Zespół cieśni nadgarstka: jak się przed nim chronić?
Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które wywołuje ból i drętwienie dłoni. Co możesz zrobić, aby się przed nim uchronić?
Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie dotykające głównie osoby, które często wyginają nadgarstek lub korzystają w pracy z wibrujących maszyn. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak możesz uchronić się przed rozwojem tej bolesnej i ograniczającej choroby..
Na czym polega zespół cieśni nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które wywiera wpływ na funkcjonowanie struktur przypominających tunele, które znajdują się w nadgarstku. Ich główne zadanie to ochrona nerwu pośrodkowego oraz ścięgien, które odpowiadają za poruszanie dłonią oraz palcami.
Jeżeli w tym obszarze pojawi się stan zapalny, nerw kurczy się, co prowadzi do wystąpienia następujących objawów:
- Ból obejmujący nadgarstek, wnętrze dłoni lub przedramię, który zmniejsza się podczas odpoczynku, a zwiększa wraz z używaniem dłoni.
- Drętwienie dłoni, zwłaszcza w okolicach kciuka, palca wskazującego i środkowego. Kciuk i dwa wspomniane palce są połączone z nerwem pośrodkowym. Takie drętwienie zazwyczaj nasila się w nocy.
- Wpływ na zakres ruchów. Takie schorzenie może utrudniać chwytanie lub trzymanie ciężkich przedmiotów. Objawy mogą całkowicie uniemożliwić używanie kciuka, palca wskazującego i palca środkowego.
Przyczyny
Zespół cieśni nadgarstka wywołują głównie czynności, które wymagają częstego układania dłoni w nienaturalnej pozycji lub wcześniejsze urazy nadgarstka.
Ryzyko rozwoju tego schorzenia zwiększają również czynniki genetyczne. Oprócz czynników genetycznych prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka zwiększa również zapalenie stawów, cukrzyca i choroby związane z tarczycą.
Zapobieganie
Na szczęście, jeśli zaczniesz dbać o swoje zdrowie wystarczająco szybko, możesz być w stanie uchronić się przed zespołem cieśni nadgarstka. Pierwsze zalecenie ma związek z pracą. Jeżeli Twój zawód wymaga od Ciebie wykonywania licznych ruchów nadgarstkiem, postaraj się zadbać o następujące aspekty:
- Staraj się pilnować, aby podczas pracy Twoje nadgarstki znajdowały się w naturalnej pozycji.
- Jeżeli podczas pracy korzystasz z maszyn, używaj elementów zapewniających wsparcie, takich jak choćby orteza nadgarstka. Jeśli dużo piszesz na komputerze, kup sobie specjalną podkładkę pod dłonie.
- Postaraj się zachowywać właściwy dystans fizyczny od Twojego zadania. Nie bądź ani za blisko, ani za daleko. Jeżeli pracujesz przy komputerze, ustaw swoje krzesło w taki sposób, aby Twoje łokcie zginały się pod kątem prostym, gdy oprzesz dłonie na biurku. Dzięki temu uda Ci się utrzymać wyprostowane nadgarstki.
- Rób sobie przerwy lub zmieniaj dłonie tak często, jak to tylko możliwe.
- Upewnij się, że rączki są wygodne w użyciu. Jeżeli pracujesz wykorzystując maszyny lub narzędzia, powinnaś być w stanie uchwycić je trzymając dłonie w normalnej, naturalnej pozycji.
- Jeśli musisz coś podnieść, używaj obu rąk. Próby przeniesienia danego przedmiotu jedną dłonią będą wywierały duże obciążenie na Twój nadgarstek, przez co ucierpią ścięgna przechodzące przez struktury tunelowe. Co więcej, jeżeli podczas przenoszenia czegoś jedną dłonią wygniesz nadgarstek, podwójnie pogorszysz jego stan.
Jeżeli cierpisz z powodu nadwagi, powinnaś stracić nadmiar kilogramów. Otyłość to czynnik, na który powinnaś uważać. Jeżeli chcesz zapobiegać a nie leczyć, powinnaś postawić na właściwą dietę i ćwiczenia.
Oprócz tego w Twoim treningu powinno również znaleźć się miejsce na ćwiczenia nadgarstka. Mocne nadgarstki pomogą strukturom tunelowym lepiej znieść wykonywanie codziennych czynności.
Inne sposoby na ochronę przed rozwojem zespołu cieśni nadgarstka
Przed wystąpieniem tego schorzenia ochronić może również odpowiednie rozciąganie i masowanie nadgarstków. Częste rozciąganie może uchronić struktury przed skróceniem i zbytnim napięciem. Z kolei dobry masaż pomaga rozluźnić cały obszar. Aby poznać najlepsze sposoby masowania nadgarstka, zasięgnij porady swojego fizjoterapeuty.
Postaraj się również zachowywać naturalną postawę ciała podczas snu. Niektóre osoby zaciskają dłonie w pięści gdy śpią, zginając je w nadgarstkach, aby przyciągnąć ręce bliżej ciała. Inni z kolei śpią w sposób, który wywiera nacisk na ten obszar.
Zamiast tego postaraj się trzymać wyprostowane palce i nadgarstki, aby umożliwić właściwe krążenie krwi przez całą noc. Takie niewielkie nawyki mogą oszczędzić Ci wiele bólu i dyskomfortu w przyszłości!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Roel-Valdés José, Arizo-Luque Vanessa, Ronda-Pérez Elena. Epidemiología del síndrome del túnel carpiano de origen laboral en la provincia de Alicante: 1996-2004. Rev. Esp. Salud Publica [Internet]. 2006 Ago [citado 2019 Nov 05] ; 80( 4 ): 395-409.
- Araya-Quintanilla F., Polanco-Cornejo N., Cassis-Mahaluf A., Ramírez-Smith V., Gutiérrez-Espinoza H.. Efectividad de la movilización neurodinámica en el dolor y funcionalidad en sujetos con síndrome del túnel carpiano: revisión sistemática. Rev. Soc. Esp. Dolor [Internet]. 2018 Feb [citado 2019 Nov 05] ; 25( 1 ): 26-36.
- Alvayay C. S., Arce A.. Revisión sistemática de tratamientos fisioterapéuticos con mejor evidencia para el síndrome del túnel carpiano. Rev. Soc. Esp. Dolor [Internet]. 2008 Oct [citado 2019 Nov 05] ; 15( 7 ): 475-480.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.