Pilates w ciąży - najlepsze ćwiczenia dla ciężarnych
Ćwiczenia w czasie ciąży przynoszą wiele korzyści przyszłej mamie. Głównymi są elastyczność, kontrola oddychania i wzmocnienie siły różnych grup mięśni. W poniższym artykule wymienimy kilka świetnych ćwiczeń Pilates w ciąży.
Kobieta, która ćwiczyła Pilates jeszcze przed zajściem w ciążę, nie musi z niego rezygnować. To jedna z największych zalet tej dyscypliny.
Poza tym ćwiczenia te są również dobrym przygotowaniem do porodu. Pomogą matce nauczyć się oddychać i czuć się bardziej zrelaksowaną. Po porodzie Pilates i jego wpływ na elastyczność ciała pozwolą na szybkie dojście do siebie.
Pilates w ciąży – pięć świetnych ćwiczeń Pilates
W normalnych sytuacjach Pilates w ciąży nie jest odradzany na żadnym etapie. Jednak po drugim trymestrze zazwyczaj zaczniesz widzieć najlepsze wyniki, szczególnie jeśli chodzi o mobilność i relaks.
Pilates jest zalecany w trzecim trymestrze ciąży, ponieważ pomaga dziecku przystosować się do właściwej pozycji do porodu. Jeśli chodzi o matkę, pomaga jej regulować oddech.
Ćwiczenie numer jeden
Aby rozpocząć ćwiczenie, musisz położyć się na podłodze bokiem. Zegnij kolana i złóż je razem.
Z ręką wyciągniętą na bok, weź oddech i obracaj ramię, aż znajdzie się pod kątem 90 stopni względem podłogi. Podczas wydechu połóż rękę z powrotem w pozycji wyjściowej, opierając dłoń na ziemi.
Po opanowaniu tego ruchu wykonaj go ponownie, ale całkowicie obracając ramię, aż dotrze ono na drugą stronę ciała. Aby to zrobić, musisz trochę skręcić biodra.
Ćwiczenie numer dwa
To ćwiczenie jest ważne dla rozciągania odcinka lędźwiowego kręgosłupa, co jest niezbędne w okresie ciąży. Aby to zrobić, musisz uklęknąć na podłodze.
Następnie umieść piłkę lub małą ławkę przed sobą. Ćwiczenie polega na wyciągnięciu ramion do przodu, a następnie powolnym opuszczaniu pleców, aż zetkniesz się z przedmiotem.
Dwa ważne szczegóły: nogi muszą być rozstawione, aby brzuch mieścił się w środku. Nie należy zginać ramion, a plecy muszą być wyprostowane przez cały czas.
Ćwiczenie numer trzy
Gdy jest się w ciąży, konieczne jest, aby ćwiczyć mięśnie dna miednicy. To ćwiczenie Pilates może być idealnym rozwiązaniem. Połóż się z piłką między nogami. Następnie powoli weź oddech, potem wydychaj powietrze, ściskając piłkę między kolanami.
Wykonuj często dziesięć powtórzeń tego ćwiczenia, aby wzmocnić mięśnie dna miednicy. Poza tym będziesz również pracować nad wewnętrznymi mięśniami nóg i mięśniem przywodziciela.
Ćwiczenie numer cztery
Pozycja początkowa w tym ćwiczeniu to leżenie na plecach, zginając przy tym kolana i rozluźniając ramiona. Pierwszym krokiem jest wzięcie oddechu i powolny wydech podczas unoszenia miednicy. Następnie weź kolejny oddech i opuść miednicę podczas wydechu.
Powtórz to ćwiczenie pięć do dziesięciu razy. Podobnie, jak w przypadku drugiego ćwiczenia, ten pomoże ci rozciągnąć plecy i złagodzić napięcie w mięśniach obciążonych ciężarem brzucha.
Pilates w ciąży – ćwiczenie numer pięć
Pozycja kota to klasyczne ćwiczenie Pilates do wykonania w czasie ciąży. Wykonanie go jest bardzo proste: musisz zacząć od ustawienia kolan na podłodze, a także dłoni, jako jedynego wsparcia.
Następnie rozciągnij plecy bez wyginania ich i utrzymuj głowę w linii z kręgosłupem. Gdy znajdziesz się w tej pozycji, opuść brodę, aż spojrzysz na podłogę. Pierwszym krokiem jest głębokie wdech. Podczas wydechu, wsuń lekko brzuch i zamknij klatkę piersiową.
Dla kobiet, które ćwiczyły Pilates od jakiegoś czasu, ćwiczenie może być proste. W przeciwnym razie możesz ćwiczyć, aby stopniowo włączyć je do rutyny.
Musisz wyciągnąć jedną nogę i wyciągnąć przeciwną rękę do przodu. Po pięciu sekundach wróć do pozycji początkowej i wykonaj od pięciu do dziesięciu powtórzeń z każdej strony, bez zmian.
Podsumowując, niewiele ćwiczeń może być tak korzystnych jak Pilates w czasie ciąży. Jest to prosta i różnorodna dyscyplina: istnieje wiele innych ćwiczeń oprócz tych, o których tu wspominaliśmy. Jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyłaś, nie przegap okazji, aby spróbować!
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.