fizycznej

Po co nam wytrenowane ciało, jeśli razem z nim nie będziemy ćwiczyć mózgu? Odwrotne stwierdzenie jest również prawdziwe. Najlepiej byłoby wykonywać zróżnicowane działania, które pokrywają wszystkie nasze zapotrzebowania. Dzięki temu nie będziemy musieli mierzyć się z brakami w obszarach fizycznych i mentalnych.

Na szczęście fizjologia ciała człowieka jest pod tym względem pomocna. Wystarczy, że poprawisz niewielki aspekt, a zaobserwujesz korzystne zmiany w innych obszarach. Jak powiedział Arystoteles: “Całość to więcej niż suma jej składników”.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Giorgia Cona; Annachiara Cavazzana; Antonio Paoli; Giuseppe Marcolin; Alessandro Grainer; Patrizia Silvia Bisiacchi. 2015. It’s a Matter of Mind! Cognitive Functioning Predicts the Athletic Performance in Ultra-Marathon Runners. https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0132943
  • Bettina Wollesen; Klaus Mattes; Sören Schulz; Laura L. Bischoff; L. Seydell; Jeffrey W. Bell; Serge P. von Duvillard. Effects of Dual-Task Management and Resistance Training on Gait Performance in Older Individuals: A Randomized Controlled Trial. doi: 10.3389/fnagi.2017.00415
  • Cristina Sáez. El cerebro y el deporte. https://cristinasaez.files.wordpress.com/2011/07/deporte-y-cerebro.pdf
  • William Ramírez Silva. La neurocognición en los procesos de entrenamiento deportivo. Universidad de San Buenaventura. http://viref.udea.edu.co/contenido/publicaciones/memorias_expo/entrenamiento/neurocognicion.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.