Logo image
Logo image

Terapia uciskowa - wszystko, co musisz wiedzieć

3 min.
Mimo iż nie jest to szczególnie popularna metoda, to leczenie uciskowe jest bardzo korzystne dla zdrowia. Jego metodologia jest bardzo nowoczesna.
Terapia uciskowa - wszystko, co musisz wiedzieć
Ostatnia aktualizacja: 01 grudnia, 2019

Kiedy doznajemy kontuzji, szczególnie nóg, terapia uciskowa jest kluczem do wyzdrowienia i zmniejszenia bólu. W poniższym artykule przybliżymy ci ten temat.

Czym jest terapia uciskowa?

Terapia uciskowa to technika wykorzystywana w fizjoterapii. Charakteryzuje się celowym blokowaniem przepływu krwi do dotkniętego obszaru. Powoduje to powrót przepływu krwi po zwolnieniu nacisku.

Oto przykład, aby lepiej to zrozumieć: jeśli zawiążesz gumkę dookoła palca wskazującego, przepływ krwi do tej części ciała będzie ograniczony. Twój palec początkowo spuchnie, a następnie zrobi się czerwony. Jednak po zdjęciu gumki palec wróci do normalnego stanu, zarówno pod względem funkcjonowania, jak i wyglądu.

Terapia uciskowa stosowana jest w punktach spustowych –to znaczy w obszarach o dużym przepływie krwi (na przykład nogi). Wraz ze spadkiem ciśnienia, przepływ krwi normalizuje się.

Proces kompresji i zwalniania nacisku ma pozytywny wpływ na nasze ciało. Jest w stanie złagodzić przykurcze, leczy rany i rozluźnia mięśnie.

Dlaczego warto zdecydować się na terapię uciskową?

Terapia uciskowa jest bardzo skuteczną metodą leczenia niektórych ran, takich jak owrzodzenie żylakowe, układowe zapalenie naczyń lub niedrożność naczyń. Zanim jednak porozmawiamy o tej technice, dowiedzmy się nieco więcej o stanach zapalnych.

Some figure

Gdy stan zapalny pojawia się w pewnym obszarze ciała z powodu rany lub wypadku, oznacza to zmianę mikrokrążenia krwi. Może to oznaczać poważne przecieki kapilarne i wzrost ciśnienia dożylnego z powodu grawitacji.

W ten sposób może powstać zjawisko, które nie pozwala na wystąpienie bliznowacenia (lub utrudnia je). Może się to zdarzyć, nawet jeśli nic nie utrudnia regeneracji tkanek.

Terapia uciskowa może zwalczyć nadciśnienie żylne, które spowalnia proces leczenia. Dotyczy to w szczególności pacjentów cierpiących na otyłość, paraliż lub jakąkolwiek patologię we krwi.

Leczenie to ma na celu sprzyjanie powrotowi krwi żylnej do serca z krążenia wielkiego i do zwiększenia umiejętności organizmu do uleczenia rany. Inne skutki terapii uciskowej to:

  • Zmniejszenie wycieku kapilarnego
  • Zwiększenie miejscowego drenażu limfatycznego.
  • Zmniejszenie stanu zapalnego.
  • Wzrost przepływu tętniczego.

Chociaż może się wydawać, że nacisk na nogę może być bolesny, to tak naprawdę przyspiesza on regenerację. Rzeczywiście może być nieco niekomfortowy, jednak w miarę gojenia się chorego obszaru, pacjent stopniowo zaczyna odczuwać ulgę.

Niedokrwienna terapia uciskowa na ból szyi

Omówiliśmy już to, jak terapia uciskowa może złagodzić ból i przyspieszyć leczenie ran. Jednakże warto zauważyć, że jest to również świetna pomoc przy problemach z odcinkiem szyjnym kręgosłupa.

Obecnie, siedzący tryb życia powoduje wiele problemów zdrowotnych, w tym bóle szyi. Czy wiesz, że ból karku jest jednym z najczęstszych problemów reumatologicznych i mięśniowych?

Mięsień czworoboczny to mięsień, na który największy wpływ ma nacisk wywierany przez głowę i ramiona. W spektrum bólu szyi mamy mięśniowo-powięziowe punkty spustowe. Można je znaleźć w różnych miejscach (w obrębie obszaru) i wywołują ból przy najmniejszym dotyku.

Some figure

Problem z tymi punktami jest taki, że wywołują zaburzenia ruchowe. Na przykład, niemożność swobodnego poruszania głową lub przeczulica (zwiększenie wrażliwości na ból). Terapia uciskowa doskonale działa w przypadkach, gdy punkty spustowe pacjenta znajdują się w okolicy karku.

Dodatkowo, istnieje jeszcze inna metoda, która może uzupełniać leczenie – akupunktura.

Terapia uciskowa dla pracowników biurowych

Ze względu na zalety tej terapii wiele firm oferuje ją teraz swoim pracownikom. Jest idealna dla pracowników biurowych, którzy cierpią z powodu bólu lub mają problemy z szyją i ramionami.

W takich przypadkach, celem jest zmniejszeni bólu i uniknięcie poważniejszych chorób. Powoduje to mniej nieobecności i większe skupienie w pracy. Ogólnie rzecz biorąc, aby zobaczyć wyniki, terapia przeprowadzana jest raz w tygodniu i trwa dwa miesiące.

Nie ma wątpliwości, że terapia uciskowa ma wiele zalet. Jest idealna nie tylko dla osób chorych i po wypadkach, ale także dla tych, którzy często cierpią na bóle mięśni. Czy próbowałeś już terapii uciskowej?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rojo, R., Gamboa, G., & Soto, M. A. (2016). Efectividad de la terapia combinada de compresión isquémica con estiramiento poscontracción isométrica para la recuperación del rango de movimiento cervical en el tratamiento de puntos gatillo. Fisioterapia. https://doi.org/10.1016/j.ft.2015.01.005

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.