Przetrenowanie na siłowni: powody, dla których warto go unikać
Czytając tytuł naszego dzisiejszego artykułu być może wzruszyłeś już ramionami i stwierdziłeś coś podobnego do „Przetrenowanie? Mnie to nie grozi”. Ale takie postawienie sprawy może okazać się naprawdę poważnym błędem. Wszelkiego rodzaju ćwiczenia fizyczne są niewątpliwie niezbędne dla zapewnienia zdrowia i dobrej kondycji naszego własnego ciała.
Oprócz budowania i rzeźbienia tkanki mięśniowej pozwalają one także obniżyć ciśnienie krwi, stymulują pracę naszego serca, podnoszą poczucie własnej wartości i poprawiają także pamięć długotrwałą.
Jednakże tak, jak w przypadku wszystkich innych rodzaj aktywności w naszym życiu, należy unikać nadmiaru. Szczególnie istotnym w tym momencie jest przetrenowanie, czyli nadmiernie intensywne wykonywanie ćwiczeń fizycznych na siłowni lub w domowym zaciszu.
Przetrenowanie lub po prostu trening o nadmiernej intensywności jest naprawdę szkodliwym zjawiskiem dla całego naszego organizmu. Ogólnie rzecz biorąc może powodować zaburzenia równowagi większości procesów fizjologicznych zachodzących w naszym ciele.
Często zdarza się na przykład, że ludzie wpadają wręcz w obsesję na punkcie ćwiczeń fizycznych i nie zapewniają sobie odpowiednich przerw między poszczególnymi sesjami treningowymi.
Negatywne konsekwencje, z jakimi wiąże się przetrenowanie na siłowni
Nadmiernie intensywny trening, czy też wręcz uzależnienie od ćwiczeń są częstym zjawiskiem u początkujących adeptów siłowni. Z reguły z zapałem wykonują oni ćwiczenia o wysokim stopniu intensywności lub ze zbyt dużym obciążeniem.
Ale podobne zjawisko możemy także zaobserwować u weteranów fitnessu, którzy mają wręcz obsesję na punkcie ćwiczeń fizycznych.
Bardzo ważną zatem kwestią, albo wręcz kluczową, jest konieczność uważnego wsłuchiwania się w swoje własne ciało. Dzięki temu będziesz w stanie dostrzec też ważny moment, w którym należy przerwać trening i po prostu odpocząć. Pozwoli Ci to rozluźnić mięśnie oraz dać im szansę na regenerację, której tak bardzo potrzebują.
Inną konsekwencją, z jaką wiąże się przetrenowanie jest zmęczenie ośrodkowego układu nerwowego. Aby wykonać każde kolejne ćwiczenie lub ruch, Twój mózg wysyła odpowiednie polecenie do mięśnia.
Nawyk nieustannego przetrenowania w postaci zbyt wymagającego programu treningowego na siłowni może spowodować znaczący spadek komunikacji pomiędzy mózgiem, a Twoimi mięśniami.
Co więcej, przetrenowanie takie może także z łatwością prowadzić do niedoboru istotnych składników odżywczych w Twoim ciele. Każda osoba ćwicząca musi dostarczać do swojego organizmu wymagane dzienne ilości ściśle określonych produktów spożywczych.
Co więcej, musi także zapewnić sobie regularne dostawy składników odżywczych, których potrzebuje jej organizm. Tylko w ten sposób ćwiczenia będą dawały pożądany efekt. W przeciwnym razie możesz zapomnieć o rozwoju tkanki mięśniowej, a także poprawie siły i kondycji. Zamiast tego możesz wpędzić się w poważne kłopoty natury fizjologicznej.
Jedzenie jest paliwem dla Twojego organizmu, czynnikiem niezbędnym do utrzymania wszystkich programów treningowych i ćwiczeń na odpowiednim poziomie. Na przykład, jeśli nie zjemy każdego dnia odpowiedniej ilości niezbędnych białek, w naszym organizmie może zacząć brakować aminokwasów.
A przecież aminokwasy są kluczowym wręcz czynnikiem wpływającym na jakość i tempo regeneracji mięśni.
