Ćwiczenia izolowane - poznaj ich wady i zalety
Ćwiczenia izolowane to te, które koncentrują się na jednej określonej grupie mięśni. Podobnie jak w przypadku innych procedur treningowych, tak również i ta ma zalety i wady. Tutaj dokładniej ją opiszemy.
Idąc na siłownię wykonywanie ćwiczeń izolacyjnych może wydawać się dość atrakcyjne. Wielu trenujących na siłowni lubi ćwiczyć bicepsy właśnie w tym stylu, albo tonować i rozwijać ramiona.
Jednak niektórzy twierdzą, że istnieją lepsze sposoby na wzmocnienie ciała, a korzystniejsze efekty można osiągnąć dzięki zintegrowanemu szkoleniu.
W praktyce wszystkie rodzaje ćwiczeń mają określone zalety i wady. I tak – izolowanie małego mięśnia i ćwiczenie tylko tego obszaru również jest potrzebne.
Dlatego tutaj przedstawimy kilka faktów dotyczących tej niekończącej się debaty na temat skuteczności poszczególnych metod treningowych.
Co to są ćwiczenia izolowane?
Ćwiczenia izolowane to te, które angażują tylko jedną grupę mięśni na raz. Dodatkowo tego rodzaju aktywność aktywuje ruch tylko jednego stawu. Dlatego ludzie nazywają ten rodzaj treningu „ćwiczeniami izolowanymi”.
Niektórzy trenerzy twierdzą, że dużym problemem związanym z tymi ćwiczeniami jest to, że nie angażują one żadnej innej części ciała. Twierdzą, że, zwłaszcza rozpoczynając przygodę z treningami, dobrze jest używać takich rodzajów treningów, które angażują wiele grup mięśni.
Istnieje jednak kilka grup mięśni, których nie możemy wzmocnić i wyrzeźbić, dopóki ich nie odizolujemy.
Niedogodności
„Problem” z ćwiczeniami izolacyjnymi polega na tym, że w trakcie ich wykonywania angażujesz bardzo mało włókien mięśniowych. W ten sposób budowanie masy mięśniowej jest bardzo wybiórcze i zajmuje trochę czasu, aby efekty stały się widoczne. Ponadto ta rutyna treningowa nie wspomaga produkcji hormonów anabolicznych.
Badania sugerują, że wkład tych ćwiczeń w integralny wzrost jest dość ograniczony. Dodatkowo, mięśnie, które możemy ćwiczyć w ten sposób, należą do tych mniejszych w naszym ciele.
Nie oznacza to jednak, że pojedyncze ćwiczenia są szkodliwe dla organizmu. Dają po prostu specyficzne efekty i niewiele pomagają, gdy ktoś dopiero zaczyna trenować na siłowni. Z drugiej strony ćwiczenia te mają pewne udowodnione zalety.
Pozytywna strona
Chociaż rozbudowane rutyny treningowe powinny być priorytetem dla większości osób ćwiczących na siłowni, można je uzupełnić treningiem izolacji. Jest to korzystne nawet dla początkujących na siłowni. A zatem to, że nie są priorytetem, nie oznacza, że są niepotrzebne.
Oto niektóre z ich zalet:
- Są idealne dla małych mięśni: rozwijanie tych małych mięśni jest postępujące, ale pomaga w pracy w niektórych obszarach ciała. Na przykład mogą dość wygodnie stymulować biceps i triceps.
- Są niezbędnym uzupełnieniem: podczas wykonywania zintegrowanych ćwiczeń można pracować na małych grupach mięśni. Jednak rozwój tych mięśni musi być uzupełniony ćwiczeniami o większym wpływie. Mamy więc treningi izolowane.
- Motywują nas do cięższego treningu: ponieważ wpływają bezpośrednio na nasze ramiona, łatwo możemy zobaczyć wyniki. Dlatego ten efekt wizualny może być bardzo motywujący i pomóc nam kontynuować trening.
- Zwiększają siłę i wytrzymałość: chociaż rozwój mięśni jest niewielki, przyczyniają się do wzrostu ich siły i wytrzymałości. Jest to oczywiste w treningach ramion, w których uzyskana siła pomaga zwiększyć intensywność treningu dla innych grup mięśni.
Najpopularniejsze ćwiczenia izolowane, które możesz dodać do swojego treningu
Wszystkie ćwiczenia bicepsów wykonuje się zwykle za pomocą izolowanych ćwiczeń na siłowni. Najlepszym przykładem tego rodzaju treningu jest uginanie bicepsa.
W niektórych przypadkach, kiedy ćwiczymy triceps, włączamy ćwiczenia klatki piersiowej i ramion. Jednak tricep kickback to kolejne ćwiczenie, które jest głównie izolowane i bardzo skuteczne.
Jeśli nie chcesz robić ćwiczeń izolowanych, istnieją pewne procedury dla dużych grup mięśni z kablami i maszynami, które działają zgodnie z tą zasadą.
Moglibyśmy zacząć przyglądać się treningowi kondycyjnemu niektórych obszarów ciała, które są dość specyficzne. Tak się dzieje, gdy kładziemy nacisk na trening mięśni trapezoidalnych. Tutaj możemy również włączyć ćwiczenia na wyciągu, aby wzmocnić ramiona.
Na koniec pamiętajmy, że priorytetem zawsze powinny być ćwiczenia zintegrowane. Zwłaszcza te, które obejmują wiele grup mięśni. Nie oznacza to jednak, że nie możemy tego uzupełnić izolowanymi ćwiczeniami, aby zwiększyć naszą wydajność i siłę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Juan R. Heredia Elvar; Miguel R. Costa. Entrenamiento de la musculatura abdominal. Extraído de: http://www.sld.cu/galerias/pdf/sitios/rehabilitacion-ejer/version_imprimible_del_articulo__entrenamiento_de_la_musculatura_abdominal__una_perspectiva_integradora.pdf
- Los músculos protagonistas. Extraído de: http://www.herrerobooks.com/pdf/PAI/9788499104911.pdf
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.