Jak przebiec maraton bez zatrzymywania się?
Wiele osób marzy, by przebiec maraton. Marki sportowe organizują tego typu wydarzenia w miastach, ale…czy komukolwiek udaje się ukończyć bieg bez zatrzymywania się?
Każdy organizm ma inne możliwości. Jednak przy odpowiednim przygotowaniu i zastosowaniu pewnych rad, możemy pozwolić sobie na tak długi bieg. Dowiedz się, jak poradzić sobie z nim jako amator.
Jak przebiec maraton bez zatrzymywania się
1. Przyjmij więcej kalorii przed biegiem
Odżywianie jest niezmiernie ważne przy sportach biegowych. By radzić sobie z kilkugodzinnym wysiłkiem, musimy zwiększyć spożycie kalorii. Mowa o kilku godzinach przed biegiem.
Parę godzin przed wysiłkiem należy zjeść 500 – 1000 kalorii. Spożycie węglowodanów jest kluczowe dla uzyskania odpowiednich zapasów energii na maraton.
2. Skorzystaj z toalety
Chociaż wydaje się to oczywiste, wielu amatorów popełnia błąd idąc do łazienki na długo przed biegiem. Efekt? Muszą zrobić przerwę w biegu na załatwienie potrzeb fizjologicznych. Można znieść dużo, ale maraton trwa naprawdę długo.
Najlepiej iść do toalety zaraz przed biegiem. W ten sposób dłużej będziemy mieli problem z głowy. Nie wolno przy tym zapominać o piciu wody – pozbawienie się wystarczającej ilości płynów skończy się przedwczesnym odpadnięciem z powodu odwodnienia.
3. Mierz swój wysiłek i prędkość
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest wysokie tempo na początku. Poczucie, że ma się dużo siły w pierwszych minutach jest zwodnicze. Najważniejsza podczas maratonu jest umiejętność rozkładania sił.
Dlatego na początku należy się przyhamować, by mieć więcej energii na koniec. To nie wyścigi – tylko wytrzymałość pozwala nam dobiec do mety.
4. Nawodnienie jest kluczowe
Picie wody i napoi energetycznych jest bardzo ważne. Najlepsi biegacze wykorzystują każdy przystanek na nawadnianie organizmu.
Nie należy pić dużych ilości podczas biegu, bo grozi to kolką. Co więcej, akumulowanie płynu może zmusić nas do przerwania biegu, by skorzystać z toalety. Najlepiej co pięć kilometrów wypić parę łyków, by uzupełnić płyny.
5. Zadbaj o żelazo w diecie
Żelazo to składnik kluczowy dla dystrybucji i cyrkulacji tlenu w organizmie. Biegacze powinni więc zadbać o jego podaż w diecie i łykanie suplementów.
Niedobór żelaza zdarza się dość często. Wegetarianie i kobiety po zakończeniu menstruacji miewają ten problem. Podobnie jak sportowcy i osoby starsze.
6. Zrób badania
Przed przebiegnięciem maratonu powinno się porozmawiać z lekarzem. Specjalista sprawdzi nasz stan zdrowia i oceni czy jesteśmy zdolni do ukończenia biegu. Lekarz nie może zabronić podjęcia wysiłku fizycznego, nie należy więc obawiać się wizyty.
Może jednak podpowiedzieć nam, co mamy do poprawienia. Powinno się sprawdzić poziom żelaza we krwi i wykonać badania serca.
7. Przygotuj się odpowiednio, by przebiec maraton
Trudno przebiec maraton bez odpowiedniego przygotowania. Jedynym na to sposobem jest praca nad wytrzymałością poprzez regularny wysiłek fizyczny, czyli w tym przypadku trening biegowy.
Najlepiej biegać kilka razy w tygodniu. Dobrze jest kontrolować czas i ilość przebiegniętych kilometrów. Im więcej trenujemy, tym lepsze mamy osiągnięcia – bez odpowiedniego treningu nie da się zbyt długo wytrzymać.
Poza tym, dobrze jest ćwiczyć w towarzystwie kogoś z rodziny czy przyjaciela. Uprawianie sportu w grupie motywuje do większego wysiłku. W tej dyscyplinie nie chodzi bowiem o prędkość, a o wytrzymałość i czynnik psychologiczny.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Totalrunning. Programa de entrenamiento para principiantes. Extraído de: https://www.totalrunning.com/pdf/42KPRINCIPIANTES.pdf
- Miguel Rubio. Plan de entrenamiento para la media maratón de Valencia. Extraído de: http://www.valenciaciudaddelrunning.com/wp-content/uploads/Planes-de-entrenamiento-medio-maraton-SUB-1.45_2015_cas.pdf
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.