Wskazówki pozwalające unikać przetrenowania i nadmiernego zmęczenia mięśni
Jeśli chodzi o sam trening, bardzo ważną kwestią jest to, aby wziąć pod uwagę wszelkie aspekty pozwalające Ci uniknąć objawów, z jakimi wiąże się przetrenowanie lub zmęczenia. Jedną z najważniejszych porad pozwalających osiągnąć ten cel jest odpowiednie zaplanowanie całej procedury treningu. Ta metoda jest naprawdę bardzo przydatna przy analizowaniu możliwości każdego sportowca.
Dlatego też konieczne jest optymalne zaplanowanie dni przeznaczonych na trening i powiązanych z nimi okresów na odpoczynek.
Zalecamy także rozpoczęcie treningu od łatwiejszych ćwiczeń. Dopiero wraz z upływem czasu będziesz mógł stopniowo zwiększać ich intensywność. Dobrym pomysłem jest przygotowanie sobie dobrze dopasowanego i skrupulatnego programu treningowego, który pozwoli uniknąć przetrenowania na siłowni.
Ponadto, aby uniknąć negatywnych efektów zmęczenia, powinieneś pamiętać o ty, że dobry sen jest wręcz niezbędny do końcowego sukcesu. Podczas procesu odpoczynku Twoje ciało przeprowadza skomplikowany proces regeneracji i powrotu do wyjściowej kondycji.
Jeśli nie będziemy w stanie zapewnić sobie wystarczającej liczby godzin na sen, może to negatywnie wpłynąć na gospodarkę hormonalną Twojego organizmu, a w efekcie na znacznie gorsze wyniki ćwiczeń.
Konieczne będzie także poznanie dokładnej liczby kalorii, białek i węglowodanów, które Twój organizm potrzebuje do wykonywania określonych czynności i ćwiczeń. Pomoże Ci w tym dobre odżywianie się, a także odpowiednie suplementy diety.
Dobrą rekomendacją dla każdego, kto uprawia sport lub trenuje na siłowni, jest nauczenie się słuchania swojego własnego ciała. Gdy coś jest nie tak, Twój organizm może wykazywać różnego rodzaju objawy będące formą alarmu. Mogą do nich należeć między innymi zmęczenie lub bezsenność.
W tym przypadku musimy się na chwilę zatrzymać, zastanowić się nad naszym całym procesem ćwiczeń, przejrzeć procedury treningowe oraz wszystkie punkty wymienione powyżej.
Jak leczyć przetrenowanie i zmęczenie?
Kiedy Twój organizm ma do czynienia z nadmiernym zmęczeniem lub przetrenowaniem, wskazane jest poświęcenie mu czasu na odpowiedni odpoczynek i właściwą regenerację. Konieczne jest również odpowiednie nawodnienie. Profesjonalne masaże mięśni są znakomitym sposobem pozwalającym złagodzić objawy, jakie daje przetrenowanie. A także pomagają one zrelaksować całe ciało i umysł.
Ostatecznym naszym zaleceniem przed rozpoczęciem wymagającej procedury treningowej jest po prostu odwiedzenie lekarza. Dzięki temu uda Ci się uzyskać diagnozę na temat ogólnej kondycji fizycznej Twojego organizmu.
Dobrym pomysłem będzie z pewnością również zasięgnięcie wskazówek u profesjonalnego trenera sportowego, który pomoże zaplanować Ci odpowiedni program treningowy. Co więcej, doradzi Ci także na temat sposobów jego realizacji.
Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju aktywności fizycznej, wszelkiego rodzaju ćwiczenia fizyczne na siłowni powinny być wykonywane w sposób progresywny. Osoby początkujące w tej dziedzinie muszą po prostu dostosować swoje programy treningowe do budowy własnego ciała. Należy także wziąć pod uwagę swoją wydolność, możliwości i ogólny stan zdrowia.
Przetrenowanie to ten szczególny moment w życiu każdego sportowca, w którym dalsze intensywne ćwiczenia lub uprawianie danej dyscypliny sportowej nie jest już zdrowym rozwiązaniem. Niektóre z następstw takiego przetrenowania, szczególnie w przypadku siłowni to wszelkiego rodzaju urazy i skurcze mięśni, stany zapalne i wiele innych kontuzji. Nigdy o tym nie zapominaj!
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.