Logo image
Logo image

Bóle kolan: jakie sporty możesz uprawiać?

3 min.
Bóle kolan: jakie sporty możesz uprawiać?
Ostatnia aktualizacja: 26 stycznia, 2020

Kolana odgrywają kluczową rolę w ruchu całego ciała. Jeśli doznałaś urazu lub cierpisz na bóle kolan, musisz uważać podczas codziennych treningów. Mimo tego nada możesz uprawiać niektóre sporty i wykonywać część ćwiczeń.

Bóle kolan sprawiają, że w naszych głowach zapala się czerwona lampka. Można powiedzieć, że to jedno z najbardziej wyniszczających schorzeń. Nawet niewielki ból może sprawić, że zarzucisz wszelką aktywność, ponieważ jej kontynuowanie może go pogłębić.

Problemy z łąkotką lub innymi częściami stawu kolanowego wymagają zazwyczaj interwencji chirurgicznej. Co więcej, czas rekonwalescencji po takiej operacji wynosi minimum sześć miesięcy. Na szczęście nawet przy bólach kolan możesz uprawiać określone sporty.

Pływanie: doskonały sport, gdy cierpisz na bóle kolan

Kiedy pływasz, Twoje kolana nie muszą utrzymywać wagi całego ciała. Pływanie jest wykonywane w pozycji leżącej, dzięki czemu kończyny nie są zmuszone do wspierania ciała.

Poza tym zanurzenie się w wodzie to doskonały sposób na zmniejszenie bólu ścięgien i więzadeł. Woda rozluźnia ciało i sprawia, że znajdujesz się w otoczeniu, które w mniejszym stopniu je obciąża.

Fizjoterapeuci często wykorzystują baseny do przeprowadzania ćwiczeń dla pacjentów, którzy doznali różnych urazów. Najlepsza zaleta pływania to fakt, że oddziałuje na całe ciało.

Some figure

Krótko mówiąc, możesz wzmocnić całe ciało i wymodelować tułów bez szkody dla kończyn. Nie ma żadnych wątpliwości, że pływanie to doskonały sport, który pomoże Ci zadbać o aktywność fizyczną w okresie rehabilitacji.

Jazda na rowerze to również dobry sport dla osób z bólami kolan

Chociaż jazda na rowerze to głównie trening dla nóg, możesz uprawiać ją cierpiąc na bóle kolan. W rzeczywistości jazda na rowerze pozwala opracować łydki i mięśnie czworogłowe ud. Co więcej, umożliwia również wzmocnienie kolan.

Jednak zanim się za nią zabierzesz zasięgnij porady wykwalifikowanego lekarza. W przypadku poważnych urazów kolan nie powinnaś startować w żadnych zawodach kolarskich. Nie tylko zwiększają one ryzyko upadku, ale także wymagają przyjęcia odpowiedniej postawy ciała i są bardzo wymagające, przez co nie niosą ze sobą tyle korzyści co rekreacyjna jazda na rowerze.

Z kolei jazda po miękkim i płaskim terenie może mieć sporo zalet. Pamiętaj, aby siodełko znajdowało się w pozycji uniesionej. To pomoże Ci wyeliminować obciążenia łąkotki i więzadeł.

Trening z obciążeniem wcale nie jest wykluczony

Podnoszenie ciężarów może nadal wchodzić w rachubę jeśli cierpisz na bardzo niewielkie bóle kolan. W tym sporcie sportowcy mają sporą dozę kontroli nad wykonywanymi ruchami. Z kolei w przypadku bólu kolan powinnaś unikać biegania i skoków na odległość.

Możesz bez problemu wykonywać większość ćwiczeń na tułów i ręce. Niektórzy lekarze zalecają nawet ćwiczenie nóg z wykonywaniem ruchów o niewielkim obciążeniu. Jeśli tylko będziesz uważnie kontrolowała swoje ruchy, nie powinno dojść do jakichkolwiek komplikacji.

Pilates to skuteczny sport z niskimi obciążeniami

Filozofia, która stoi za ćwiczeniami pilates jest prosta: wzmacnianie i poprawianie elastyczności od środka. Zgodnie z tą logiką pracujesz nad swoją postawą i rozciągasz się nie uszkadzając swoich pleców. Właśnie dlatego ten rodzaj ćwiczeń, podobnie jak pływanie, jest polecany osobom, które dochodzą do siebie po kontuzjach.

Some figure

Ale oczywiście powinnaś uprawiać pilates pod ścisłym nadzorem doświadczonego trenera. Pozycje przyjmowane podczas treningu można dostosować do własnych możliwości fizycznych, co stanowi doskonałą zaletę. To sport, który pozwala rozwijać równowagę, poprawiać postawę i rozciągać mięśnie.

Chodzenie to kolejny sposób na naturalny ruch

Po operacji kolana przez jakiś czas będziesz zmuszona do zaprzestania ruszania się. Jednak jeśli cierpisz jedynie z powodu bólu kolan, możesz spokojnie pójść na spacer.

Oczywiście chodzenie wywiera niewielki wpływ na kolana. Jednak jest to kontrolowany ruch, który cechuje naturalność i niska intensywność. Aby zachować bezpieczeństwo, unikaj wysokich terenów, gdy odczuwasz bardzo mocny ból.

Jakich sportów nie powinnaś uprawiać mając bóle kolan?

Unikaj gry w koszykówkę, piłkę nożną, baseball oraz sportów z dziedziny lekkoatletyki. Uprawianie któregokolwiek z tych sportów może nieść ze sobą poważne konsekwencje, jeśli odczuwasz bóle kolan. Ruchy wykonywane podczas ćwiczeń i ewentualne uderzenia mogą znacząco pogorszyć kontuzję.

Forsowne sporty są bardzo ryzykowne jeśli masz problemy z łąkotką lub więzadłami. Ruchy nie są kontrolowane i mogą wywoływać poważne obciążenia. Poza tym należy pamiętać, że każdy sport, który zakłada bieganie, sprinty lub skakanie może również prowadzić do powstania poważnych urazów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sañudo, Isabel. Guía para el cuidado de la rodilla. Fundación Mapfre. Extraído de: https://www.fundacionmapfre.org/fundacion/es_es/images/guia-de-cuidado-de-rodilla_tcm1069-219443.pdf
  • Barbeito Gadea, E. Ejercicios para rodillas con dolor o hinchazón crónicos. Extraído de: http://www.barbeito.org/ejercicios/Rodillas.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.